Jakie materiały wykończeniowe na schody wewnętrzne? Płytki, drewno, kamień

2009-09-17 2:00

Wykończenie schodów wewnętrznych w domu powinno być dopasowane do charakteru wnętrza. Najtrwalsze są płytki na schody, a najbardziej efektowne drewno. Odpowiedni materiał wykończeniowy można podkreślić klimat domu lub sprawić, że schody będą jego główną ozdobą.

Płytki gres schody wewnętrzne
Autor: Piotr Mastalerz Schody wenwętrzne wykończone płytkami z gresu polerowanego.

Kamień na schody wewnętrzne w domu

Na okładzinę schodów wewnętrznych rzadko stosuje się granit ze względu na specyficzną zimną kolorystykę i chłód powierzchni, poza tym wykonane z niego schody sprawiają wrażenie bardzo masywnych.
Znacznie chętniej używa się marmuru. Bogactwo jego kolorów – od klasycznej bieli po odcienie wszystkich kolorów tęczy – oraz różnorodność struktur dają nieograniczone możliwości aranżacyjne. Stopnie schodów można też wykończyć bazaltem, twardym piaskowcem lub trawertynem, pod warunkiem że naturalne pory trawertynu zostaną zaszpachlowane specjalną masą. Lepiej unikać porowatych i miękkich wapieni.

Dostępne w sprzedaży płytki okładzinowe na schody mają grubość już od 8 mm, przykleja się je do surowych stopni. Stosując kamień polerowany, należy pamiętać o zabezpieczeniu antypoślizgowym na brzegach stopni.

Schody domowe
Autor: Andrzej Szandomirski Podstawowa cecha schodów wykończonych płytkami kamiennymi to reprezentacyjny wygląd.

Uwaga! Zarówno schody zewnętrzne, jak i wewnętrzne obłożone kamieniem tuż po ułożeniu warto zaimpregnować. Zabezpieczy je to przed zaplamieniem. W zależności od rodzaju kamienia zabieg należy powtarzać co rok lub kilka lat. Do impregnacji nie powinno się stosować środków uniwersalnych – mogą przebarwić kamień. Dobry kamieniarz poleci właściwy środek do konkretnego kamienia.

Zdjęcie do bloczka '1 zdjecie' - art 3824
Autor: Marcin Czechowicz Dobrze dopasowane schody podkreślają charakter wnętrza

Płytki na schody wewnętrzne w domu

Na schody wewnętrzne stosuje się gres, terakotę i klinkier. Płytki przeznaczone na stopnice schodów wewnętrznych muszą mieć wysoką klasę ścieralności – IV lub V, twardość 5-6 w skali Mosha i właściwości antypoślizgowe. Płytki na podstopnice mogą mieć niższe parametry. Sprawdzą się te o chropowatej matowej strukturze oraz pokryte specjalnym szkliwem antypoślizgowym. Jeśli nie zdecydujemy się na użycie płytek z zestawu, warto zastosować elementy podłogowe szerokości stopnicy lub większe i dociąć je do wymaganych wymiarów – sztukowane brzydko wyglądają.

Schody wykończone płytkami gresowymi wyglądają dość chłodno i mało przytulnie. Można je urozmaicić, różnicując wygląd stopnic i podstopnic, stosując różne kolory płytek. Takie wykończenie może ciekawie połączyć chody z innymi elementami wnętrza.

Powierzchnia płytek, którymi chcemy wykończyć schody powinna być ryflowana (ryfle to wypukłe lub wklęsłe elementy na powierzchni płytki) lub reliefowana (relief to wypukły wzór na całej powierzchni płytki). Schody można też wyłożyć matowymi płytkami o nierównej, chropowatej strukturze albo terakotą, gresem bądź klinkierem.

Płytki na schody: jak je przyklejać

Płytki mocuje się odpowiednim klejem elastycznym. Najczęściej wykonuje się to na dwa sposoby – oklejając jedną okładziną
tylko stopnie, a podstopnice wykańczając innymi płytkami albo zaprawą i farbą lub oklejając całość jednolicie.

Sprawdź też:

W pierwszym rozwiązaniu ważne jest, by płytki od strony krawędzi stopnia nie były docinane, bo nie będą niczym przysłonięte. Szerokość płytek na stopniach musi być powiększona o grubość okładziny podstopnic. Najwięcej pracy wymaga obłożenie schodów płytkami jednolicie, bez widocznych połączeń na krawędzi stopni. Aby nie rzucały się w oczy, płytki należy szlifować pod kątem 45° i łączyć na bardzo cienką spoinę. Do fugowania połączeń najlepiej używać zapraw elastycznych, przy czym dobrze, jeśli spoiny są dość
szerokie – łatwiej wtedy kompensują naprężenia powstające w okładzinie podczas drgań wywołanych chodzeniem po schodach.

Schody domowe
Autor: archiwum muratordom

Dewno na schody w domu

Drewniane elementy ze względu na łatwość obróbki można dopasować do każdego kształtu stopni. Na stopnie schodów nadają się deski z drewna litego, jest ono jednak wypierane przez drewno klejone warstwowo. Powinno być dobrze wysuszone – maksymalnie 8% wilgotności. Na schody stosuje się drewno I klasy lub oznaczone literą E (NATUR EXCLUSIV) o prostolinijnym usłojeniu, bez sęków, przebarwień i pęknięć. Musi być twarde i odporne na ścieranie, dlatego najczęściej stosuje się dąb, jesion, buk i znacznie twardsze od rodzimych gatunki drewna egzotycznego: tek, ipe, merbau, bambus. Drewno świerkowe i sosnowe można stosować w miejscach, gdzie natężenie ruchu jest małe. Okładzina stopnicy powinna być grubsza niż podstopnicy, ponieważ szybciej się zużywa.

Zdjęcie do bloczka '3 zdjecia' - art 3824
Autor: archiwum muratordom Schody żelbetowe z drewnianą okładziną tworzą przytulny klimat wnętrza
Zdjęcie do bloczka '3 zdjecia' - art 3824
Autor: archiwum muratordom Drewniane wykonuje się czasem tylko stopnie - nadaje to lekkości ciężkiej konstrukcji
Schody drewno
Autor: Piotr Mastalerz chody obłożone drewnem wyglądają elegancko, ale dość masywnie w aranżacji wnętrza.