Jaki klej do płytek na ogrzewanie podłogowe? Jak dobrze przykleić płytki na podłodze z ogrzewaniem?
Płytki ceramiczne to dobry wybór na podłogę, która będzie zawierać instalację grzewczą. Jaki wybrać klej do płytek na ogrzewanie podłogowe? Czym musi się charakteryzować klej do płytek na ogrzewanie podłogowe? Na jakie oznaczenia kleju zwrócić uwagę?
Spis treści
- Jaki klej do płytek na ogrzewanie podłogowe?
- Co to znaczy klej odkształcalny?
- Jaka grubość kleju pod płytki na ogrzewanie podłogowe?
- Jaki klej do płytek wielkoformatowych na ogrzewanie podłogowe?
- Dlaczego pękają i odpadają płytki na ogrzewaniu podłogowym?
Posadzka z płytek terakoty, gresu, kamionki czy spieków sprawdzą się w każdym pomieszczeniu. Nadają się zwłaszcza tam, gdzie będzie ogrzewanie podłogowe, bo dobrze przekazują ciepło. Jak przykleić płytki na wylewce z ogrzewaniem podłogowym, żeby nie odpadały? Jaki klej do płytek na ogrzewanie podłogowe wybrać?
Jaki klej do płytek na ogrzewanie podłogowe?
Instalacja grzewcza w warstwach podłogi będzie sprawiać, że będzie ona nieustannie pracować. Pod wpływem wyższej temperatury płytki będą się rozszerzać, gdy podłoga będzie stygnąć, będzie następowało ich kurczenie. Te zmiany wymiarów nie są wielkie, jednak mogą spowodować uszkodzenie posadzki, jeśli zastosujemy nieodpowiednią zaprawę klejową. Do przyklejania płytek na wylewce z instalacją grzewczą należy stosować kleje odkształcalne - uelastycznione lub elastyczne. Są one oznaczone symbolem odpowiednio S1 lub S2, który jest umieszczany na opakowaniu, a także odnotowany w dokumentacji technicznej. Kleje klasy S1 są odpowiednie do płytek małych i średnich wielkości, do dużych i bardzo dużych lepiej wybrać klej klasy S2.
Czytaj też:
Co to znaczy klej odkształcalny?
Zaprawa klejowa na ogrzewaniu podłogowym musi pracować podobnie jak płytki, czyli musi być elastyczna, rozszerzać się i kurczyć, przenosząc naprężenia z podgrzewanego podkładu podłogowego. Żeby uzyskać taki efekt, zaprawa zawiera żywice polimerowe i inne dodatki modyfikujące jej właściwości. Mogą to być na przykład włókna celulozowe i/lub polimerowe, które sprzyjają równomiernemu rozłożeniu naprężeń termicznych w posadzce na ogrzewaniu podłogowym.
Jaka grubość kleju pod płytki na ogrzewanie podłogowe?
Grubość kleju zależy od zaleceń producenta wynikających z właściwości zaprawy oraz wielkości płytek. Są kleje cienko- i grubowarstwowe. Te drugie mogą być nakładane 1,5-2 centymetrową warstwą. Przy standardowych klejach grubość kleju zależy od wielkości płytek, przymałych i średnich wynosi 2-5 mm, przy większych formatach – nawet do 1 cm.
Polecamy także:
Jaki klej do płytek wielkoformatowych na ogrzewanie podłogowe?
Płytki wielkoformatowe wymagają specjalnych rozwiązań. Przede wszystkim trzeba zastosować klej odkształcalny klasy S2 i o podwyższonej przyczepności, czyli C2. Dobrze jest też sięgnąć po zaprawę rozpływną, bo zapewnia ona cieńszą i równomierną warstwę pod płytkami, co w tym wypadku jest korzystne. Ponieważ prace montażowe w takim wypadku są bardziej skomplikowane, wymagają często pracy 2 osób, warto zastosować klej o wydłużonym czasie otwartym (oznaczenie E).
Pisaliśmy też:
Dlaczego pękają i odpadają płytki na ogrzewaniu podłogowym?
Przyczyn takiego zjawiska może być wiele. Najprostsza to zastosowanie nieodpowiedniego kleju i nieprzygotowanie podłoża przed wykonaniem posadzki. Gdy spoiny są zbyt wąskie, brak jest dylatacji albo i one są za cienkie, płytki mogą pękać. Ważny jest też czas układania płytek i uruchomienia ogrzewania. Gdy wylewka jeszcze nie wyschła i nie związała, a wykonawca już klei płytki, może to skutkować ich pękaniem. Podobnie będzie, gdy zbyt szybko włączy się ogrzewanie.