Samodzielny remont małego poddasza - wyróżnienie w konkursie Remont Roku 2018

2019-03-14 8:54
Poddasze - wyróżnienie
Autor: materiały uczestników konkursu Remont Roku 2018

Wykonane własnoręcznie meble z odzysku, wykorzystanie płyt OSB i samodzielna praca przy remoncie - to zgłoszenie do konkursu Remont Roku 2018 z pewnością zasłużyło na wyróżnienie! Zobacz, jak niewielkim kosztem stworzono poddasze z duszą.

Na strychu w starej kamienicy na poznańskich Jeżycach ocieplono dach, wstawiono okna połaciowe, załatano strop z betonu, dodano ogrzewanie podłogowe. I tak po podziale strychu powstało nowe, 47-metrowe lokum, idealne wręcz dla pary młodych ludzi. Inwestorzy wykonali remont samodzielnie, wspierani tylko przez tatę; sami zaplanowali podział pomieszczeń oraz wygląd swojego nowego mieszkania. Kluczowym elementem projektu było odpowiednie rozlokowanie funkcji w otwartej części dziennej o trudnym do zagospodarowania, nieregularnym rzucie. Inwestorom zależało na wykorzystaniu całej dostępnej przestrzeni, dzięki czemu stworzono duży, prostokątny salon połączony z kuchnią. Zadbano także o pojemne miejsce do przechowywania. 

Wysokie na prawie 4 metry pomieszczenie pozwoliło na budowę 2,5-metrowej garderobo-szafy, która pełni też funkcję wygodnej antresoli do spania. Konstrukcję autorskiego mebla-sypialni wykonano z płyty OSB. We wnękach mebla umieszczono wyciągane regały na ubrania i półki, a w stopniach schodów na antresolę – szuflady. Wysokie ściany boksu zapewniają intymność sypialni.

Zobacz też: 

Materiały wykończenia wnętrz wybrano ze względów wizualnych oraz optymalizacji kosztów wykończenia. Drewno odnowionych belek i płyty OSB doskonale współgrają z betonem, bielą ścian, kolorowymi meblami i licznymi roślinami. Rośliny doniczkowe dodają wnętrzom przytulności, zdobiąc także elementy drewnianej konstrukcji poddasza. 

Na podłodze zastosowano wylewkę samopoziomującą pomalowaną farbami, wykończoną żywicą epoksydową oraz satynowym woskiem. To rozwiązanie pasuje do nowoczesnego, utrzymanego w duchu upcyklingu wnętrza, a przy tym sprzyja utrzymaniu porządku. 

Salon to prawdziwa, lecz użytkowa wystawa wyjątkowych mebli. To tutaj stoi regał, wykonany z rur stalowych - ukryte jest w nim biurko wraz z monitorem. Autorska kanapa powstała z prostej skrzyni z OSB, stalowych nóg i uszytych przez tapicera poduch. Fotele również mają swoją historię, są posagiem po babci: Inwestorzy odrestaurowali je własnoręcznie, podobnie jak barowe krzesła. Wykonano je z siedzisk starych maszyn rolniczych, odnowiono i przemalowano na dominujący w aranżacji poddasza jasno szmaragdowy kolor. 

Otwarta na salon kuchnia ograniczona jest belkami poddasza. Tą trudno dostępną przestrzeń przeznaczono na regał z niezbyt często używanymi przedmiotami. Zdecydowano się na szeroki, duży blat kuchenny, dzięki czemu wykorzystano miejsce pod skosem. 

Inwestorzy wykonali własnoręcznie także okap kuchenny i lampy.  W kompaktowej łazience umieszczono duży brodzik, a sprzęty, w tym pralkę, schowano w szafach. Drzwi przesuwne do łazienki oszczędzają miejsce i usprawniają komunikację na korytarzu.

Jak wybrać okna dachowe? PORADNIK
VELUX

Autor: VELUX

Zbuduj piękne, komfortowe i pełne światła poddasze. Pobierz ekspercki poradnik i poznaj sposoby na dobrze zaprojektowane poddasze.

Dowiedz się:

- jak wybrać okna dachowe?

- na jakiej wysokości je zamontować?

- jaki system otwierania wybrać?

To tylko niektóre z pytań, na które pomożemy Ci odpowiedzieć!

z oceny jury konkursowego

Za co nagrodzono remont poddasza?

  • Za konsekwentne dawanie drugiego życia zarówno pomieszczeniom, elementom konstrukcji budynku, meblom jak i użytym materiałom, za świadome dostosowanie środków wyrazu oraz działań do posiadanego budżetu.
  • Za udowodnienie, że nieduże poddasze może być w pełni wykorzystane funkcjonalne. Mimo niewielkiego metrażu udało się stworzyć pełne uroku wnętrze. Szczególne wyróżnienie należy się za konsekwentne i pomysłowe rozwiązania meblowe utrzymane w modnym i wartościowym trendzie upcyklingu oraz za staranne wykończenie i wyposażenie wnętrza (łącznie z doborem elementów dekoracyjnych).
  • Całość zaprezentowanego wnętrza - różnorodne w swym wyrazie, niemniej jednak spójne i konsekwentne działania nadają mu charakteru wyróżniającego się na tle nadesłanych do konkursu prac.
  • Z sukcesem dostrzeżono walory zastosowanych okien połaciowych doświetlających wnętrze poddasza zarówno w części kuchennej jak i funkcji dziennej, a tym samym wzbogaciły jego wnętrze rozświetlając je bez względu na porę dnia.

Sponsorzy konkursu Remont Roku 2018

Sponsorzy Remont Roku 2018
Autor: materiały sponsorów

Zobacz inne remonty domów i mieszań z konkursu Remont Roku

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE