Poddasze użytkowe. Czym wykończyć podłogę na poddaszu?

2019-02-14 12:46
Podkład podłogowy na stropie drewnianym
Autor: Piotr Mastalerz Na stropie z belek drewnianych najłatwiej wykonać podkład z płyt, na przykład MFP lub OSB

W trakcie adaptacji poddasza na cele mieszkalne trzeba wykonać podłogę. Inaczej robi się podkład podłogowy na stropie drewnianym, inaczej na betonie. Zobacz, kiedy możesz zrobić wylewkę, a kiedy zdecydować się na suchy jastrych.

Remont poddasza: podłoga na betonie

To, jaką podłogę na poddaszu wykonasz, zależy w pewnym stopniu od rodzaju stropu. Na betonowym można ułożyć każdy rodzaj materiału podłogowego. Nie ma tu żadnych ograniczeń. Na stropie układa się przedtem folię paroizolacyjną, następnie izolację akustyczną z twardej wełny mineralnej, którą od góry osłania plandeka z folii budowlanej, i wykonuje się podkład podłogowy, czyli tak zwaną wylewkę. Do niej można później kleić klepki lub deski podłogowe, przytwierdzić płytki ceramiczne lub robić tak zwaną podłogę pływającą z desek warstwowych lub paneli podłogowych niemocowanych na stałe do podłoża.

Jeżeli w warstwie podkładu ma być umieszczona instalacja grzewcza, trzeba użyć gotowej zaprawy cementowej o większej elastyczności lub zaprawę domowej roboty wzbogacić emulsją uelastyczniającą. Pamiętajmy też, że podkład będzie stanowił otulinę instalacji. Musi wtedy osłaniać rurki warstwą grubości co najmniej 4-5 cm. Można też jako wyznacznik grubości przyjąć średnicę rurek – 1,6 cm. Jak widać, podkład taki musi być grubszy od tradycyjnego i ma nawet 5-8 cm.

Poddasze użytkowe - czym wykończyć podłogę
Autor: Robert Szarapka Zanim na betonowym stropie rozprowadzimy podkład, trzeba ułożyć płyty twardej wełny mineralnej, a na niej rozłożyć folię budowlaną

Podłoga na poddaszu stropie drewnianym

Strop drewniany, którego trzonem konstrukcyjnym są równolegle rozmieszczone belki, stwarza pewne ograniczenia. Najczęściej na belkach robi się deskowanie lub poszycie z płyt drewnopochodnych grubości 2-2,5 cm, które tworzy stabilny podkład pod przyszłą posadzkę. Izolacja akustyczna w postaci płyt lub mat z wełny mineralnej rozmieszczana jest między belkami przed wykonaniem podłogi. Aby dodatkowo usztywnić strop i poprawić jego właściwości akustyczne, można na podłożu z desek lub płyt ułożyć tak zwany suchy jastrych. Jest to podłoga ze specjalnych płyt gipsowo-włóknowych, cementowo-włóknowych lub MFP ułożonych swobodnie na warstwie podsypki wyrównującej z kruszywa mineralnego.

Sprawdź też:

Wylewka na płytach drewnopochodnych

Na poszyciu z płyt drewnopochodnych da się również zrobić wylewkę cementową lub anhydrytową. Najpierw trzeba jednak rozłożyć warstwę izolacyjną z folii. Warto również ułożyć dodatkową izolację akustyczną z twardej wełny mineralnej lub styropianu elastycznego. Wylewkę powinno się zazbroić, wtapiając w nią siatkę z włókna szklanego. Do wykonania wylewki na takim podłożu, określanym przez fachowców jako trudne, trzeba użyć zaprawy o zwiększonej elastyczności.

Zarówno wylewka, jak i suchy jastrych na podsypce znacznie dociążają strop, tak więc decyzja o wyborze którejś z tych podłóg powinna być poprzedzona ekspertyzą inżyniera lub architekta.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE