Tapicerka drzwiowa: czyli pomysł na obicie drzwi
Obicie drzwi tapicerką sprawi, że będą one wyglądać solidnie i elegancko. Tapicerkę można zastosować zarówno na drzwiach nowych, jak i tych wymagających już poprawienia wyglądu.
Tapicerka drzwiowa to niegdyś popularny, teraz nieco zapomniany sposób wykończenia i ozdobienia drzwi. Warto go przypomnieć. Obicie drzwi materiałem tapicerskim poprawia nie tyko ich estetykę, lecz także właściwości.
Drzwi pokryte tapicerką zyskują nowy wygląd. Można w ten sposób podkreślić wagę wnętrza, do którego prowadzą. Solidnie wyglądające drzwi pokryte pikowaną skórą kojarzą się z gabinetami dyrektorów i prezesów, wysokiej klasy specjalistów w różnych dziedzinach. Szykowna tapicerka sprawi, że drzwi będą dobrze komponować się we wnętrzach stylowych, klasycznych. Żeby nadać szyku i blasku, można drzwi obić tapicerką w stylu glamour z błyszczącymi cekinami i złotymi pinezkami. Tak wykończone drzwi mogą stanowić ważny element stylizacji wnętrza.
Zastosowanie tapicerki drzwiowej polepszy także właściwości drzwi. W przypadku drzwi zewnętrznych pianka tapicerska znajdująca się pod materiałem obiciowym nieco poprawi ich właściwości termoizolacyjne, a także je wyciszy. Ten drugi aspekt jest ważny w przypadku drzwi wewnętrznych albo drzwi do mieszkań w bloku. Dzięki tapicerce drzwiowej ograniczymy intensywność odgłosów dobiegających z pokoju, w którym jeden z domowników gra na instrumencie muzycznym. Podobnie będzie w przypadku hałasu z klatki schodowej w budynku wielorodzinnym.
Tapicerka drzwiowa może służyć przez wiele lat. Sztuczna skóra jest trwała i łatwa do pielęgnacji. Pianka poliuretanowa lub gąbka są odporne na uszkodzenia, przykryte materiałem nie będą podlegać szkodliwemu działaniu czynników zewnętrznych. Przy prawidłowym użytkowaniu drzwi nie ulegną trwałym odkształceniom. Jeśli ktoś nie uszkodzi tapicerki mechaniczne, obicie drzwi długo zachowa dobry wygląd.
Spis treści
- Zalety tapicerki drzwiowej
- Jak wygląda tapicerka drzwiowa
- Tapicerka jako sposób na stare drzwi
- Ile kosztuje tapicerka drzwiowa
- Tapicerka drzwiowa montaż
Zalety tapicerki drzwiowej
- Jest estetyczna,
- daje nowy wygląd drzwiom,
- stanowi sposób na odnowienie starych drzwi,
- może sprawić, że drzwi będą najważniejsze we wnętrzu,
- poprawia izolacyjność termiczną drzwi,
- poprawia izolacyjność akustyczną drzwi,
- nie przepuszcza powietrza,
- jest nieprzemakalna,
- jest trwała,
- jest łatwa w pielęgnacji,
- długo zachowuje ładny wygląd.
Jak wygląda tapicerka drzwiowa
Tapicerka do drzwi to warstwa materiału naśladującego skórę naturalną, pod spodem którego znajduje się pianka poliuretanowa albo gąbka. Tapicerka najczęściej naśladuje strukturę i wzór skóry naturalnej, ale możemy też znaleźć tapicerki o wzorze i kolorze drewnopodobnym. Materiał może być gładki albo pikowany w kwadraty, romby, półkola i inne wzory. Najpopularniejsze są tapicerki do drzwi w odcieniach brązu, które dobrze komponują się z drewnianym wykończeniem wnętrz. W związku z modą na szarości w ofercie są tapicerki w różnych odcieniach tego koloru. Znajdziemy także materiał w kolorach niestandardowych dla takiego zastosowania - złotym, srebrnym, czerwonym, zielonym, żółtym, niebieskim, czarnym. Dzięki takim jaskrawym i nieoczywistym kolorom tapicerka może stanowić o szczególnym wyróżnieniu drzwi we wnętrzu.
