Jak zorganizować garderobę? Praktyczne wskazówki i dokładne wymiary
Najskuteczniejszym sposobem na okiełznanie domowego bałaganu jest zbudowanie funkcjonalnej garderoby, zdolnej pomieścić odzież, obuwie, torby oraz walizki. Możemy ją zamówić wraz z montażem w specjalistycznej firmie albo nawet zaprojektować i skonstruować we własnym zakresie.
Spis treści
- Garderoba zamiast szafy - dla kogo?
- Przechowalnia z przymierzalnią
- Szafa XXL
- Garderoba w sypialni i nie tylko. Co powinno się w niej znaleźć?
- Wyposażenie garderoby - ważne elementy
Garderoba zamiast szafy - dla kogo?
Zwykła wolno stojąca szafa, nawet z przepastnym wnętrzem, nie zawsze wystarczy, by pomieścić odzież całej rodziny. Szybko może powstać w niej bałagan, trudno będzie odszukać potrzebne rzeczy, a ubrania po wyjęciu okażą się pogniecione. Duża garderoba, zaprojektowana zgodnie z naszymi potrzebami i wymaganiami, nie dość, że pozwoli zmagazynować cały tekstylny dobytek wraz z towarzyszącymi mu szpargałami, to da również dobry wgląd w swoją zawartość i wygodny dostęp do niej.
Dzięki nowoczesnym akcesoriom łatwo będzie utrzymać w niej ład. Znajdzie się indywidualna przestrzeń na płaszcze, bieliznę, buty, walizki, a nawet takie drobiazgi, jak krawaty, apaszki, paski lub biżuteria. Wewnętrzne oświetlenie rozjaśni wszelkie zakamarki, dzięki czemu błyskawicznie odnajdziemy to, co nas interesuje. Jeśli porządek mamy we krwi, możemy wręcz wyeksponować odzież jak w eleganckich butikach. Umożliwią to estetyczna zabudowa, dobrane do niej wyposażenie, umiejętnie rozplanowane oświetlenie oraz przezroczyste drzwi.
Garderoba - ważne wymiary - głębokość, długość drążków i półek
- Powierzchnia garderoby walk-in. Nie powinna być ona urządzona na powierzchni mniejszej niż 4 m2. Minimalna odległość między przeciwległymi szafami lub między szafą a równoległymi do niej drzwiami to 1,5 m. Aby móc mówić o wygodnej garderobie, ta z dwiema szafami powinna mieć powierzchnię około 12 m2, a gdy planujemy trzy szafy ustawione w U – minimum 13 m2.
- Głębokość szafy wnękowej. Standardowo wynosi 60 cm, bo tyle potrzeba, by wieszać w niej odzież prostopadle do drzwi. Zbyt głęboka zabudowa znacznie utrudnia wyjmowanie rzeczy z półek.
- Półki. Najlepiej umieszczać je na wysokości minimum 90 cm. Najkorzystniejsza ich głębokość to 35-40 cm, a odległość między poszczególnymi z nich – 25-38 cm. Gęściej rozstawione mogą być tylko te znajdujące się na wysokości naszego wzroku.
- Drzwi przesuwne. Przeważnie mają wysokość 230-240 cm i szerokość 100-130 cm.
- Drążki na ubrania. Ich długość wynosi zazwyczaj od 45 do 120 cm. Te na długie okrycia mocujemy na wysokości 1,5-1,7 m, te na kurtki i marynarki – na wysokości 1,2, a te na spodnie bądź koszule na wysokości 1 m.
- Półki na buty. Powinny być mocowane w odstępach co 17-20 cm, ale już te na buty wysokie – co 45 cm.
- Lustro. Jeśli nie jest przewidziane na całej wysokości drzwi od szafy, powinno być zlokalizowane obok niej albo w środku. Ważne, by nie było krótsze niż 60 cm, a jego górna krawędź nie znalazła się na wysokości mniejszej niż 1,8 m.
