Podłoga szachownica – ponadczasowy motyw, który pasuje do każdego wnętrza
Podłoga szachownica to wnętrzarski evergreen – czarne i białe płytki używane są od czasów rzymskich! Pasują do pałacu, przedwojennej kamienicy, apartamentu, domku na wsi i mieszkania w bloku. Sprawdzą się w kuchni, łazience, holu i salonie! Stosując odpowiedni rozmiar i sposób ułożenia, osiągniesz zjawiskowy efekt, a podłoga nigdy nie wyjdzie z mody!
Spis treści
- Podłoga szachownica – ponadczasowa klasyka do każdego wnętrza
- Jak dobrać do wnętrza wielkość płytek?
- Jaki wybrać sposób ułożenia szachownicy?
- Podłoga szachownica – klasyczna posadzka w 26 odsłonach
- Podłoga szachownica – na jaki materiał się zdecydować?
- DIY szachownica na podłodze – namaluj szachownicę. Instrukcja wykonania
- Jakie meble i dodatki pasją do podłogi szachownicy?
Podłoga szachownica – ponadczasowa klasyka do każdego wnętrza
Motyw szachownicy na podłodze to fenomen! Szyk, tradycja, charakter, uniwersalność – ma w sobie to wszystko i jeszcze więcej. Klasyczny wzór to powtarzalnych kwadratów białych i czarnych. O nich dziś będziemy mówić. Pewną wariacją będzie zastosowanie motywu w wariancie dwóch innych barw skontrastowanych ze sobą. Tradycyjna szachownica sprawdza się w pałacach, rezydencjach, budynkach użyteczności publicznej, kamienicach, nowoczesnych apartamentach, w blokach z czasów PRL-u i w wiejskich domkach!
Jest idealna nie tylko w kuchni, łazience i holu czy na klatce schodowej, ale także w pokojach. Dodaje wnętrzom elegancji, ale też – zależnie od zastosowanego wyposażenia podstawowego i dodatków – charakteru. Szachownica może powiększyć optycznie małe wnętrze, a także poprawić proporcje pomieszczenia, jeśli ma je ono zaburzone, np. gdy jest zbyt długie i wąskie. Możesz się o tym przekonać, oglądając galerię zdjęć z 26 przykładami świetnych aranżacji.
Jak dobrać do wnętrza wielkość płytek?
Szachownica może być wielkoformatowa, duża, średnia i wręcz drobna. Kwadraty w rozmiarze XXL i XL są raczej zarezerwowane dla ogromnych i dużych oraz wysokich wnętrz. Duży motyw, co prawda, powiększa optycznie pomieszczenie, lecz w zbyt małym skutek będzie odwrotny. Nie zdoła wybrzmieć w całej okazałości, z racji zbyt małej liczby powtórzeń na małej powierzchni, i aranżacja stanie się karykaturalna. Z kolei drobna i bardzo drobna szachownica na dużym obszarze, będzie się zacierać i „mżyć”. Na ogół można przyjąć, że kwadraty 30x30 cm sprawdzą się w większości standardowych wnętrz. Najlepiej jednak zrobić próbę generalną.
Po prostu przygotuj kilkanaście kwadratów (im więcej, tym lepiej) choćby z pomalowanego kartonu, ułóż je w szachownicę w pomieszczeniu i sprawdź efekt. Zacznij od rozmiaru co najmniej XL i stopniowo przycinaj „płytki”, kierując się np. rozmiarami płytek dostępnymi na rynku, aż uzyskasz najlepszy efekt.
Jaki wybrać sposób ułożenia szachownicy?
Motyw ułożony prostopadle do ściany, niezależnie od swojej wielkości, jest dla oka spokojniejszy, lecz w naturalny sposób kieruje spojrzenie ku środkowi posadzki. Ułożenie romboidalne, czyli w tzw. karo, daje odwrotny efekt. Ukośne linie podziału sprawiają, że wędrując za nimi wzrokiem, ulegamy złudzeniu, że przestrzeń jest większa, a wnętrze bardziej otwarte. Szachownicę układa się od ściany do ściany albo z marginesem, czyli bordiurą, wewnątrz której powstaje „dywan”. W obu przypadkach najlepiej jest, gdy kwadraty kończą się na linii wymiaru całkowitego, ewentualnie w połowie albo po przekątnej.
Jeżeli szachownica jest położona od ściany do ściany, trzeba wykończyć ją listwą w jednym kolorze, najlepiej w odcieniu ciemniejszego kwadratu (to „osadza”, stabilizuje posadzkę). Jeżeli wokół biegnie bordiura, listwa powinna być tej samej barwy albo w odcieniu ciemniejszym z jej wzorów. Bordiura wokół szachownicy może bowiem być gładka, np. czarna, ale może też być osadzoną w „lamówkach” drobniejszą szachownicą czy też tej samej wielkości, lecz inaczej ułożoną (np. „dywan” to szachownica prosta, a bordiura – ukośna). Im mniejsze fugi w szachownicy, tym efekt jest lepszy. Kolor fugi dopasowuje się zazwyczaj do ciemniejszego kwadratu.
