Jadalnia: jak urządzić? 26 aranżacji i projektów jadalni z kuchnią, z salonem, w wykuszu
Kiedyś jadalnia była osobnym pomieszczeniem, dziś jest to zwykle część otwartej przestrzeni dziennej. Prezentujemy aranżacje jadalni połączonej z salonem, z kuchnią, czy zaprojektowanej w wykuszu. Wybieramy meble do jadalni: stół i krzesła. Oto najważniejsze zasady urządzania jadalni, 10 sprawdzonych projektów oraz atrakcyjne, różnorodne aranżacje.
Właściwie usytuowana, oświetlona i odpowiednio duża jadalnia może być rodzinnym miejscem biesiadowania, w którym wszyscy siadają do codziennych śniadań i do niedzielnego obiadu. Bez względu na to jaką powierzchnią się dysponuje, można w każdym domu wygospodarować miejsce na jadalnię. Warunek - dobry projekt! Oto kilka propozycji naszego architekta, które ułatwią ci wybór i podjęcie decyzji o urządzeniu jadalni.
Jadalnia galeria zdjęć: 10 projektów jadalni
Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy
Proste rozwiązanie, które sprawdza się w małym domu: jadalnia jako stołowa część pokoju dziennego. Stół stoi blisko kuchni, więc łatwo przynieść i postawić na nim gotowe potrawy. W pobliżu nie powinno zabraknąć miejsca na kredens. Duże okno zapewnia naturalne oświetlenie
Jadalnia z kuchnią
W każdym domu rodzinny stół do jadalni powinien mieć swoje miejsce – wygodne i niezbyt oddalone od urządzeń kuchennych. Obecnie najmodniejsze są wielkie otwarte przestrzenie na parterze. Jeśli lubimy gotować i to w towarzystwie innych osób, a ponadto nie przeszkadza nam widok kuchennego bałaganu, możemy zaplanować jadalnię przylegającą bezpośrednio do przestrzeni kuchni. Gdy wolimy spożywanie posiłków w bardziej neutralnej atmosferze, jadalnię można umieścić "za rogiem" względem kuchni albo oddzielić ją dekoracyjną ścianką działową. Nie musi ona w pełni zamykać kuchni, wystarczy, że będzie stanowić parawan.
Galeria zdjęć: 26 aranżacji i inspiracji na jadalnie w różnym stylu
Autor: Marta Behling/Pion Poziom
W jadalni robiony na wymiar stół z litego dębu (200x80 cm) idealnie nadaje się na co dzień i podczas wizyt gości. Projekt: Renata Błaźniak/Renee's Interior Design
Jadalnia z salonem i w wykuszu
Jadalnia z salonem to idealne rozwiązanie w domu, sprzyjające integracji domowników. Jadalnia w mieszkaniu w bloku często jest na granicy pomieszczeń, oddzielając pokój od kuchni. Jadalnia może być też umieszczona w reprezentacyjnej części strefy dziennej na parterze domu, np. w wykuszu, naprzeciwko dużego przeszklenia wiodącego na taras. Często jest to odświętna jadalnia, w której przyjmujemy gości i spożywamy świąteczne posiłki. W tym wariancie często w kuchni znajduje się mały codzinny kącik jadalniany, np. przy wyspie kuchennej albo pod oknem.
Sprawdź też:
Meble do jadalni: ile miejsca na stół
Wielkość przestrzeni przeznaczonej na jadalnię należy dostosować do wielkości stołu i przewidywanej liczby biesiadników. Z tym że jadalnia to nie tylko stół i stojące przy nim krzesła, ale także przestrzeń potrzebna, żeby wygodnie usiąść na krześle oraz wstać od stołu. Stól powinien być odsunięty od ścian i mebli, żeby można było swobodnie do niego podejść z każdej strony.
Sprawdź też:
W jadalni najlepiej sprawdzi się stół z funkcją rozkładania, która pozwoli zwiększyć jego wymiary. Najbardziej uniwersalny jest stół prostokątny, który można postawić blisko ściany w narożniku lub na środku pomieszczenia. W sposób naturalny wskazuje ważniejsze miejsca przy krótszym brzegu dla gospodarzy lub gości, których chcemy uhonorować. Ostre kanty w narożnikach mogą być niewygodne podczas jego obchodzenia.
