Ściany szkieletowe wewnątrz domu. Materiały na ściany działowe o konstrukcji szkieletowej

2022-06-02 11:23
Szkieletowa ściana działowa
Autor: LAFARGE GIPS Konstrukcję ścian szkieletowych buduje się z profili stalowych. Dolny i górny mają kształt litery U, pionowe to profile C, które wstawia się w poziome. Płyty przykręca się do profili wkrętami samonawiercającymi

Ściana działowa może mieć konstrukcję szkieletową zbudowaną z profili stalowych lub drewnianych, którą wypełnia się materiałem izolacyjnym i obkłada płytami przeznaczonymi do suchej zabudowy. Działowe ściany szkieletowe są lekkie i dość proste w budowie.

Działowe ściany szkieletowe

Popularnym pomysłem na ściany działowe są lekkie ściany szkieletowe na stelażach z profili metalowych lub drewnianych. Wypełnienie wnętrza i jednocześnie izolację akustyczną takich ścian stanowi zwykle wełna mineralna. Okładzinę wykonuje się z płyt gipsowo-kartonowych, płyt gipsowo-włóknowych lub cementowo-włóknowych. Dopuszczalne są też okładziny z desek. Płyty mają duże wymiary, więc ściany buduje się szybko. Na rynku działa wielu producentów, którzy mają swoje formaty, ale powoli wyłaniają się pewne standardy.

Płyty gipsowo-kartonowe - okładzin ścian szkieletowych

Najpopularniejsze w roli okładzin ścian szkieletowych są płyty gipsowo-kartonowe. Mają one zazwyczaj  wymiary 120 x 260 cm i grubość 12,5 mm. 1 m2 takiej płyty waży 12,5 kg, cała płyta (3,12 m2) – 39 kg. Płyty mogą być cieńsze – o grubości 9,5 mm, a nawet 6 mm. Są one bardziej elastyczne (bywają określane jako gięte) i przeznaczone zwłaszcza do przygotowywania ścian wznoszonych po łuku. Płyty gipsowo-kartonowe mogą mieć także większą grubość – nawet 20 mm. Służą do wznoszenia mocniejszych ścian o większej nośności i odporności na uszkodzenia mechaniczne. Płyty g-k są produkowane w kilku wersjach oznaczonych kolorami:

  • zwykłe są szare,
  • zielone mają właściwości wodoodporne,
  • czerwone – ogniochronne,
  • zielone z czerwonymi napisami – wodoodporne i ogniochronne.

Inne materiały na ścianki szkieletowe

Mocną ścianę działową można zbudować także z płyt gipsowo-włóknowych, włókno-cementowych (zbrojonych włóknem szklanym) lub drewnopochodnych (wiórowe, sklejka). Te ostatnie są powszechnie stosowane w budownictwie szkieletowym, tak zwanych kanadyjczykach. Montuje się je na stelażu drewnianym budowanym podobnie jak stalowy.

Jak wyciszyć ścianę szkieletową

O izolacyjności ściany szkieletowej decyduje głównie jej wypełnienie oraz grubość okładziny. Izolacyjność taką określa się w decybelach, w postaci wskaźnika izolacyjności akustycznej RA1. Im jest on wyższy, tym lepiej. Ściany oddzielające pomieszczenia techniczne, kuchnię i łazienkę od innych wnętrz mieszkalnych powinny mieć wskaźnik RA1 co najmniej 45 dB. Ściany oddzielające mieszkania w bliźniaku lub domku szeregowym – co najmniej 50 dB. Podstawową zasadą przy wznoszeniu ścian, które nie powinny przenosić dźwięków jest, ich odizolowanie taśmami akustycznymi od podłogi, sufitu i ścian bocznych. Ma to na celu przerwanie ciągłości drgań akustycznych przenoszonych przez przegrody. Standardowa ściana ze stelażem stalowym i pojedynczą warstwą płyt gipsowo-kartonowych zmniejsza hałas o 36-40 dB, zależnie od grubości, czyli szerokości profili – 50 lub 100 mm. Ale jeśli chcesz bardziej wytłumić odgłosy - wznieś ścianę o wskaźniku izolacyjności akustycznej na poziomie około 50 dB. W tym celu trzeba obudować szerszy stelaż (75 lub 100 mm) podwójną warstwą płyt akustycznych i wnętrze ścian wypełnić grubszą warstwą materiału izolacyjnego o dużej gęstości, na przykład wełną mineralną o gęstości 80-120 kg/m3. Jeszcze lepszy efekt osiągniesz, stosując podwójny stelaż i potrójną warstwę płyt.

Remont. Nowe ściany działowe - w zabudowie lekkiej
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE