Jak dobrze dobrać kolor fugi do płytek ceramicznych? Porada

2011-10-18 16:50

Jeśli wybrałeś idealne płytki ceramiczne do danego pomieszczenia, czeka cię odpowiedź na kluczowe pytanie: jaka fuga będzie do nich pasować? Wybór koloru fugi jest bardzo ważny i należy go dokonywać zgodnie z kilkoma zasadami. Podpowiadamy, w jaki sposób dobrać odpowiedni kolor fugi do płytek ceramicznych.

Jak dobrać kolor fugi
Autor: Marcin Czechowicz Wybór koloru fugi jest bardzo ważny i należy go dokonywać zgodnie z kilkoma zasadami

Fuga jest nieodłącznym elementem podłogi oraz ściany ceramicznej i kamiennej. Pełni bardzo ważne funkcje praktyczne: amortyzuje ruchy różnych materiałów związane ze zmianami temperatury i wilgotności, zapobiega wnikaniu wody i brudu w szczeliny między płytkami, zabezpiecza często niewykończone krawędzie płytek, a także wzmacnia ich przyczepność do podłoża.

Fuga dopasowana kolorystycznie

Dobrze dobrane fugi powinny też mieć odpowiedni kolor. Jest on uzależniony od typu okładziny (ceramiki lub kamienia) – jej barwy, rodzaju, a także od miejsca ułożenia. Jak dobierać? Przede wszystkim należy uwzględnić kolor płytek ceramicznych. Barwa spoiny zależy od efektu, jaki chcielibyśmy osiągnąć. Jeśli fuga ma się zlewać z płytką, jej kolor powinien być zbliżony do któregoś z kolorów występujących na powierzchni płytki. Jeżeli zależy nam na uwydatnieniu poszczególnych płytek, ich proporcji lub ułożenia, lepiej zastosować fugę w kolorze kontrastującym z ich barwą, na przykład białą do czarnych płytek. Ważne jest jednak, by kolory się nie gryzły – na przykład żółta fuga będzie się dobrze prezentować przy szarych płytkach, ale przy kremowych już nie.

Jeśli nie mamy pewności, co do siebie pasuje, najlepiej zrobić próbę na fragmencie okładziny – poczekać, aż fuga wyschnie (dopiero wtedy nabiera właściwego koloru) i jeżeli nie pasuje – od razu ją wyskrobać. W przypadku okładzin kamiennych kolor fugi należy dopasować do kamienia. Fuga kontrastująca zamazałaby naturalny rysunek kamienia. Z kolei do mozaik najlepiej nadaje się fuga biała, która pasuje do wszystkich kolorów i wydobywa urodę drobnych płytek. Do miejsca ułożenia. Nie bez znaczenia jest też miejsce ułożenia takiej okładziny. W łatwo brudzących się miejscach, na przykład na podłodze czy w pomieszczeniach gospodarczych, lepiej zastosować ciemną fugę (jasna z czasem i tak się zabrudzi) – szarą lub w innym ciemnym kolorze.

Pobaw się barwą

Fuga bywa też dodatkowym efektem plastycznym – jej kolor może wpływać na wygląd płytek. Na przykład stosując jasny odcień fugi, możemy je rozjaśnić, a używając ciemniejszego – przyciemnić. W przypadku niewielkich płytek ceramicznych (do rozmiaru 20 x 20 cm) fugi mogą oddziaływać na postrzeganie ich koloru, na przykład takie w kolorze morskim zafugowane na zielono zazielenią całą płaszczyznę, natomiast fuga srebrzystoszara nada ścianie wygląd industrialny. Przy dużych płytkach proporcja fugi do powierzchni płytki jest zbyt mała, aby wpływać na jej kolor. Ciekawostką jest fuga brokatowa, która tworzy złudzenie zawieszenia płytek w przestrzeni i sączy światło spomiędzy nich. Najlepiej stosować ją do płytek drobnych, błyszczących, gładkich lub brokatowych, na przykład szklanych. Matowa płytka sprawiałaby wrażenie dziury w brokacie. Ważne jest też właściwe oświetlenie takiej powierzchni – słabo oświetlony brokat nie będzie wyglądać efektownie.