| muratordom.pl » Budowa » Remont domu » Tapetowanie ścian nie jest trudne. Zobacz, jak to sprawnie zrobić

Tapetowanie ścian nie jest trudne. Zobacz, jak to sprawnie zrobić

Remontując dom czy mieszkanie, zwykle zatrudniamy fachowców. Tapetowanie to jedna z tych czynności, którą możemy wykonać sami. Trzeba tylko pamiętać o kilku zasadach, a satysfakcja z własnoręcznie wykonanej pracy gwarantowana. Podpowiadamy, jak poradzić sobie z tapetowaniem ścian.

Autor: Mariusz Bykowski

Przygotowanie ściany

Podłoże pod tapetę, musi być mocne, czyste, suche i gładkie. Dlatego najpierw należy oczyścić je z pozostałości starych farb lub tapet. Przyda się do tego szpachelka oraz specjalny płyn, który łatwo i szybko usuwa wszystkie rodzaje tapet z powierzchni ścian. Dzięki bardzo dobremu przenikaniu przez strukturę tapety zapewnia jej skuteczne złuszczenie, nie niszcząc podłoża. Roztwór płynu nanosi się na tapetę równomierną warstwą za pomocą pędzla, szczotki lub metodą natryskową. Po odczekaniu około 15 minut można przystąpić do usuwania tapety. W przypadku tapet zmywalnych, przed zastosowaniem płynu, ich powierzchnię należy przetrzeć gruboziarnistym papierem ściernym.
Po usunięciu starej tapety i oczyszczeniu podłoża, ewentualne drobne pęknięcia i ubytki należy wyrównać przy użyciu białej uniwersalnej masy szpachlowej, do uzupełnienia większych służy zaprawa wyrównująca. Gładkie podłoże, po zeszlifowaniu ewentualnych nierówności, można umyć ciepłą wodą z detergentem lub mydłem malarskim.
Ostatnią czynnością przygotowawczą przed rzeczywistym tapetowaniem, jest zagruntowanie powierzchni emulsją gruntującą Uni-Grunt lub klejem do tapet rozcieńczonym w wodzie zgodnie z zaleceniami producenta. Należy oczywiście pamiętać o uprzednim odkręceniu kontaktów i gniazdek oraz usunięciu ze ściany gwoździ i wkrętów.

Jaka tapeta, taki klej do tapet

Na rynku dostępnych jest wiele dobrej klasy zarówno uniwersalnych, jak i specjalistycznych klejów do tapet, których zastosowanie zależy od rodzaju tapety. Przed rozpoczęciem klejenia warto zapoznać się z instrukcją podaną na opakowaniu kleju. Dowiemy się z niej o sposobie jego przygotowania i użycia. Generalnie, są dwie metody klejenia tapet:

  • tradycyjne smarowanie tapety i nałożenie jej na ścianę – dotyczy to tapet papierowych, tekstylnych, winylowych, jedwabnych oraz raufazy
  • nałożenie tapety na uprzednio posmarowaną klejem ścianę – metoda stosowana w przypadku tapet na fizelinowym podkładzie; taki podkład zapewnia tapecie stabilność, pod wpływem kleju nie zmienia ona swojego wymiaru.

Po usunięciu starych tapet i powłok malarskich należy zaszpachlować ubytki i pęknięcia, a następnie dokładnie przeszlifować te miejsca

Podłoże po oczyszczeniu i wyrównaniu należy zagruntować klejem do tapet rozrobionym z wodą w odpowiednich proporcjach

Arkusze tapety na ścianę - zasady układania

W przypadku tradycyjnej metody, w zależności od nasiąkliwości tapet, pokrywa się je cieńszą bądź grubszą warstwą kleju do tapet. Po posmarowaniu całej powierzchni przygotowanego arkusza (brytu) należy tapetę złożyć posmarowanymi stronami do środka (tak, żeby na zgięciu nie powstał kant) i pozostawić na około 5-10 minut. Tapetuje się zgodnie z kierunkiem zaznaczonym na rolce, wówczas nie widać różnic na łączeniach. Zaczyna się zawsze od drzwi i okien. Pierwszy fragment tapety należy przyłożyć równo do uprzednio narysowanej na ścianie linii. Przyklejając tapetę do powierzchni ściany, należy docisnąć ją za pomocą wałka lub szczotki tak, aby pomiędzy podłożem a tapetą nie pozostały pęcherze powietrza. Kolejne pasy przykleja się jeden obok drugiego tak, aby ich krawędzie nie nachodziły na siebie, ani żeby nie było pomiędzy nimi odstępów. Podczas tapetowania możliwa jest ewentualna korekta ułożenia tapety - jednak tylko w ciągu kilku minut od położenia.

ZDANIEM EKSPERTA

Ryzykowne eksperymenty

Często spotykam się z pytaniami, czy można na starą tapetę przykleić nową. Nie polecałbym takiego rozwiązania, ponieważ nie możemy do końca być pewni, jak zachowa się stara tapeta pod wpływem kleju i obciążenia jej nową powłoką. Pomysł, aby starą tapetę pokryć masą szpachlową, chociaż technicznie możliwy, z tego samego względu nie jest dobrym rozwiązaniem. Dla tych, którzy za nic nie chcą rozstać się ze starą tapetą, polecam pomalowanie jej, jeżeli jest to możliwe, farbą. Generalnie, radzę jednak usunąć starą tapetę i położyć nową.

Tomasz Wojtynek, GRUPA ATLAS

Spoinowanie bez tajemnic. Poznaj fugi do płytek ceramicznych

Fugi do spoinowania płytek ceramicznych różnią się nie tylko składem, ale przede wszystkim...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Remont dachu płaskiego domu kostki. Ocieplenie...

Wszystkie domy kostki mają stropodachy, czyli dachy płaskie lub dachy kopertowe. Na czym polega remont dachu...

Jak przygotować do zimy pokrycie dachowe i rynny?

Przez cały rok pokrycie dachowe i rynny narażone są na działanie różnych czynników...

Jak pielęgnować drewnianą podłogę? Sprawdź, jak...

Drewniana podłoga jest marzeniem wielu z nas, jednak jak każde marzenie - wymaga pracy i pielęgnacji. Podłogę...

Budynek gospodarczy. Adaptacja poddasza na cele...

Adaptacja poddasza w budynku gospodarczym może dać ciekawy rezultat. Stare dachy są bowiem zazwyczaj dość...

Czy ogrzewać garaż? Sprawdź, zanim podejmiesz...

Wielu inwestorów zastanawia się, czy ogrzewać garaż. Nie musi być on ogrzewany. I tak zimą będzie w...

Remont mieszkania po polsku. Ile wydajemy na...

Większość Polaków planuje remont mieszkania na miesiące letnie. Z reguły prace remontowe...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.