Płytki ceramiczne, kamienne, czy betonowe to standardowe wykończenie ścian w łazience. Natomiast wzory tapet stanowią bogate rozszerzenie motywów wykończeniowych możliwych do zastosowania w tym pomieszczeniu. Dzięki tapetom na ścianie łazienka stanie się bardziej atrakcyjna.
Wykończenie ścian pomieszczeń wilgotnych tapetą jest możliwe, jeśli wybierzemy odpowiednią. W łazience okresowo jest bardzo dużo wilgoci, więc tapeta powinna być na nią odporna. Do łazienki można wykorzystać:
- tapety z włókna szklanego,
- tapety winylowe na flizelinie, jeśli ich producenci dopuszczają takie zastosowanie.
Innym sposobem na wykorzystanie tapety w łazience jest osłonięcie jej taflą szkła i porządne uszczelnienie krawędzi. W takim przypadku tapeta dowolnego rodzaju może być umieszczona również przy wannie lub przy prysznicu. Obecnie można ułożyć tapetę pod prysznicem bez tego rodzaju zabezpieczeń.
Nowa technologia zbiegła się w czasie ze zmianami w sposobie wyposażenia tej części łazienki. Odchodzimy od wysokich brodzików i kabin prysznicowych. Bateria ze słuchawką jest mocowana na ścianie z niewielkim panelem, a na podłodze jest tylko odpływ liniowy lub płaski brodzik. Jeśli chce się zaznaczyć miejsce prysznica, wystarczy jedna szklana ściana. Taka aranżacja tej części łazienki prosi o atrakcyjne wykończenie ścian.

i
Technologie układania tapet pod prysznicem
Kilku producentów opracowało własne technologie układania tapet pod prysznicem. Co więcej, tapety można położyć nawet na starych płytkach ceramicznych, jeśli się nam znudziły, a one porządnie się trzymają. Trzeba tylko wyrównać podłoże i zaszpachlować fugi preparatem systemowym. Kupując tapety danego producenta, otrzymamy także odpowiednią ilość produktów potrzebnych do wykonania okładziny. Nie należy mieszać produktów różnych firm. Sukces w położeniu tapety pod prysznicem może zapewnić tylko wykorzystanie systemu produktów zgodnie z zaleceniami ich producenta. Każda firma określa, które rodzaje lub kolekcje tapet mogą być ułożone pod prysznicem. Poszczególne metody różnych firm mogą się różnić od siebie w detalach, ale generalna zasada jest taka sama. Zobaczmy, na czym ona polega.
Tapety pod prysznicem: warstwy
- hydroizolacja w płynie,
- podkład gruntujący,
- klej,
- tapeta,
- dwuskładnikowy impregnat ochronny,
- uszczelniacz do detali.
Jak układać tapety pod prysznicem
Najpierw należy przygotować podłoże, które powinno być suche, równe i gładkie oraz czyste. Nie mogą się na nim znajdować żadne pozostałości starych farb, kleju do glazury itp. Konieczne jest również ułożenie powłoki hydroizolacyjnej, np. folii w płynie. Jeśli zastosowana tapeta jest jasna, można pomalować podłoże białą farbą. Następnie ściany należy zagruntować preparatem systemowym, który nanosi się wałkiem. Zależnie od producenta układa się 1 lub 2 warstwy. Następnie tak przygotowane miejsce pod prysznicem trzeba pozostawić do wyschnięcia.

i
Następnego dnia można przykleić tapetę na ścianie w łazience. Po odmierzeniu pasów do pokrycia planowanej, zaznaczonej na ścianie powierzchni można zacząć nanosić klej do tapet. Rozprowadza się go wałkiem na kolejnych pasach ścian, a następnie przytwierdza i wygładza odcinek za odcinkiem tapety. Kiedy tapeta wyschnie, można obciąć zbędne fragmenty. Po wyschnięciu okładziny pora ją zaimpregnować. Służy do tego polimerowy preparat dwuskładnikowy, który należy odmierzyć w odpowiedniej proporcji i wymieszać. Impregnat jest bezbarwny. Rozprowadza się go na całej powierzchni. Należy nanieść go tak, żeby powstała szczelna warstwa. Niektórzy producenci zalecają nałożenie dwóch warstw - jedną, prowadząc wałek lub pędzel od góry do dołu, a drugą poprzecznie - w prawo i lewo. Zadaniem tej powłoki jest stworzenie warstwy wodoszczelnej, która jest również odporna na chemiczne środki czystości używane w łazience.
Szczególnie starannie należy zabezpieczyć narożniki ścian oraz styk ścian z podłogą, a także przejścia rur przez ścianę. Te miejsca trzeba jeszcze dodatkowo wypełnić systemowym uszczelniaczem silikonowym.
Sprawdź też: tapetowanie ścian - instrukcja >>>
Po wyschnięciu impregnatu, zwykle są to 24 godziny, można użytkować tak wykończony prysznic.

i