- Jadalnia z okrągłym stołem
Jego przeciwieństwem jest stół okrągły, przy którym wszyscy goście są równi rangą. Jednak mogą być trudności z jego ulokowaniem. Najlepiej wygląda wyeksponowany na środku jadalni, zdecydowanie gorzej - w kącie. Okrągły stół zajmuje mniej miejsca niż prostokątny lub owalny. Ten ostatni rodzaj stołu, np. eliptyczny, jest bardzo ustawny i wygodny do korzystania dzięki zaoblonym narożnikom.
Warto zapamiętać poniżej podane wielkości wskazujące, ile powierzchni trzeba uwzględnić, projektując jadalnię:
Funkcja | Powierzchnia (cm) |
Powierzchnia na nakrycie dla 1 osoby | 60 x 40 |
Swobodne odstawienie krzesła z oparciem | 80 x 80 |
Wymiar stołu dla 4 osób | 80 x 80 |
Powierzchnia na kwadratowy stół dla 4 osób | 240 x 240 |
Powierzchnia na okrągły stół dla 4 osób | 250 x 250 |
Powierzchnia na prostokątny stół dla 6 osób | 240 x 320 |
Powierzchnia na okrągły stół dla 6 osób | 285 x 285 |
Powierzchnia na prostokątny stół dla 8 osób | 240 x 380 |
Autor: Rys. Agnieszka i Marek Sterniccy
Na czteroosobowy prostokątny stół dostawiony krótszym bokiem do ściany potrzeba mniej więcej 4,5 m2 powierzchni
Meble do jadalni: krzesła
W reprezentacyjnej jadalni powinny być dopasowane stylistycznie do stołu, choć bardzo ciekawie mogą wyglądać przemyślane zestawienia na zasadzie kontrastu. Dla gospodarzy lub najważniejszych gości przy stole można umieścić 1 lub 2 krzesła wyróżniające się wyglądem, co pokreśli rangę osób na nich zasiadających. Krzesła powinny być wygodne, ale do siedzenia, a nie zapadania w leniwą drzemkę po posiłku. Siedziska mogą być miękkie, a jeśli mamy dużo miejsca przy stole krzesła mogą mieć podłokietniki. Na umieszczenie obok siebie w rzędzie 4 krzeseł potrzeba 240 cm.
Warto wiedzieć
Wysokość siedziska wygodnego krzesła to 45-49 cm nad podłogą. Wysokość siedzisk powinna być dopasowana do wysokości stołu, która wynosi zwykle 70-75 cm.
Wyposażenie jadalni
Obok stołu z krzesłami w jadalni powinien znaleźć się kredens na zastawę stołową, sztućce, świeczniki itp. Może być tam również serwantka z ozdobnym szkłem stołowym i bieliźniarką na obrusy, serwety i serwetki.
Oświetlenie jadalni
W jadalni potrzebne jest dobrze zaprojektowane oświetlenie. Żeby właściwie oświetlić stół i jego otoczenie, trzeba zawczasu doprowadzić tam instalację elektryczną. Dobrze jest zaplanować takie rozwiązanie, ktore pozwoli stworzyć przyjemny wystrój jadalni zależnie od rodzaju przyjęcia i pory dnia. Dlatego często jadalnię urządza się blisko wielkich okien zapewniających światło naturalne. Nad stołem może znajdować się jedna lampa umieszczona centralnie i wysoko, która dobrze doświetli stół. Ciekawym wariantem jest lampa lub rząd lampek umieszczonych nisko nad blatem stołu, które zapewnią kameralne oświetlenie. Dobra wysokość to 50-60 cm nad blatem. W takiej sytuacji światło nie razi biesiadników, a lampy nie zasłaniają widoku twarzy osób siedzących naprzeciwko. Wokół stołu na ścianach jadalni można rozmieścić kinkiety dające dyskretne światło.
Warto pamiętać, że ważne są barwa i natężenie światła. W jadalni powinno być ono ciepłe, naturalne i niezbyt jaskrawe.