Wałek czy pistolet - co lepsze do malowania ścian? Porównujemy

2024-01-12 10:44

Wałek czy pistolet natryskowy? Co wybrać do malowania ścian? Kiedy lepiej malować wałkiem, a kiedy pistoletem. Porównujemy oba narzędzia i techniki malowania.

Malowanie ścian pistoletem natryskowym czy wałkiem
Autor: Getty Images Która metoda jest lepsza: malowanie pistoletem natryskowym czy wałkiem?

Spis treści

  1. Dlaczego warto malować pistoletem natryskowym?
  2. Takie same przygotowania do malowania
  3. Proste narzędzie do malowania
  4. Takie same farby
  5. Malowanie pistoletem szybsze niż walkiem
  6. Pistolet czy wałek do malowania? Która metoda dokładniejsza?
  7. Kiedy malowanie natryskowe lepsze od wałka?
Murator Remontuje: Jak poprawnie przygotować ściany do malowania?
Materiał sponsorowany

Za pomalowanie ścian i sufitów wynajętej ekipie fachowców trzeba niemało zapłacić, bez względu na to, jakich narzędzi będą używali. Ale co wybrać, jeśli postanowimy trochę oszczędzić i sami będziemy malować dom lub mieszkanie.

Dlaczego warto malować pistoletem natryskowym?

Oto kilka podstawowych zalet malowania natryskowego:

  • proste narzędzie o wielu zastosowaniach i niezbyt wygórowanej cenie,
  • szybkie i łatwe malowanie powierzchni,
  • dokładne i równomierne pokrycie podłoża.
Pamiętaj, że

Takie same przygotowania do malowania

Przygotowanie podłoża oraz zabezpieczenie pomieszczenia przed malowaniem jest takie samo bez względu na sposób i narzędzie nanoszenia farby. Bez względu na to, czy będziemy malować pędzlem, wałkiem, czy natryskiem, podłoga, lampy oraz meble muszą być osłonięte folią budowlaną. Pamiętać też trzeba o dokładnym zaklejeniu drzwi, okien i parapetów.

Malowanie natryskowe to kolejna technologia, która z obiektów przemysłowych czy użyteczności publicznej przechodzi do domów jednorodzinnych. Żeby pomalować setki metrów kwadratowych ścian i sufitów w halach produkcyjnych czy biurowcach z powodzeniem używa się metody natryskowej. Nie ma żadnych przeciwwskazań, żeby wykorzystać ją do pomalowania domu lub mieszkania.

Proste narzędzie do malowania

Tym bardziej że nie trzeba do tego kupować specjalistycznego agregatu malarskiego lub kompresora. Na rynku są dostępne poręczne zestawy do malowania natryskowego przeznaczone do użytku domowego. Takim pistoletem można nanieść farbę na ściany i sufity, jak również pomalować impregnatem lub farbą domek w ogrodzie albo drewniane ogrodzenie. Jeszcze inne zastosowanie takiego zestawu to opryskiwanie roślin albo zwilżenie ścian przed zrywaniem tapet. Tak więc inwestycja kilkuset złotych powinna się opłacić.

Pamiętaj, że

Takie same farby

Istnieje opinia, że wszystkie farby do ścian i sufitów można nanosić natryskowo. Producenci wprowadzili nawet piktogram pokazujący trzy podstawowe narzędzia: pędzel, wałek i pistolet. Jednak warto to wcześniej sprawdzić w karcie technicznej. W metodach aplikacji są wymienione narzędzia lub metody, jakimi można malować daną farbą. Dlaczego lepiej to zrobić? Ponieważ w razie reklamacji, bo powłoka zaczęła się łuszczyć i odpadać, producent jej nie uzna, jeśli nie dopuszczał natrysku, tylko tradycyjnie wałek lub pędzel.

Warto to sprawdzić również dlatego, że jeśli metoda natryskowa jest wymieniona w karcie, to producent podaje swoje zalecenia – jaki natrysk, jaka maszyna lub dysza, jakie ciśnienie. Jest to wskazówka, jak prawidłowo wykonać powłokę malarską natryskiem. Można znaleźć na przykład taki zapis: natrysk hydrodynamiczny (dysza 415/417, ciśnienie 120-140 bar), natrysk pneumatyczny (dysza 1,8-2,0, ciśnienie 2-3 bar).

Malowanie pistoletem szybsze niż walkiem

Natryskiem można zdecydowanie szybciej pomalować odnawianą powierzchnię. Pistolet trzeba prowadzić równomiernie, w odległości zalecanej przez producenta. Nanosząc strumień farby poziomo lub pionowo, dotrze ona w każdy zakamarek. Przy pierwszym malowaniu dobrze jest wykonać próbę w miejscu, które na przykład zostanie zasłonięte meblami. Przy odrobinie dyscypliny, szybko nabierzemy wprawy, jak malować natryskiem.

Malowanie wałkiem jest wolniejsze i bardziej skomplikowane,  wymaga opanowania techniki nabierania farby z kuwety i prowadzenia narzędzia po ścianie. Konieczna jest także zmiana rozmiaru wałka zależnie od tego, jaki fragment pomieszczenia chcemy pomalować. Ponadto malowanie wałkiem jest znacznie bardziej męczące fizycznie niż malowanie natryskowe.

Pistolet czy wałek do malowania? Która metoda dokładniejsza?

Malowanie natryskiem jest bardzo dokładne, aerozol farby przywiera do całej powierzchni równomierną warstwą. Jeśli opanujemy prawidłowy sposób nanoszenia farby,, efekt będzie bardzo dobry, bez względu na rodzaj podłoża.

Malowanie wałkiem jest trudniejsze. Żeby nanoszona wałkiem farba dobrze pokrywała podłoże, trzeba wprawy. Pomyłki mogą skutkować powstawaniem zgrubień, które będą wymagać usunięcia.

Kiedy malowanie natryskowe lepsze od wałka?

Jeśli będziemy chcieli pomalować wałkiem trudne podłoże, na przykład strukturalne albo dekoracyjne - sztukaterię albo ozdobne panele ścienne - może być potrzebne zastosowanie wałka o innej długości, na przykład krótszego, albo o innym runie bądź o innej długości runa. W ostateczności może trzeba będzie sięgnąć po pędzel. W przypadku natrysku, prowadząc pistolet pod odpowiednim kątem, farba dokładnie pokryje całą strukturę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.