Podłoga szachownica – ponadczasowy motyw, który pasuje do każdego wnętrza

2023-07-12 14:32

Podłoga szachownica to wnętrzarski evergreen – czarne i białe płytki używane są od czasów rzymskich! Pasują do pałacu, przedwojennej kamienicy, apartamentu, domku na wsi i mieszkania w bloku. Sprawdzą się w kuchni, łazience, holu i salonie! Stosując odpowiedni rozmiar i sposób ułożenia, osiągniesz zjawiskowy efekt, a podłoga nigdy nie wyjdzie z mody!

Podłoga szachownica – zjawiskowa łazienka
Autor: Bernard Białorucki, styl.: Karolina Klepacka Łazienka z szachownicą oraz plakatami filmowymi i muzycznymi w rolach głównych. Zostały one wydrukowane na dwóch arkuszach folii i podklejone pod szybą – dekoracja jest wodoodporna. W nawiązaniu do nich w czarnej wnęce nad toaletą umieszczono wizerunek Alfreda Hitchcocka. Plakaty są prostokątne, więc czarno-białe płytki również!

Spis treści

  1. Podłoga szachownica – ponadczasowa klasyka do każdego wnętrza
  2. Jak dobrać do wnętrza wielkość płytek?
  3. Jaki wybrać sposób ułożenia szachownicy?
  4. Podłoga szachownica – klasyczna posadzka w 26 odsłonach
  5. Podłoga szachownica – na jaki materiał się zdecydować?
  6. DIY szachownica na podłodze – namaluj szachownicę. Instrukcja wykonania
  7. Jakie meble i dodatki pasją do podłogi szachownicy?

Podłoga szachownica – ponadczasowa klasyka do każdego wnętrza

Motyw szachownicy na podłodze to fenomen! Szyk,  tradycja, charakter, uniwersalność – ma w sobie to wszystko i jeszcze więcej. Klasyczny wzór to powtarzalnych kwadratów białych i czarnych. O nich dziś będziemy mówić. Pewną wariacją będzie zastosowanie motywu w wariancie dwóch innych barw skontrastowanych ze sobą. Tradycyjna szachownica sprawdza się w pałacach, rezydencjach, budynkach użyteczności publicznej, kamienicach, nowoczesnych apartamentach, w blokach z czasów PRL-u i w wiejskich domkach!

Jest idealna nie tylko w kuchni, łazience i holu czy na klatce schodowej, ale także w pokojach. Dodaje wnętrzom elegancji, ale też – zależnie od zastosowanego wyposażenia podstawowego i dodatków – charakteru. Szachownica może powiększyć optycznie małe wnętrze, a także poprawić  proporcje pomieszczenia, jeśli ma je ono zaburzone, np. gdy jest zbyt długie i wąskie. Możesz się o tym przekonać, oglądając galerię zdjęć z 26 przykładami świetnych aranżacji.

Podłoga szachownica – duch kamienicy
Autor: Mariusz Bykowski, styl.: ELiza Mrozińska Szachownica o boku 10 cm ułożona w karo podkreśla ducha kamienicy, w której znajduje się mieszkanie, przy okazji poszerzając wizualnie część roboczą kuchni. Rytmiczne podziały na posadzce wystarczą – więc nad blatem fugi są w kolorze płytek. Maisa Blanco marki Equipe także nawiązują do dawnych mód wnętrzarskich.

Jak dobrać do wnętrza wielkość płytek?

Szachownica może być wielkoformatowa, duża, średnia i wręcz drobna. Kwadraty w rozmiarze XXL i XL są raczej zarezerwowane dla ogromnych i dużych oraz wysokich wnętrz. Duży motyw, co prawda, powiększa optycznie pomieszczenie, lecz w zbyt małym skutek będzie odwrotny. Nie zdoła wybrzmieć w całej okazałości, z racji zbyt małej liczby powtórzeń na małej powierzchni, i aranżacja stanie się karykaturalna. Z kolei drobna i bardzo drobna szachownica na dużym obszarze, będzie się zacierać i „mżyć”. Na ogół można przyjąć, że kwadraty 30x30 cm sprawdzą się w większości standardowych wnętrz. Najlepiej jednak zrobić próbę generalną.

Po prostu przygotuj kilkanaście kwadratów (im więcej, tym lepiej) choćby z pomalowanego kartonu, ułóż je w szachownicę w pomieszczeniu i sprawdź efekt. Zacznij od rozmiaru co najmniej XL i stopniowo przycinaj „płytki”, kierując się np. rozmiarami płytek dostępnymi na rynku, aż uzyskasz najlepszy efekt.

Podłoga szachownica – klasyczne inspiracje
Autor: Marcin Czechowicz, styl.: Jolanta Musiałowicz Podłoga z czarnych i białych płytek marki Tubądzin. Są z różnych kolekcji, ale z racji identycznych rozmiarów można je było połączyć. Klasyczna ukośna szachownica ładnie łączy elementy wyposażenia stworzone pod wpływem inspiracji stylem angielskim i prowansalskim, podkreślając charakter retro wnętrza. Na ścianach kafelki Majolika (Tubądzin).

Jaki wybrać sposób ułożenia szachownicy?

Motyw ułożony prostopadle do ściany, niezależnie od swojej wielkości, jest dla oka spokojniejszy, lecz w naturalny sposób kieruje spojrzenie ku środkowi posadzki. Ułożenie romboidalne, czyli w tzw. karo, daje odwrotny efekt. Ukośne linie podziału sprawiają, że wędrując za nimi wzrokiem, ulegamy złudzeniu, że przestrzeń jest większa, a wnętrze bardziej otwarte. Szachownicę układa się od ściany do ściany albo z marginesem, czyli bordiurą, wewnątrz której powstaje „dywan”. W obu przypadkach najlepiej jest, gdy kwadraty kończą się na linii wymiaru całkowitego, ewentualnie w połowie albo po przekątnej.