Podłoga szachownica – klasyczna posadzka w 26 odsłonach
Autor: Konrad Kalbarczyk, styl.: Karolina Klepacka
Otwarta kuchnia w kawalerce na osiedlu z lat 60. XX wieku została urządzona z odwołaniami do tamtych czasów. Tę część podkreśla czarno-biała szachownica z płytek. Czarny cokół ciągu roboczego płynnie przechodzi w takąż listwę przypodłogową. To efektowne wykończenie, które sprawia, że kafelki się „nie rozpływają się”, są trzymane w ryzach. Wyposażenie nawiązuje do mody wnętrzarskiej z tamtych czasów. Lekkie ażurowe krzesła z metalu i laminowanej sklejki (Maple 02, Iker) oraz stół na jednej nodze dobrze się prezentują się na „kracie”. Kolorowe krzesła, chochle oraz reprodukcje (m.in. grafika z okładki albumu en2ak – Minerva, Mayhem and Margaritas) dobrze współpracują z szachownicą, ożywiając urządzone w bieli wnętrze. Granicę miedzy aneksem a pokojem podkreśla nie tylko inna podłoga, ale także regał robiony na zamówienie (również meble kuchenne, Zupart Studio). Szafki i dwustronnie otwarte półki nawiązują geometrycznymi podziałami do matematycznej precyzji posadzki. Na kolejnym zdjęciu można zobaczyć skryty za regałem i ścianką fragment kuchni.
Podłoga szachownica – na jaki materiał się zdecydować?
Najszlachetniejsze, ale i najdroższe są szachownice kamienne, marmurowe itp. Współczesne technologie pozwoliły na stworzenie ich doskonałych imitacji – znacznie tańszych, a przy tym trwałych oraz odpornych na zabrudzenia i uszkodzenia. W obu wersjach prezentują się szlachetnie i dodają wnętrzu splendoru. Sprawdzą się więc zwłaszcza w eleganckich stylizacjach. Pamiętajmy też, że obok kontrastu czerni i bieli na płytach widać użyłowienie. Im jest ono wyraźniejsze, tym posadzka będzie mocniejszym elementem aranżacji i ją zdynamizuje.
Klasyczna czarno-biała szachownica to po prostu gładka jednolita powierzchnia, która odnajdzie się w każdym wnętrzu. Najbardziej popularna jest pod postacią ceramicznych płytek. Większość marek ma je w ofercie w różnych rozmiarach i wykończeniu (lśniące, matowe, półmatowe). Możesz też wybrać płytki winylowe samoprzylepne (np. Dywanomat.pl, Amazon.pl), które przykleja się do niemal każdego podłoża. Najprostszym wyjściem jest położenie elastycznej wykładziny w motyw szachownicy (np. Komfort.pl, Allegro.pl). Oczywiście, nie będzie się ona prezentować tak doskonale, jak wysokiej jakości płytki czy parkiet, ale może łudzić oko i we wnętrzach nowoczesnych i bez pretensji do elegancji się sprawdzi. Wykładzina PVC to też dobry test!
Jeśli marzysz o szachownicy, ale trochę obawiasz się tego wzoru – połóż wykładzinę! Gdy utwierdzisz w decyzji z czasem ją zmienisz na płytki. Jeżeli zaś zakup okaże się nie trafiony, po prostu podłogę zwiniesz i już! Szachownicę można też ułożyć z drewna (jasnego i ciemnego) albo… drewnianą podłogę pomalować w ten motyw! Zwłaszcza gdy podłoga jest zniszczona, warto spróbować sił (poniżej masz instrukcję, jak to zrobić). W ten sam sposób, używając odpowiednich farb, można też pomalować panele albo niemodne czy zniszczone płytki.
DIY szachownica na podłodze – namaluj szachownicę. Instrukcja wykonania
Autor: Tikkurila
Marzysz o szachownicy na podłodze? Możesz ją samodzielnie namalować! Zobacz, jak to zrobić. Na stworzenie szachownicy są dwa sposoby: pierwszy polega na pomalowaniu całej podłogi najpierw na biało, a potem na namalowaniu na niej czarnych kwadratów; drugi – malujemy kwadraty na przemian na czarno i biało (najpierw jednym kolorem, a potem drugim).
Jakie meble i dodatki pasją do podłogi szachownicy?
Szachownica to klasyczny wzór, ale stosunkowo trudny. Z jednej strony bowiem rytmiczne podziały i naprzemienny układ barw wnoszą spokój harmonię i swego rodzaju spokój, z drugiej strony jednak te same składowe niosą ze sobą energię, dynamizują aranżację.
- Dlatego lepiej dopełnić szachownicę dużymi gładkimi powierzchniami, np. jednobarwne ściany i fronty mebli kuchennych itp. Ściany można ozdobić, zależnie od potrzeb, sztukaterią lub boazerią w danym kolorze. Oszczędnie wprowadzaj wzory.
- Świetnie sprawdzą się meble drewniane, w naturalnym wybarwieniu. Zależnie od rodzaju drewna, stylistyki i jakości, stworzysz wnętrze eleganckie, retro albo rustykalne.
- Meble ze sklejki, dodatki z połowy XX wieku i wzorowane na nich podkreślą klimat vingate. Jeśli wprowadzisz plamy wyrazistych kolorów, przesuniesz „ciężar” w kierunku popartu.
- Nie zagracaj wnętrza z szachownicą. Wybierz kilka mebli, nawet większych, i parę dodatków, zamiast wielu drobiazgów. Nie zastawiaj posadzki – szachownica to ozdoba sama w sobie, musi być ją widać! Przeładowane wnętrze plus szachownicą to przepis na wrażenie chaosu.
- W większych pomieszczeniach z szachownicą można położyć dywan, ale raczej gładki lub retro i dostosowany rozmiarem tak, by między nim a ścianami i meblami, pod którymi ginie szachownica, było widać proporcjonalną liczbę kwadratów.
- W kuchni i łazience często szachownica na podłodze to nie jedyne kafelki. Raczej nie stosuje się powtórzenia na ścianie takiej samej szachownicy – lepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie jej drobniejszej wersji. Najmniejsze ryzyko błędu, czyli dekoratorskiej wpadki, będzie jednak wtedy, gdy wybierzesz na ścianę płytki jednobarwne i jednolite, bez fazowanych krawędzi. Fuga powinna być w kolorze kafelków, by nie podkreślać linii podziału.