Przechowalnia z przymierzalnią
Garderoba jak mały salon mody to marzenie nie tylko pań. Niestety wymaga wygospodarowania pewnej przestrzeni i nie może być ona zbyt mała. O ile łatwiej o to w domu, o tyle trudniej w mieszkaniu. Żeby więc zrobić garderobę walk-in, czyli stanowiącą odrębne pomieszczenie – otwarte lub oddzielone od innych drzwiami – trzeba znaleźć na nią miejsce. Oczywiście najlepiej, żeby było przewidziane w projekcie, w przeciwnym razie trzeba pójść na jakieś kompromisy.
Najczęściej polegają one na pomniejszeniu sypialni. Wydziela się z niej strefę, w której staną szafy – dwie, umieszczone naprzeciw siebie bądź ustawione w L, albo trzy, tworzące zabudowę w kształcie litery U. Czasem jest to jedna szafa biegnąca wzdłuż ściany, a między nią a szklanym przepierzeniem zostawiamy odstęp, na tyle szeroki, by można się było wygodnie poruszać, sięgać do półek i szuflad oraz dokonywać przymiarek.
W takich pokoikach wnętrze szaf nie musi być zamknięte dodatkowymi drzwiczkami. Dobrze, by zawartość była świetnie widoczna i łatwo dostępna. Przyda się tu także wysokie lustro do przymiarek, a gdy starczy miejsca, także mały stolik do odkładania wybranych rzeczy, a nawet puf lub fotelik do przymierzania butów, zupełnie jak w ergonomicznie urządzonym sklepie.
Szafa XXL
Popularnie mówimy o niej szafa wnękowa, bo często w domach i mieszkaniach są przygotowane wnęki do jej umieszczenia. Można też wykonać ją przy jednej ze ścian, w których nie ma okna lub drzwi. Szafa taka z reguły sięga od podłogi po sufit i jest oddzielona od reszty pomieszczenia drzwiami, przeważnie przesuwnymi, ale jeśli miejsce pozwoli, mogą to być nawet drzwi rozwieralne albo składane. Podobnie jak w przypadku garderób walk-in drzwi pełne możemy zastąpić przeszklonymi, wtedy jednak zabudowa szafy musi być szczególnie ładna, a porządek w niej nienaganny.
Garderoba w sypialni i nie tylko. Co powinno się w niej znaleźć?
Porządek w szafie zapewni nam odpowiednie jej wyposażenie. Oprócz półek i poprzecznych drążków na wieszaki warto wzbogacić ją o inne przydatne rozwiązania:
- Szuflady. Duże lub małe, płytkie albo głębokie, z pełnymi ściankami lub ażurowe – o bokach z relingami bądź kratkami. W ofercie są specjalne szuflady na buty lub szuflady w formie drucianych koszy z prowadnicami. W eleganckiej garderobie nie powinno zabraknąć płaskiej szuflady z wydzielonymi miejscami na zrolowane krawaty i paski lub szuflady z wyściełanymi miękką tkaniną przegródkami na zegarki bądź biżuterię.
- Organizery. To wkłady z przegródkami umieszczane w szufladach. Pozwalają posegregować drobne przedmioty.
- Kosze. Druciane, wiklinowe lub rattanowe zasobniki na rzeczy, które nie wymagają starannego ułożenia. Często pełnią funkcję zbiornika na rzeczy przeznaczone do prania lub prasowania. Wypełniają puste przestrzenie pozostawione między elementami korpusu szafy. Kosze mogą być zastąpione kartonowymi pudłami.
- Wieszaki puzonowe. Ich drążki mocowane są nie równolegle, tylko prostopadle, tak że wiszące ubrania zwrócone są do nas frontem. Teleskopowa konstrukcja drążka pozawala wysunąć go z szafy, by zyskać swobodniejszy dostęp do ubrań.
- Pantografy. To drążki na wieszaki do instalowania wyżej niż zwyczajne, a to dlatego, że są opuszczane. Mają rączkę służącą do ściągania drążka na dół, w naszą stronę, co umożliwiają dwa boczne mechanizmy. Nieużywana rączka służy jako dodatkowa podpórka drążka.
