Wieszanie ciężkich rzeczy na ściankach działowych. Ile kilogramów wytrzymają i jakich wzmocnień potrzebują?

2025-07-28 10:03

To, jaki ciężar uniesie ściana g-k, zależy od liczby warstw poszycia, rodzaju mocowań i wewnętrznych wzmocnień. Większe ciężary, takie jak grzejniki, bojlery, umywalki i duże szafki, o wadze do 150 kg, wymagają specjalnych wzmocnień wbudowanych w szkielet. Jeśli ścianę chcemy obciążyć jeszcze bardziej, trzeba ją specjalnie zaprojektować.

Wieszanie na ścianach działowych

i

Autor: Archiwum serwisu Wzmocnienie pod większe obciążenia można wykonać z płyty OSB. Zostanie ono zasłonięte płytami g-k zamocowanymi do profili CW

Spis treści

  1. Ile kilogramów można powiesić na ściance działowej? 
  2. Czym mocować do ścianki działowej? 
  3. Mocowanie niewielkich obciążeń (do 40 kg/m)
  4. Wieszanie obciążeń od 40 do 70 kg/m
  5. Obciążenia od 70 do 150 kg/m na ściance działowej
  6. Obciążenia powyżej 150 kg/m

Ile kilogramów można powiesić na ściance działowej? 

To, jaki ciężar uniesie ściana g-k, zależy od liczby warstw poszycia, rodzaju mocowań i wewnętrznych wzmocnień. Zawieszenie na niej mniejszych ciężarów, do 40 kg/m, zazwyczaj nie nastręcza kłopotów. W przypadku obciążeń średnio ciężkich, czyli ważących 40-70 kg/m, trzeba uważnie dobrać kołki i sposób mocowania. Większe ciężary, takie jak grzejniki, bojlery, umywalki i duże szafki, o wadze do 150 kg, wymagają specjalnych wzmocnień wbudowanych w szkielet. Jeśli ścianę chcemy obciążyć jeszcze bardziej, trzeba ją specjalnie zaprojektować.

Im mniejsza jest odległość mocowanego obciążenia od ściany (im płytsza jest szafka), tym bliżej jest jego środek ciężkości, a to oznacza, że na ścianie można zamontować większy ciężar.

Czym mocować do ścianki działowej? 

Kołki przeznaczone do suchej zabudowy możemy podzielić na dwie podstawowe grupy:

  • Kołki kotwiące się w materiale – zalicza się do nich między innymi spiralne kołki do płyt g-k. Są zrobione z metalu lub tworzywa sztucznego. Przeznaczone są do ścian z poszyciem jedno- lub dwuwarstwowym. Nadają się do mocowania lekkich obciążeń do 40 kg/m.
  • Kołki kotwiące się od tyłu – zalicza się do nich kołki do pustych przestrzeni. Są wykonane z metalu, tworzywa sztucznego bądź z obu tych materiałów i są przeznaczone do mocowania zarówno lekkich obciążeń (kołki z tworzywa lub metalu), jak i obciążeń średnio ciężkich (kołki metalowe albo mieszane). Nadają się do ścian z poszyciem jedno- i wielowarstwowym. Do tej grupy zalicza się również kotwy uchylne oraz sprężynowe do zamocowań w sufitach podwieszanych.
Uwaga na rozstaw mocowań!

Nie wolno przekraczać minimalnego dopuszczalnego rozstawu kołków. Dla poszycia zrobionego z jednej warstwy płyt gipsowo-kartonowych o grubości 12,5 mm nie może on być mniejszy niż 15 cm. Gdy poszycie jest z dwóch warstw płyt, kołki nie mogą być wkręcone gęściej niż co 7,5 cm.

Murowane starcie
Ściany działowe – murowane czy szkieletowe? MUROWANE STARCIE

Mocowanie niewielkich obciążeń (do 40 kg/m)

Do ich wieszania stosuje się gwoździe, wkręty, kołki plastikowe oraz metalowe do płyt gipsowych, a także kołki do pustych przestrzeni (kotwiące się od tyłu).