Jeżeli szachownica jest położona od ściany do ściany, trzeba wykończyć ją listwą w jednym kolorze, najlepiej w odcieniu ciemniejszego kwadratu (to „osadza”, stabilizuje posadzkę). Jeżeli wokół biegnie bordiura, listwa powinna być tej samej barwy albo w odcieniu ciemniejszym z jej wzorów. Bordiura wokół szachownicy może bowiem być gładka, np. czarna, ale może też być osadzoną w „lamówkach” drobniejszą szachownicą czy też tej samej wielkości, lecz inaczej ułożoną (np. „dywan” to szachownica prosta, a bordiura – ukośna). Im mniejsze fugi w szachownicy, tym efekt jest lepszy. Kolor fugi dopasowuje się zazwyczaj do ciemniejszego kwadratu.

Podłoga szachownica – klasyczna posadzka w 26 odsłonach

Podłoga szachownica – na jaki materiał się zdecydować?

Najszlachetniejsze, ale i najdroższe są szachownice kamienne, marmurowe itp. Współczesne technologie pozwoliły na stworzenie ich doskonałych imitacji – znacznie tańszych, a przy tym trwałych oraz odpornych na zabrudzenia i uszkodzenia. W obu wersjach prezentują się szlachetnie i dodają wnętrzu splendoru. Sprawdzą się więc zwłaszcza w eleganckich stylizacjach. Pamiętajmy też, że obok kontrastu czerni i bieli na płytach widać użyłowienie. Im jest ono wyraźniejsze, tym posadzka będzie mocniejszym elementem aranżacji i ją zdynamizuje.

Klasyczna czarno-biała szachownica to po prostu gładka jednolita powierzchnia, która odnajdzie się w każdym wnętrzu. Najbardziej popularna jest pod postacią ceramicznych płytek. Większość marek ma je w ofercie w różnych rozmiarach i wykończeniu (lśniące, matowe, półmatowe).  Możesz też wybrać płytki winylowe samoprzylepne (np. Dywanomat.pl, Amazon.pl), które przykleja się do niemal każdego podłoża. Najprostszym wyjściem jest położenie elastycznej wykładziny w motyw szachownicy (np. Komfort.pl, Allegro.pl). Oczywiście, nie będzie się ona prezentować tak doskonale, jak wysokiej jakości płytki czy parkiet, ale może łudzić oko i we wnętrzach nowoczesnych i bez pretensji do elegancji się sprawdzi. Wykładzina PVC to też dobry test!

Jeśli marzysz o szachownicy, ale trochę obawiasz się tego wzoru – połóż wykładzinę! Gdy utwierdzisz w decyzji z czasem ją zmienisz na płytki. Jeżeli zaś zakup okaże się nie trafiony, po prostu podłogę zwiniesz i już! Szachownicę można też ułożyć z drewna (jasnego i ciemnego) albo… drewnianą podłogę pomalować w ten motyw! Zwłaszcza gdy podłoga jest zniszczona, warto spróbować sił (poniżej masz instrukcję, jak to zrobić). W ten sam  sposób, używając odpowiednich farb, można też pomalować panele albo niemodne czy zniszczone płytki.

DIY szachownica na podłodze – namaluj szachownicę. Instrukcja wykonania

Jakie meble i dodatki pasją do podłogi szachownicy?

Szachownica to klasyczny wzór, ale stosunkowo trudny. Z jednej strony bowiem rytmiczne podziały i naprzemienny układ barw wnoszą spokój harmonię i swego rodzaju spokój, z drugiej strony jednak te same składowe niosą ze sobą energię, dynamizują aranżację.

  • Dlatego lepiej dopełnić szachownicę dużymi gładkimi powierzchniami, np. jednobarwne ściany i fronty mebli kuchennych itp. Ściany można ozdobić, zależnie od potrzeb, sztukaterią lub boazerią w danym kolorze. Oszczędnie wprowadzaj wzory.
  • Świetnie sprawdzą się meble drewniane, w naturalnym wybarwieniu. Zależnie od rodzaju drewna, stylistyki i jakości, stworzysz wnętrze eleganckie, retro albo rustykalne.
  • Meble ze sklejki, dodatki z połowy XX wieku i wzorowane na nich podkreślą klimat vingate. Jeśli wprowadzisz plamy wyrazistych kolorów, przesuniesz „ciężar” w kierunku popartu.
  • Nie zagracaj wnętrza z szachownicą. Wybierz kilka mebli, nawet większych, i parę dodatków, zamiast wielu drobiazgów. Nie zastawiaj posadzki – szachownica to ozdoba sama w sobie, musi być ją widać! Przeładowane wnętrze plus szachownicą to przepis na wrażenie chaosu.
  • W większych pomieszczeniach z szachownicą można położyć dywan, ale raczej gładki  lub retro i dostosowany rozmiarem tak, by między nim a ścianami i meblami, pod którymi ginie szachownica, było widać proporcjonalną liczbę kwadratów.
  • W kuchni i łazience często szachownica na podłodze to nie jedyne kafelki. Raczej nie stosuje się powtórzenia na ścianie takiej samej szachownicy – lepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie jej drobniejszej wersji. Najmniejsze ryzyko błędu, czyli dekoratorskiej wpadki, będzie jednak wtedy, gdy wybierzesz na ścianę płytki jednobarwne i jednolite, bez fazowanych krawędzi. Fuga powinna być w kolorze kafelków, by nie podkreślać linii podziału.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie