Tapety do łazienki. Jaką i jak ułożyć tapetę pod prysznicem i przy wannie

2020-09-07 13:50 Anna Kazimierowicz
Tapety pod prysznic
Autor: Tecnografica Kilku producentów tapet opracowało metodę ich układania tak, żeby były wodoodporne

Czy można zastosować tapety w łazience? Jak wykończyć tapetą ściany pod prysznicem czy przy wannie, żeby była wodoodporna.

Płytki ceramiczne, kamienne, czy betonowe to standardowe wykończenie ścian w łazience. Natomiast wzory tapet stanowią bogate rozszerzenie motywów wykończeniowych możliwych do zastosowania w tym pomieszczeniu. Dzięki tapetom na ścianie łazienka stanie się bardziej atrakcyjna.

Wykończenie ścian pomieszczeń wilgotnych tapetą jest możliwe, jeśli wybierzemy odpowiednią. W łazience okresowo jest bardzo dużo wilgoci, więc tapeta powinna być na nią odporna. Do łazienki można wykorzystać:

  • tapety z włókna szklanego,
  • tapety winylowe na flizelinie, jeśli ich producenci dopuszczają takie zastosowanie.

Innym sposobem na wykorzystanie tapety w łazience jest osłonięcie jej taflą szkła i porządne uszczelnienie krawędzi. W takim przypadku tapeta dowolnego rodzaju może być umieszczona również przy wannie lub przy prysznicu. Obecnie można ułożyć tapetę pod prysznicem bez tego rodzaju zabezpieczeń.

Nowa technologia zbiegła się w czasie ze zmianami w sposobie wyposażenia tej części łazienki. Odchodzimy od wysokich brodzików i kabin prysznicowych. Bateria ze słuchawką jest mocowana na ścianie z niewielkim panelem, a na podłodze jest tylko odpływ liniowy lub płaski brodzik. Jeśli chce się zaznaczyć miejsce prysznica, wystarczy jedna szklana ściana. Taka aranżacja tej części łazienki prosi o atrakcyjne wykończenie ścian.

Tapety pod prysznic
Autor: OneWallDesign Nowa technologia układania tapet pozwala na atrakcyjne wykończenie kącika z prysznicem w łazience

Technologie układania tapet pod prysznicem

Kilku producentów opracowało własne technologie układania tapet pod prysznicem. Co więcej, tapety można położyć nawet na starych płytkach ceramicznych, jeśli się nam znudziły, a one porządnie się trzymają. Trzeba tylko wyrównać podłoże i zaszpachlować fugi preparatem systemowym. Kupując tapety danego producenta, otrzymamy także odpowiednią ilość produktów potrzebnych do wykonania okładziny. Nie należy mieszać produktów różnych firm. Sukces w położeniu tapety pod prysznicem może zapewnić tylko wykorzystanie systemu produktów zgodnie z zaleceniami ich producenta. Każda firma określa, które rodzaje lub kolekcje tapet mogą być ułożone pod prysznicem. Poszczególne metody różnych firm mogą się różnić od siebie w detalach, ale generalna zasada jest taka sama. Zobaczmy, na czym ona polega.

Tapety pod prysznicem: warstwy

  • hydroizolacja w płynie,
  • podkład gruntujący,
  • klej,
  • tapeta,
  • dwuskładnikowy impregnat ochronny,
  • uszczelniacz do detali.

Jak układać tapety pod prysznicem

Najpierw należy przygotować podłoże, które powinno być suche, równe i gładkie oraz czyste. Nie mogą się na nim znajdować żadne pozostałości starych farb, kleju do glazury itp. Konieczne jest również ułożenie powłoki hydroizolacyjnej, np. folii w płynie.  Jeśli zastosowana tapeta jest jasna, można pomalować podłoże białą farbą. Następnie ściany należy zagruntować preparatem systemowym, który nanosi się wałkiem. Zależnie od producenta układa się 1 lub 2 warstwy. Następnie tak przygotowane miejsce pod prysznicem trzeba pozostawić do wyschnięcia.

Tapety pod prysznic
Autor: Wall&Deco Odpowiednio zabezpieczona tapeta sprawdzi sie w kuchni przy zlewie lub kuchence

Następnego dnia można przykleić tapetę na ścianie w łazience. Po odmierzeniu pasów do pokrycia planowanej, zaznaczonej na ścianie powierzchni można zacząć nanosić klej do tapet. Rozprowadza się go wałkiem na kolejnych pasach ścian, a następnie przytwierdza i wygładza odcinek za odcinkiem tapety. Kiedy tapeta wyschnie, można obciąć zbędne fragmenty. Po wyschnięciu okładziny pora ją zaimpregnować. Służy do tego polimerowy preparat dwuskładnikowy, który należy odmierzyć w odpowiedniej proporcji i wymieszać. Impregnat jest bezbarwny. Rozprowadza się go na całej powierzchni. Należy nanieść go tak, żeby powstała szczelna warstwa. Niektórzy producenci zalecają nałożenie dwóch warstw - jedną, prowadząc wałek lub pędzel od góry do dołu, a drugą poprzecznie - w prawo i lewo. Zadaniem tej powłoki jest stworzenie warstwy wodoszczelnej, która jest również odporna na chemiczne środki czystości używane w łazience.

Szczególnie starannie należy zabezpieczyć narożniki ścian oraz styk ścian z podłogą, a także przejścia rur przez ścianę. Te miejsca trzeba jeszcze dodatkowo wypełnić systemowym uszczelniaczem silikonowym.

Sprawdź też: tapetowanie ścian - instrukcja >>>

Po wyschnięciu impregnatu, zwykle są to 24 godziny, można użytkować tak wykończony prysznic.

Tapety pod prysznic
Autor: OneWallDesign Szczególnie starannie powinno być uszczelnione przejście instalacyjne
Tapetowanie krok po kroku. Przyklejanie tapety

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE