Malowanie ścian. Farby strukturalne pomogą ci odmienić ściany szybko i łatwo

2010-11-24 11:24

Farby strukturalne doskonale imitują różne materiały wykończeniowe. Są jednak zazwyczaj tańsze i łatwo zmienić wygląd ścian, gdy się opatrzą. Na dodatek farbami strukturalnymi samodzielnie pokryjesz ściany i wykażesz się kreatywnością. To naprawdę dobry sposób na wykończenie ścian we wnętrzu. Malowanie ścian farbami strukturalnymi ma jednak pewne wady...

Malowanie ścian. Farby strukturalne odmienią twoje ściany szybko i tanio
Autor: Mariusz Bykowski

Co różni farby strukturalne, tynk dekoracyjny i zwykłe farby?

Ze względu na sposób aplikacji i osiągany efekt farby strukturalne sytuują się między zwykłą farbą a tynkiem dekoracyjnym. Tradycyjne farby do wnętrz, tynki dekoracyjne i farby strukturalne różnią się od siebie wypełniaczami. Zwykłe farby mają je bardzo mocno roztarte, co pozwala na gładkie rozprowadzenie po powierzchni.

Farby strukturalne mają wypełniacze o bardzo małym uziarnieniu (około 0,2 mm) lub dodatki podnoszące ich lepkość, które umożliwiają małą rozlewność i pozostawienie na nich struktury.

Natomiast tynki strukturalne mają wypełnienie o znacznie większych ziarnach (ponad 1 mm). W odróżnieniu od farb nakłada się je za pomocą metalowej pacy.

Polecamy:

Czy trudno malować farbami strukturalnymi?

Nakładanie farb strukturalnych oraz innych produktów (lazurów, wosków, bejc), za pomocą których można uzyskać dekoracyjne efekty, nie wymaga od wykonawcy szczególnych umiejętności. Potrzebna jest tylko wyobraźnia kolorystyczna oraz sprawność nakładania. Nie musimy zatrudniać specjalisty, co przekłada się na niskie koszty wykonania dekoracji ściennych. Jest to możliwe dzięki temu, że farby do dekoracji ścian można nakładać na siebie kolejno bez ryzyka zmieszania się ich na ścianie.

Przykładowo, efekty imitujące kamienne okładziny uzyskuje się przez gładzenie powierzchni ścian szapchelką, dociskanie do niej wałkiem do tapet pogniecionej folii malarskiej czy też przejeżdżanie po powierzchni farby specjalnym wałkiem. W zależności od tego, jak gęsta ona będzie oraz jakiego „przyrządu” użyjemy, możemy ujrzeć na ścianach struktury przypominające wszelkie gatunki marmuru, piaskowce, dolomity czy trawertyny. Gdy na dodatek pokryjemy je bejcą czy lazurą – efekty mogą łudząco przypominać kamienne okładziny.

Jakie są zalety farb strukturalnych?

  • nie wymagają przygotowania idealnie gładkiego podłoża
  • maskują niewielkie pęknięcia i nierówności
  • ściany mogą być stosowane w intensywnie użytkowanych pomieszczeniach, czyli korytarzach, holach, przedsionkach
  • łatwo się je nakłada za ich pomocą uzyskuje się podobne efekty jak przy użyciu tynków dekoracyjnych

Jakie są wady farb strukturalnych?

  • są droższe niż farby tradycyjne trzeba doliczyć koszt narzędzi przeznaczonych do tworzenia nietypowych efektów dekoracyjnych
  • mają mniejszą wydajność niż farby tradycyjne
  • są trudno dostępne – traktowane są jako produkt specjalistyczny, niełatwo je także kupić w zwykłym sklepie z farbami czy hipermarkecie
Nasi Partnerzy polecają