Jak przygotować ściany do malowania? Praktyczne wskazówki
Jak przygotować ściany do malowania? Zanim chwycisz za pędzle i wałki sprawdź, czy w ścianach nie ma dziur lub głębokich rys, które należy wypełnić. Malowanie starych ścian warto również poprzedzić ich zagruntowaniem. Przygotowanie podłoża do malowania ścian nie jest trudne, więc naszymi praktycznymi wskazówkami z powodzeniem zrobisz to samodzielnie.
Przed przystąpieniem do malowania ścian musimy przyjrzeć się ścianom i sprawdzić, czy nie ma w nich dziur lub głębokich rys. Trzeba je będzie oczyścić, zagruntować, a na drugi dzień wypełnić zaprawą szpachlową – cementową lub gipsową, zależnie od tego, jaki jest tynk. Drobne powierzchniowe pęknięcia można zaszpachlować naprawczą masą akrylową.
Spis treści
- Jak przygotować ściany do malowania?
- Kiedy gruntowanie ścian jest konieczne?
- Malowanie ścian i sufitu - co malujemy w pierwszej kolejności?
- Jak malować w trudno dostępnych miejscach?
Jak przygotować ściany do malowania?
Gdy ściany i sufit są czyste, a stara farba emulsyjna nie pyli i nie łuszczy się, od razu możemy zacząć malowanie. Jeśli zauważymy zabrudzenia – zmyjmy je ciepłą wodą z szarym mydłem.
Przeczytaj też:
Jeżeli na ścianie są plamy trudne do usunięcia, najlepiej będzie je zamalować farbą do neutralizacji zabrudzeń, a gdy ta wyschnie – można zacząć malowanie właściwe. Tłuste plamy zmywamy detergentem (bez lanoliny i substancji nabłyszczających) lub specjalnym preparatem do ich usuwania.
Autor: Mariusz Bykowski
Ściany o delikatnym, jasnym odcieniu szarości w połączeniu z ciemną sofą i pufem są świetnym dopełnieniem białej kuchni z kącikiem jadalnianym. Dzięki temu zachowany jest kontrast, który urozmaicają czerwone dekoracje.
Kiedy gruntowanie ścian jest konieczne?
Producenci farb powiedzą, że zawsze. Możemy trochę złagodzić tę kategoryczną opinię – prawie zawsze. Koniecznie gruntujemy ściany przed malowaniem, gdy podłoże jest bardzo chłonne i zachodzi obawa, że będzie odciągać wilgoć z farby. Gruntowanie powinno też rozwiązać problem pylącej ściany.
Gruntujemy ścian przed malowaniem potrzebne jest także w wypadku nowych tynków, zwłaszcza gipsowych, oraz okładzin z płyt gipsowo-kartonowych. Gipsowo-włóknowe już tego nie wymagają. Również ściany wykończone farbą na ogół nie wymagają tego zabiegu. Gruntować możemy tylko całkowicie suche powierzchnie. Świeży tynk musi zatem odczekać około 2 tygodni.
Między gruntowaniem a malowaniem ścian musi być zachowany odstęp czasowy – zazwyczaj 24 godziny. Wcześniej grunt może jeszcze nie wykazać pełni swoich właściwości.
Malowanie ścian i sufitu - co malujemy w pierwszej kolejności?
Najpierw malujemy sufity. Robimy to pasami, które prowadzimy prostopadle do ściany z oknem. Powinny na siebie zachodzić na około ½ szerokości. Gdy sufit jest nierówny, lepiej aby kolor ścian kończył się kilka centymetrów od połączenia z nim.
Przeczytaj też:
Nigdy nie zaczynamy malowania od samego dołu lub góry ściany. Startujemy od środka. Dzięki temu unikniemy zgrubień farby, które powstają, gdy przy suficie lub podłodze nie można dobrze jej rozprowadzić. Ściany malujemy pasami, na przemian pionowymi i skośnymi. Po pomalowaniu w ten sposób odcinka długości około 1,5 m wałkiem przetartym z farby wyrównujemy powierzchnię, aby ujednolicić ją i usunąć wszelkie zacieki.
Nie róbmy przerw podczas malowania jednej ściany lub sufitu. W miejscu, w którym skończymy malowanie, a później zaczniemy, będzie widoczne miejsce nałożenia się dwóch warstw farby.
Jak malować w trudno dostępnych miejscach?
Malowanie wokół gniazdek elektrycznych lub włączników światła przeprowadzamy, używając małego płaskiego pędzelka. Jednak jeśli nie mamy zaufania do swojej precyzji, zalepmy najpierw gniazdka i włączniki taśmą malarską.
Zanim zaczniemy malować ścianę za grzejnikiem, dokładnie zawińmy go w folię, żeby nie został pobrudzony farbą.
- Gdy na powierzchni starej farby zrobił się kożuch, zdejmujemy go nożykiem i wyrzucamy, a zawartość wiaderka przecedzamy przez sito, aby oddzielić zbrylone kawałki.
- Przed malowaniem nie powinniśmy farby rozcieńczać.
- Informacja o tym, ile warstw farby trzeba nałożyć na ściany, znajduje się zawsze na jej opakowaniu. Tam też podana jest informacja o czasie jej schnięcia i wydajności.
- Nie naklejajmy taśmy malarskiej na farbę zbyt świeżą, bo pozrywamy ją razem z taśmą podczas jej odlepiania.