Za co architekt wnętrz nie powinien wziąć pieniędzy?

2019-12-06 14:16

Potrzebny ci architekt wnętrz? Wyjaśniamy, za co mu konkretnie płacisz, decydując się na projekt wnętrza. Sprawdź, który etap prac architekta jest najdroższy, a który najtańszy, jak po kolei przebiega współpraca. Opisujemy, co cię czeka, gdy zatrudniasz architekta wnętrz, co jest w cenie projektu, a za co musisz dodatkowo zapłacić.

Wnętrza projekt wnętrz
Autor: Monika Filipiuk-Obałek Współpraca z architektem wnętrz to gwarancja dobrze urządzonego mieszkania, w którym wszystkie lementy wystroju są spójne i idealnie dopaowane do pomieszczenia. Projekt: Katarzyna Czechowicz/Design Me Too

O co najpierw powinien zapytać architekt wnętrz?

Na początku architekt wnętrz powinien przeprowadzić z tobą szczegółowy wywiad, poznać twoje upodobania, założenia estetyczne, funkcjonalne i ekonomiczne oraz wytyczne dotyczące niestandardowego wyposażenia wnętrz (na przykład inteligentnych urządzeń).

Ile propozycji aranżacji wnętrza przedstawia architekt?

Zależy od umowy z architektem wnętrz. Zwykle architekt sporządza od dwóch do trzech propozycji wykończenia wnętrz. Są to najczęściej aranżacje przedstawione na rzucie i proste trójwymiarowe rysunki. Uwzględniają one rozmieszczenie mebli i sprzętów oraz rozwiązania niestandardowe. Pozwala to zorientować się, ile miejsca zajmą poszczególne przedmioty i które fragmenty wnętrza wymagają głębszej analizy.

Na tym etapie możesz dokonać korekty przeznaczenia poszczególnych pomieszczeń, ich wielkości i połączeń między nimi. Z przedstawionych propozycji architekta wnętrz wybierasz wersję, która ci się podoba, lub łączy rozwiązania z poszczególnych wariantów i na tym etapie powstaje wariant ostateczny. Na jego sporządzenie potrzeba mniej więcej 15 dni roboczych.

Ten etap prac architekta wnętrz stanowi około 15 proc. wartości projektu.

Kuchnia w stylu angielskim
Autor: Marcin Czechowicz Projektant ma wiedzę na temat stylów i trendów. Może uporządkować nasze pomysły i nadać im przekonujący kształt. Ta kuchnia w stylu angielskim wygląda bardzo harmonijnie ielegancko dzięki zastosowaniu biało-czarnej kolorystyki, postarzanych kafli iurządzeń wstylu retro. Projekt: Archissima

Co to jest koncepcyjny projekt wnętrza i co zawiera?

Projekt koncepcyjny powstaje na podstawie wariantu ostatecznego. Jest to trójwymiarowy rysunek poparty zdjęciami realizacji lub przykładami z czasopism. Uwzględnia on wszystkie elementy wnętrza wraz z kolorami, typem materiałów i rodzajem oświetlenia. Obrazuje, jak w przyszłości będzie wyglądało wnętrze, ale nie zawiera doboru konkretnych materiałów, lecz ogólne wskazania, na przykład „kremowy gres na podłodze w salonie”.

Na tym etapie pracy architekta wnętrz możesz zrobić korektę ustawienia ścian działowych, lokalizacji sufitów podwieszanych, wszelkich zabudów oraz rozmieszczenia instalacji. Projekt koncepcyjny jest zapisem pomysłów, a więc dziełem autorskim. Przygotowanie takiego projektu i wszelkie korekty trwają około 30 dni roboczych.

Ten etap stanowi mniej więcej 40 proc. wartości projektu.

Schody w domu
Autor: Marcin Czechowicz Jeśli marzy nam się oryginalne i niestandardowe wnętrze, niezbędna może być pomoc architekta wnętrz, który zna sekrety doboru i zastosowania odpowiednich materiałów. Ozdobą tej klatki schodowej są wielki panel z trzech płyt podświetlanego onyksu, trawertynowe schody oraz szklane balustrady. Projekt: Joanna Lengiewicz, Robert Charkiewicz

Po co rysunki techniczne dla wykonawców?

Rysunki zakresu stanu surowego dla wykonawców obejmują rozmieszczenie ścian działowych i innych elementów budowlanych oraz projekty sufitów podwieszanych wraz z wymiarami i opisem materiałów, rozmieszczenie punktów elektrycznych i niskoprądowych (w tym nagłośnienia), lokalizację osi hydraulicznych z opisem baterii i wymiarowania, projekt rozmieszczenia grzejników, urządzeń wentylacyjnych i klimatyzacyjnych wraz z doborem ich typów. Są to rysunki techniczne zrozumiałe dla wykonawców, wynikające z wcześniejszych uzgodnień z tobą. Na ich sporządzenie potrzeba około 5 dni roboczych. Ten etap stanowi około 10 proc. wartości projektu.

