Pokoje dziecięce. Jak urządzić pokój, który łatwo zmienić wraz z wiekiem dziecka

2009-08-25 2:00

Kiedy powiększa się rodzina - urządzamy pokój dla dziecka, wybieramy kolor farby lub tapety, kupujemy nowe meble, wieszamy obrazy. Warto jednak pomyśleć o tym, aby pokoje dziecięce były tak zaprojektowane, by "rosły" razem z dzieckiem.

Pokoje dziecięce. Jak urządzić pokój, który łatwo zmienić wraz z wiekiem dziecka
Autor: archiwum muratordom Konstrukcja wielozadaniowaW podeście, oprócz miejsca na wpuszczenie łóżeczka, ukryta jest jeszcze szuflada na pościel lub zabawki.

Jesteśmy młodym małżeństwem, na razie we dwoje, ale w niedługim czasie urodzi nam się syn. Przeznaczyliśmy dla niego dosyć duży pokój z oknem od strony południowej. Chcielibyśmy tę przestrzeń urządzić ładnie i praktycznie. Zależy nam też na tym, żeby w przyszłości można było łatwo zmienić wystrój, bo jeśli kiedyś pojawi się drugie dziecko, będzie musiało wprowadzić się do brata.

ZOBACZ TEŻ: Pokój dla dziewczynki, pokój dla chłopca - jakie farby?

Pokój dla dziewczynki, pokój dla chłopca - jakie farby?

Pokoje dziecięce: ładne i praktyczne

Zaprojektowałem pokój dziecięcy, który będzie „rósł” razem z dzieckiem. Każdy kąt w tym pokoju dziecięcym spełnia określoną funkcję. Po prawej stronie od wejścia umieściłem strefę spania. W długim drewnianym podeście jest miejsce na łóżeczko dla malucha, a obok przewijak do pielęgnacji. Kiedy dziecko podrośnie, łóżeczko usuwa się z pokoju, a dziurę po nim zakrywa przewijakiem, który okazuje się dopasowaną do otworu przykrywką obitą miękkim materiałem. Wówczas na podeście można zorganizować tapczan, a na górze miejsce do zabawy lub odwrotnie: na górze miejsce do spania, a na dole do zabawy. Kiedy pojawi się drugie dziecko, oba poziomy zostaną wykorzystane na spanie. Pod oknem przez całą szerokość pokoju ciągnie się blat służący najpierw do zabawy, później – gdy pojawi się krzesło i komputer – do pracy. Po lewej stronie pokoju zaprojektowałem ciąg pawlaczy, dużą szafę i półki, pod którymi zostawiłem trochę pustego miejsca, by było gdzie porozstawiać zabawki. Całe pomieszczenie opracowałem w jasnej, wesołej kolorystyce pasującej do pokoju dziecięcego.

Pokoje dziecięce: jak rosną razem z dzieckiem

  • Niemowlę - łóżeczko wpuszczone w podest, obok przewijak.
  • Dziecko 2-4-letnie - otwór, w którym było łóżeczko, przykryty pokrywką-przewijakiem (płyta MDF z warstwą gąbki, obita materiałem). Obok na podeście miękki puf służący jako siedzisko przy blacie. Łóżko podwieszone do sufitu.
    Inna wersja: na podeście zaaranżowany tapczanik, na górze miejsce do zabawy.
  • Dwoje dzieci - starsze śpi na górze, młodsze na dole (łóżeczko lub tapczanik). Przy blacie miejsce na komputer.