Oferta pomysłowych elementów zapewniających porządek w szafach jest przeogromna. Warto wspomnieć, że oprócz koszy, szuflad i wieszaków dostępne są specjalne zawieszki na żelazka, składane deski do prasowania, zaczepy na rury od odkurzaczy, chromowane stojaki na buty z prawidłami, specjalne wieszaki na spodnie bądź krawaty lub nawet szufladki-sejfy, otwierane po wpisaniu tajemnego kodu.
Wyposażenie garderoby - ważne elementy
Żeby mogła powstać szafa, w garderobie potrzeba wielu niepozornych drobiazgów o decydującym znaczeniu dla funkcjonalności i wygody. To łączniki, zawiasy i mechanizmy umożliwiające lub wspomagające pracę szafek lub szuflad. Wśród bogactwa akcesoriów montażowych za najważniejsze i najciekawsze można uznać wymienione poniżej.
- Samozamykacze (amortyzatory). To mechanizmy stosowane w zawiasach lub prowadnicach szuflad, dzięki którym nie uda się nam nimi mocno trzasnąć, wyhamują bowiem ruch na jego końcowym etapie. Mają też działanie dociągające.
- Samootwieracze tip-on. To małe elementy mechaniczne lub hydrauliczne, dzięki którym po lekkim na- ciśnięciu szuflady lub drzwiczek same się one otwierają na niewielką odległość. Pozwalają więc zrezygnować z gałek lub uchwytów.
- Zawiasy samozamykające. Sprężynowe albo hydrauliczne. Po zamknięciu dociskają drzwi do ścianek szafki i blokują je przed samootwarciem. Aby je zamontować w skrzydle, konieczne jest zrobienie wgłębienia zwanego gniazdem. Zawiasy sprężynowe, w zależności od modelu, mogą gwarantować różny kąt otwarcia. Można je wygodnie regulować, co pozwala ustawić skrzydło pod idealnym kątem w stosunku do ościeżnic.
- Zawiasy wkręcane. Mają grube trzpienie, które osadza się w bocznej krawędzi skrzydła i bocznej krawędzi szafki. Trzeba więc najpierw wywiercić w tych elementach otwory. Powinny być one bardzo precyzyjnie rozmieszczone i mieć szerokość dobraną do grubości trzpieni. Zawiasów tego rodzaju lepiej nie stosować do cienkich skrzydeł, bo te mogą się przez nie zniszczyć. Najkorzystniej wybierać je do skrzydeł i ościeżnic z twardego drewna lub solidnej płyty HDF.
- Płaskie zawiasy meblowe. Najpopularniejsze i stosunkowo proste w montażu. Przykręca się je na płasko do skrzydła i ścianki. Można je również osadzać w płytkich zagłębieniach wykonanych dłutem w krawędziach elementów drewnianych. Zawiasy meblowe najczęściej nie mają możliwości regulacji po zamocowaniu. Zapewniają kąt rozwarcia skrzydła do 110o, ale zazwyczaj montuje się je tak, żeby uzyskać kąt 90o.
- Magnesy szafkowe. Mają sprawić, że skrzydła szafek nie będą się samoczynnie otwierały. Potrzebne są tylko wtedy, gdy te wiszą na tanich i prostych w budowie zawiasach, a zbędne, jeżeli zastosowaliśmy zawiasy samozamykające.
- Prowadnice do szuflad. Tańsze, rolkowe, zapewniają ruch i uniemożliwiają przypadkowe wypadnięcie szuflady z korpusu. Droższe, kulkowe, umożliwiają dalsze wysunięcie szuflady poza korpus, pracują płynniej i ciszej, a wiele z nich ma też spowalniacz, samootwieracz lub samozamykacz.
Jesteśmy w Google News. Dołącz do nas i śledź Murator.pl codziennie. Obserwuj Murator.pl!
- Przejdź do galerii: Szary dach domu – zdjęcia. Zobacz inspiracje
Autor: Andrzej Szandomirski
Zaletą dachów mansardowych, oprócz ciekawego wyglądu, jest większa kubatura poddasza. Brak ostrych skosów daje też większą swobodę w jego aranżacji