Rozszerzeniem standardowego zlecenia architekta może być wykonanie projektów branżowych (murarskich, elektrycznych, stolarskich itd.), które są wyceniane osobno. Jeżeli zamierzasz przesunąć gniazdko i kran, taki projekt nie będzie potrzebny, natomiast jeśli zależy ci na rozwiązaniach inteligentnych lub wprowadzasz dużo zmian instalacyjnych (na przykład dokładamy drugie tyle gniazdek), bez projektu branżowego się nie obejdzie. Dzięki temu osoba z odpowiednimi uprawnieniami będzie odpowiedzialna za zmiany w instalacjach, w razie gdyby coś nie działało.

Na czym polega projekt wykonawczy?

Projekt wykonawczy polega na wykonaniu szczegółowych projektów wnętrz, które uwzględniają użyte materiały (potrzebną ilość, nazwy handlowe i miejsce zakupu), kolorystykę ścian i podłóg, przewidziane meble i sprzęty, a nawet takie detale jak schemat ułożenia płytek, parkietu, fugi czy przekroje cokołów.

Taki projekt składa się z wizualizacji prezentujących ogólny nastrój wnętrz, płaskich rysunków poszczególnych elementów wnętrza wraz z wymiarami, a także rysunków nietypowych elementów wnętrza, takich jak meble na zamówienie, osłony grzejnikowe czy elementy kamienne. Po akceptacji projektu wykonawczego architekt wnętrz przedstawia zestawienia materiałów – ich ilość, specyfikację i koszt, wskazuje też wykonawcę i miejsce zakupu materiałów. Taki projekt może uwzględniać dobór mebli lub nie – wtedy jest nieco tańszy.

Zazwyczaj projekt wykonawczy stanowi 35 proc. wartości projektu architekta.  

Jakie inne prace może wykonać architekt wnętrz?

Zlecenia dodatkowe to prace wykonywane przez architekta wnętrz na życzenie inwestora, dodatkowo płatne. Obejmują między innymi przygotowanie specyfikacji pod kątem konkretnego dostawcy, kopiowanie i dostarczanie rysunków, pilnowanie dostaw, sprawdzanie i akceptację rozwiązań zamiennych. Stawki za te zlecenia zależą od tego, czy projektant współpracuje z jakimiś konkretnymi dostawcami, czy nie. 

Czy za nadzór autorski trzeba dodatkowo płacić?

W cenę projektu wnętrz są zwykle wliczone dwa nadzory autorskie na budowie. Dodatkowe nadzory są płatne za godzinę.

Umowa z projektantem wnętrz

Kiedy już zdecydujemy się na konkretnego architekta, należy z nim podpisać umowę. Powinno się w niej znaleźć kilka ważnych zapisów. Przede wszystkim trzeba szczegółowo określić zakres usług – musi być jasno napisane, czego możemy oczekiwać od architekta. Ważny jest również zakres odpowiedzialności. Zazwyczaj architekt wnętrz ponosi odpowiedzialność od momentu sporządzenia projektu wykonawczego. Jest on podpisany nazwiskiem projektanta wraz z podaniem kontaktu do niego, aby wykonawca mógł dopytać o szczegóły. To na architekcie spoczywa odpowiedzialność za zestawienie materiałów, prawidłowe podanie nazw i kodów produktów, wyliczenie ich ilości oraz ich wzajemne dopasowanie. Sprawy ewentualnych roszczeń reguluje kodeks cywilny – projektant odpowiada za szkody, które powstały w bezpośrednim następstwie jego działania. W umowie warto też zawrzeć oświadczenie architekta, że posiada polisę (podać jej numer) i zobowiązuje się utrzymać ją przez cały okres trwania zlecenia. Kopię takiej polisy dołącza się do umowy. Bardzo ważne jest określenie harmonogramu prac. W jego ustalaniu biorą udział obie strony. Projektant odpowiada tylko za swoją część. Jeśli inwestor nie przekaże na czas swoich uwag czy nie podejmie decyzji, harmonogram ulegnie zmianie. Najlepiej, aby zawrzeć w nim wszystkie etapy prac i określić, ile czasu na prace ma architekt, a ile inwestor na podjęcie decyzji. Trzeba też określić, ile korekt do każdego etapu przewidujemy. Harmonogram dołącza się do umowy w formie załącznika. W celu jego zmiany należy podpisać aneks do umowy. Kolejnym załącznikiem do umowy jest harmonogram płatności. Jest on dopasowany do etapów prac projektowych. Dużo nieporozumień jest też, jeśli chodzi o asystę projektanta przy zakupach i zamówieniach – trzeba określić, czy taka usługa jest w cenie, a jeżeli nie, to w jaki sposób ją rozliczymy. Zapiszmy także, czy oprócz rysunków otrzymamy specyfikacje i wyceny.

Pozostałe podkategorie