POLECAMY: Jak wyciszyć drzwi wejściowe
Tapicerka do drzwi wykonana z materiału sztucznego - skaju, tak zwanej ekoskóry - nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Wystarczy ją wytrzeć z kurzu i umyć wodą z dodatkiem delikatnego środka. Usuwanie zabrudzeń jest łatwe i szybkie. Tapicerkę drzwiową można też pielęgnować środkami do sztucznej skóry.
Tapicerka jako sposób na stare drzwi
Bywa, że drzwi są zniszczone przez dzieci albo zwierzęta domowe. Te na zewnątrz domu mogą ulec degradacji pod wpływem czynników atmosferycznych. Jeśli konstrukcja drzwi jest mocna i stabilna, ale powierzchnia skrzydła nie wygląda dobrze - jest porysowana, odbarwiona, ma wgniecenia - nie trzeba kupować nowych drzwi.
NIE PRZEGAP: Yan Cieśla pokazuje jak odnowić drzwi w technice Vintage Wood
Tapicerka drzwiowa to świetny sposób zamaskowania uszkodzeń i nadania nowego wyglądu staremu skrzydłu. Jest to też ekonomiczne i proste - wymaga tylko dobrania tapicerki. Jej montaż jest bardzo prosty. Najlepiej wybierać takie rozwiązania, gdzie wraz z materiałem kupuje się także potrzebne akcesoria, np. pinezki tapicerskie.
Ile kosztuje tapicerka drzwiowa
Najprościej jest kupić tapicerkę w markecie budowlanym albo sklepie internetowym z materiałami do wyposażenia wnętrz. Są też specjalistyczne sklepy (stacjonarne i internetowe) zajmujące się sprzedażą stolarki, np. drzwi i akcesoriów do nich, m.in. tapicerek. Tutaj znajdziemy największy wybór wzorów i kolorów.
POLECAMY: Kurs malowania mebli farbami kredowymi
Tapicerkę do drzwi kupuje się na wymiar skrzydła – musi być od niego kilka centymetrów dłuższa i szersza. Producenci i sprzedawcy zawsze podają, na jaki wymiar skrzydła będzie pasować dany materiał.
Cena tapicerek drzwiowych wynosi od 70-80 zł za prosty, gładki materiał do 200-300 zł za produkt w oryginalnym kolorze i z ciekawymi pikowaniami.
Tapicerka drzwiowa montaż
Wielu producentów dołącza do tapicerek drzwiowych instrukcję montażu, a także gwoździe montażowe, pinezki tapicerskie, kolorowe taśmy maskujące. Jeśli tapicerka jest dopasowana do wielkości skrzydła, można przystąpić do jej montażu. Większy arkusz trzeba dociąć, tak żeby dobrze leżał na skrzydle.
- Przed montażem tapicerki drzwiowej trzeba usunąć ze skrzydła zamki i okucia.
- Następnie należy usunąć kilkumilimetrową warstwę drewna tuż przy zawiasach.
- Teraz przymierzamy tapicerkę do skrzydła i zaznaczamy miejsca do wycięcia gąbki.
- Gdy wszystko pasuje, rozkładamy równomiernie tapicerkę na powierzchni drzwi i przytwierdzamy kilkoma gwoździami montażowymi. Robimy to najpierw na górze, potem na dole, a następnie na bokach.
- Należy przy tym pamiętać, żeby dokładnie, ale delikatnie naciągać tapicerkę na drzwi. Robi się to zawsze prostopadle do ich krawędzi.
- Po przymocowaniu tapicerki, należy wyciąć otwory na zamki i okucia i z powrotem je przykręcić do skrzydła.
- Na koniec po obwodzie tapicerkę przykleja się taśmą maskującą i przytwierdza pinezkami tapicerskimi.
Polecany artykuł: