Materiały wykończeniowe na ściany. Farby strukturalne
Zastanawiasz się, jakie materiały wykończeniowe wybrać? W jaki sposób wykończyc ściany, by można je szybko odnowić, gdy się znudzą? Rozwiązaniem dla ciebie mogą okazać się farby strukturalne. Zobacz nasz pomysł na wykończenie wnętrz.
Czym różnią się farby strukturalne od innych materiałów wykończeniowych?
Ze względu na sposób aplikacji i osiągany efekt farby strukturalne sytuują pośród innych materiałów wykończeniowych w następujący sposób. Znajdują się między zwykłą farbą a tynkiem dekoracyjnym. Takie materiały wykończeniowe, jak tradycyjne farby do wnętrz, tynki dekoracyjne i farby strukturalne różnią się od siebie wypełniaczami. Zwykłe farby mają je bardzo mocno roztarte, co pozwala na gładkie rozprowadzenie po powierzchni. Farby strukturalne mają wypełniacze o bardzo małym uziarnieniu (około 0,2 mm) lub dodatki podnoszące ich lepkość, które umożliwiają małą rozlewność i pozostawienie na nich struktury. Natomiast tynki strukturalne mają wypełnienie o znacznie większych ziarnach (ponad 1 mm). W odróżnieniu od farb nakłada się je za pomocą metalowej pacy.
- Dekoracyjne materiały wykończeniowe: tynki dekoracyjne
- Malowanie ścian. Jak stosować farby strukturalne?
Farby strukturalne to materiał wykończeniowy łatwy do nałożenia na ścianę
Farby strukturalne łączą najważniejsze zalety farb i tynków – są materiałem wykończeniowym łatwym do nałożenia tak jak tradycyjne farby, a osiągnięty efekt do złudzenia przypomina wielowymiarową strukturę uzyskaną masami tynkarskimi. Do wyboru są strukturalne farby akrylowe, lateksowe i polioctanowinylowo-lateksowe. Oferowane są zazwyczaj w postaci gęstej, gotowej do użycia masy. Można też kupić je w formie proszku lub pasty – są wtedy przeznaczone do zmieszania z farbą akrylową. Są również zestawy dwuskładnikowe składające się z proszku i pasty, z których samodzielnie przygotowuje się farbę.
Zalety malowania ścian farbami strukturalnymi
Farby strukturalne pozwalają ścianom oddychać. Farby dekoracyjne ze względu na swój skład przepuszczają parę wodną, co pozwala ścianom oddychać i chroni je przed zawilgoceniem. Nie dotyczy to jedynie produktów polioctanowinylowo-lateksowych, które nie są paroprzepuszczalne, ale za to są najtrwalsze.
Farby strukturalne są trwałe. Farby strukturalne dobrze znoszą mycie wodą z detergentami. Dlatego można i warto nimi pokrywać miejsca szczególnie narażone na zabrudzenie i uszkodzenia. Doskonale zastępują tynki dekoracyjne, a ich nakładanie jest dużo łatwiejsze i mniej pracochłonne. Istotną ich zaletą jest to, że nie wymagają gładkiego podłoża, a wręcz mogą posłużyć do zamaskowania jego nierówności.
Autor: Mariusz Bykowski
Spośród materiałów wykończeniowych farby strukturalne sytuują się między zwykłymi farbami a tynkiem dekoracyjnym
Jak malować ściany, by uzyskać fakturę?
Fakturę powierzchni uzyskuje się dzięki temu, że znajdują się w nich wypełniacze o różnym uziarnieniu. Zmieniając proporcje składników, możemy zmienić gęstość farby, a tym samym uzyskać różnorodne faktury przypominające drewno, stare tynki ze spękaniami czy kamień naturalny. Co więcej, faktury mogą mieć niemal dowolne tonacje kolorystyczne i wzory zależne jedynie od naszej pomysłowości. Barwę można dobierać w zależności od własnych upodobań, dodając pigmenty lub malując ich powierzchnie specjalnymi bejcami czy lazurami do farb strukturalnych.
Największą zaletą tych farb jest ich walor dekoracyjny. Ale nie do przecenienia jest też ich odporność na ścieranie i zabrudzenia. Dzięki temu z powodzeniem można nimi malować ściany, które są narażone na zabrudzenia i uszkodzenia, na przykład w kuchniach i przedpokojach. Nadają się również do pomieszczeń wilgotnych. Uzyskane dzięki nim efekty doskonale komponują się z każdym stylem aranżacji wnętrz.