Lekkie i płaskie przedmioty, takie jak obrazy czy zdjęcia, można powiesić na gwoździu lub wkręcie zamocowanym bezpośrednio do płyty gipsowej. Taki zwykły gwóźdź mocujący albo hak wbity pod kątem w płytę utrzyma obciążenie do 5 kg. Jeśli użyjemy haków na dwa gwoździe, to przeniosą one obciążenie do 10 kg. Przy hakach mocowanych na trzy gwoździe obciążenie może wynosić nawet 15 kg. Wszystko to można stosować na poszyciu z jednej warstwy płyt gipsowych 12,5 mm. Jeżeli zastosujemy poszycie z dwóch warstw płyt, obciążenie można nieco zwiększyć.

Uniwersalny wkręt zamocowany w poszyciu z dwóch płyt 2 x 12,5 mm GKB (typ A) przeniesie obciążenie do 8 kg. Natomiast jeśli poszycie jest zrobione z nieco mocniejszych płyt 2 x 12,5 mm GKBI (typ F), to wytrzyma obciążenie do 10 kg. Spiralne kołki plastikowe przy poszyciu z jednej warstwy płyt utrzymają – w zależności od producenta – 9-11 kg. Na spiralnych kołkach metalowych do płyt gipsowych przy poszyciu z jednej warstwy płyt można zawiesić ciężar do 15 kg.

Wieszanie na ścianach działowych

i

Autor: Archiwum serwisu Każdy kołek ma określone zastosowanie i sposób mocowania. Jedne klinują się w materiale, inne rozkładają się jak motylek i blokują pod obciążeniem

Wieszanie obciążeń od 40 do 70 kg/m

Używa się do tego kołków do pustej przestrzeni – metalowych lub mieszanych. Dopuszczalne obciążenie kołka kotwiącego się od tyłu wynosi od 25 kg przy płycie 12,5 mm do 65 kg przy poszyciu z dwóch płyt o grubości 12,5 mm (2 x 12,5 mm). To niemało. Jednak gdy można wcześniej zaplanować, gdzie znajdzie się średnio ciężkie obciążenie na ścianie g-k, dobrze jest ją w tym miejscu wzmocnić.

Wzmocnienia kupuje się jako gotowe elementy albo wykonuje samodzielnie. Mogą mieć formę poprzeczek lub pasów z płyt OSB albo sklejki. Fragment płyty OSB umieszcza się w pierwszej warstwie poszycia, na takiej wysokości, na jakiej będą mocowane obciążenia. Jeszcze innym, dość częstym rozwiązaniem jest całkowite zastąpienie pierwszej warstwy poszycia płytami OSB. Przykręca się je wtedy bezpośrednio do profili metalowych konstrukcji ściany. Zaletą ściany wzmocnionej na całej wysokości płytą OSB jest możliwość późniejszego rozplanowania obciążeń. Również w przypadku kilkakrotnej zmiany położenia wieszanych elementów (zmiana lokatora lub przeznaczenia pomieszczenia) ściana taka nie traci stabilności.

Obciążenia od 70 do 150 kg/m na ściance działowej

Przy obciążeniach tego rodzaju ścianę należy wzmocnić profilami UA lub modułami sanitarnymi albo poprzeczkami przeznaczonymi do tego celu. Do takich obciążeń trzeba używać kołków/kotew metalowych.

Obciążenia powyżej 150 kg/m

Takie ciężary wymagają zastosowania indywidualnie projektowanych konstrukcji. Dobiera się wtedy odpowiedni typ profili nośnych, najczęściej są to profile UA, ich rozstaw i rodzaj wzmocnień zamocowanych między profilami, liczbę i grubości warstw poszycia ściany. Wszystko to określa się, uwzględniając gabaryty i wagę mocowanego obciążenia, i zawsze planuje przed wykonaniem ściany.

Murator Remontuje #2: Przedścianka
Materiał sponsorowany
Materiał sponsorowany

Zobacz galerię: ścianka działowa z lameli 

Murator Google News