Poddasze użytkowe. Czym wykończyć podłogę na poddaszu?

2019-02-14 12:46 Radosław Murat
Podkład podłogowy na stropie drewnianym
Autor: Piotr Mastalerz Na stropie z belek drewnianych najłatwiej wykonać podkład z płyt, na przykład MFP lub OSB

W trakcie adaptacji poddasza na cele mieszkalne trzeba wykonać podłogę. Inaczej robi się podkład podłogowy na stropie drewnianym, inaczej na betonie. Zobacz, kiedy możesz zrobić wylewkę, a kiedy zdecydować się na suchy jastrych.

Remont poddasza: podłoga na betonie

To, jaką podłogę na poddaszu wykonasz, zależy w pewnym stopniu od rodzaju stropu. Na betonowym można ułożyć każdy rodzaj materiału podłogowego. Nie ma tu żadnych ograniczeń. Na stropie układa się przedtem folię paroizolacyjną, następnie izolację akustyczną z twardej wełny mineralnej, którą od góry osłania plandeka z folii budowlanej, i wykonuje się podkład podłogowy, czyli tak zwaną wylewkę. Do niej można później kleić klepki lub deski podłogowe, przytwierdzić płytki ceramiczne lub robić tak zwaną podłogę pływającą z desek warstwowych lub paneli podłogowych niemocowanych na stałe do podłoża.

Jeżeli w warstwie podkładu ma być umieszczona instalacja grzewcza, trzeba użyć gotowej zaprawy cementowej o większej elastyczności lub zaprawę domowej roboty wzbogacić emulsją uelastyczniającą. Pamiętajmy też, że podkład będzie stanowił otulinę instalacji. Musi wtedy osłaniać rurki warstwą grubości co najmniej 4-5 cm. Można też jako wyznacznik grubości przyjąć średnicę rurek – 1,6 cm. Jak widać, podkład taki musi być grubszy od tradycyjnego i ma nawet 5-8 cm.

Poddasze użytkowe - czym wykończyć podłogę
Autor: Robert Szarapka Zanim na betonowym stropie rozprowadzimy podkład, trzeba ułożyć płyty twardej wełny mineralnej, a na niej rozłożyć folię budowlaną

Podłoga na poddaszu stropie drewnianym

Strop drewniany, którego trzonem konstrukcyjnym są równolegle rozmieszczone belki, stwarza pewne ograniczenia. Najczęściej na belkach robi się deskowanie lub poszycie z płyt drewnopochodnych grubości 2-2,5 cm, które tworzy stabilny podkład pod przyszłą posadzkę. Izolacja akustyczna w postaci płyt lub mat z wełny mineralnej rozmieszczana jest między belkami przed wykonaniem podłogi. Aby dodatkowo usztywnić strop i poprawić jego właściwości akustyczne, można na podłożu z desek lub płyt ułożyć tak zwany suchy jastrych. Jest to podłoga ze specjalnych płyt gipsowo-włóknowych, cementowo-włóknowych lub MFP ułożonych swobodnie na warstwie podsypki wyrównującej z kruszywa mineralnego.

Sprawdź też:

Wylewka na płytach drewnopochodnych

Na poszyciu z płyt drewnopochodnych da się również zrobić wylewkę cementową lub anhydrytową. Najpierw trzeba jednak rozłożyć warstwę izolacyjną z folii. Warto również ułożyć dodatkową izolację akustyczną z twardej wełny mineralnej lub styropianu elastycznego. Wylewkę powinno się zazbroić, wtapiając w nią siatkę z włókna szklanego. Do wykonania wylewki na takim podłożu, określanym przez fachowców jako trudne, trzeba użyć zaprawy o zwiększonej elastyczności.

Zarówno wylewka, jak i suchy jastrych na podsypce znacznie dociążają strop, tak więc decyzja o wyborze którejś z tych podłóg powinna być poprzedzona ekspertyzą inżyniera lub architekta.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE