Jaka powinna być grubość wylewki na ogrzewaniu podłogowym?

2018-03-04 11:20

Jaka powinna być minimalna, a jaka maksymalna grubość wylewki na ogrzewaniu podłogowym?

Grubość wylewki
Autor: Piotr Mastalerz

Grubość wylewki podawana przez producentów instalacji ogrzewania podłogowego najczęściej wynosi ok. 6,5 cm. Związane jest to z odpowiednią wytrzymałością betonu. Grubość wylewki betonowej zależy od kilku istotnych parametrów:

  • jakości i rodzaju wylewki (betonowa czy wylewka anhydrytowa),
  • przewodności cieplnej mieszanki jastrychowej,
  • odporności na ściskanie i przenoszenie obciążeń oraz od ewentualnego środowiska, jakie panuje w pomieszczeniu (dotyczy instalacji przemysłowych).
Najczęstsze pytania o wylewki samopoziomujące

Grubość wylewki

Grubość posadzki można oczywiście zmieniać, ale zawsze należy kierować się jej wytrzymałością na obciążenia i ich przenoszenie na grunt. Posadzka musi być na tyle trwała i mocna, aby nie popękała czy nie uginała się w trakcie użytkowania.

Grubość wylewki przy zachowaniu powyższej funkcji uzależniona jest także od maksymalnej temperatury zasilania instalacji ogrzewania podłogowego. Chodzi o to, aby temperatura powierzchni podłogi nie była zbyt wysoka i nie przekraczała 29 st. C, a w przypadku zastosowania paneli czy desek podłogowych dopuszczonych do tego celu nie przekraczała 26 st. C.

Przeczytaj też:

Temperatura wody zasilająca ogrzewanie podłogowe: jak ją obniżyć >>>

Istnieją na rynku rozwiązania, które pozwalają w ogóle nie stosować wylewki, tylko tzw. suchą podłogę, która może mieć 2,5 cm. Maksymalna grubość wylewki stosowana w praktyce raczej nie przekracza 8-10 cm. Związane jest to głównie z cenami betonu i wykonania posadzki. Przy grubych posadzkach (gr. ok. 8-10 cm) bezwładność ogrzewania podłogowego rośnie. Dłużej się nagrzewa i dłużej chłodzi, co wpływa na regulację pracy ogrzewania podłogowego.

Sonda
Gdzie chciałbyś mieć ogrzewanie podłogowe:
Nasi Partnerzy polecają