Łazienka vintage. Urządzamy wnętrza w stylu retro
Styl vintage jest popularny od wielu lat. Jego uniwersalność pozwala na komponowanie pomieszczeń takich jak łazienki w dość dowolny sposób. Bo styl retro może nawiązywać nawet do baroku albo do lat 60. XX w.
Oczywiście, dużą popularnością cieszy się nowoczesny design, ale przez cały czas chętnie wracamy do stylu z przeszłości, a łazienka vintage jest idealną przestrzenią do takiej aranżacji. Klasyczne detale jak wolnostojące wanny lub stojące na blatach umywalki wyglądają bardzo elegancko. Współczesne łazienki w stylu vintage łączą w sobie luksusowe materiały, rustykalne wykończenia z nowoczesną technologią, która jest w nich dobrze ukryta - ogrzewanie podłogowe, prysznice z hydromasażem, czy nastrojowe oświetlenie.
Autor: Photo by Francesca Tosolini on Unsplash
Łazienka w stylu vintage to przeważnie jasne kolory przełamywane czernią. Charakterystyczna jest często podłoga i dodatki - np. ciemna zasłona przy wannie, umywalka na klasycznej nożce i baterie stylizowane na retro
Styl vintage: od baroku do XX wieku
W łazienkach retro można nawiązywać do wzornictwa z lat 60. czy 70., ale i do wcześniejszych czasów np. art déco albo baroku. Ta dowolność sprawia, że każdy może wybrać coś dla siebie. Styl vintage najlepiej wpisuje się we wnętrze kamienic, gdzie pomieszczenia są wysokie i mają większe okna. Można jednak zaaranżować taką łazienkę w nowoczesnych mieszkaniach czy domach. W małych łazienkach unikajmy wielu detali retro, bo mogą je przytłoczyć. W takim przypadku wystarczy zdecydować się na kilka akcentów, a nie na pełną stylizację.
Łazienka vintage: nie tylko w bieli
W łazienkach w stylu vintage używa się przeważnie jasnych kolorów, a nawet bieli od góry do dołu. Ponadczasowym połączeniem jest biel i czerń – często używane na łazienkowych podłogach w postaci szachownicy. Dla lubiących więcej koloru można wprowadzić delikatne elementy: pastelowe turkusy, odcienie niebieskiego i delikatne róże. Przytulności łazience vinatge dodadzą kolory takie jak: zielenie, czerwienie, jasne lub ziemiste brązy.
Jeśli wanna, to wolnostojąca
Eleganckim i charakterystycznym elementem każdej łazienki w stylu vintage powinna być wanna wolnostojąca. Zamontowanie tradycyjnej wanny zmienia od razu wygląd pomieszczenia. Innym pomysłem może być bardziej nowoczesna w kształcie, a jednak nawiązująca do retro – wanna stojąca na nóżkach z wydłużonym zagłówkiem. Chętnie wybierane przez architektów wnętrz są te z ozdobnymi nogami. Jeśli nie mamy miejsca na wannę wolnostojąca, to można wstawić klasyczną np. obudowując ją retro płytkami.
Tapeta na ścianie
Kolejnym pomysłem jest urozmaicenie ściany w łazience tapetą w stylu vintage. To idealne rozwiązanie na stworzenie przytulnego i subtelnego wnętrza. Nie trzeba bać się ciemnych kolorów i wyrazistych elementów przy jasnych łazienkach. Takim motywem tapet może być flora lub fauna, które bardzo dobrze wpasowują się w stylistykę vintage.
Przeczytaj też:
Łazienka vintage: klimatyczne umywalki
Umywalki wiszące to idealny model na retro łazienkę - kojarzą się z XX wiekiem. Warto wybierać białą ceramikę z delikatną linią. Umywalki na nóżce to również propozycja dla łazienki w tym stylu. Natomiast wpuszczane w blat lub na nim stawiane doskonale wyglądają w eleganckich, bardziej barokowych pomieszczeniach.
Retro baterie
Najbardziej charakterystyczne dla łazienki vintage są baterie z dwoma pokrętłami. Jeśli chodzi o materiały, z których są zrobione, to najodpowiedniejsze są matowe, miedziane, metalowe, zrobione z brązu czy niklu. W przypadku wanny wolnostojącej, warto zainwestować w baterię podłogową.
Piękne dodatki w stylu vintage
Styl vintage w łazience to na pewno siła dodatków. Ważne są elementy takie jak lustra w ozdobnych ramach lub w zupełnie prostych i metalowych, ale np. o okrągłym kształcie. Istotną funkcję pełni oświetlenie – można pokusić się o kinkiety i lampy wiszące stylizowane na stare (lub wręcz zdobyć oryginalne i je odnowić). Bardzo ważną rolę odgrywają tkaniny: mięsiste, aksamitne zasłony, materiały obiciowe oraz dywany i dywaniki. W retro łazience właśnie nierzadko kładzie się ozdobne dywaniki. Na półkach czy toaletce (o ile jest na nią miejsce w łazience) ustawiamy szklane lub ceramiczne buteleczki i pojemniki oraz mydelniczki.
W łazience vintage można wykorzystać dekoracje takie jakie są w salonie o tym samym stylu: obrazy, grafiki, półki z książkami, wazony czy kotary, ale trzeba pamiętać o tym, by niektóre z nich odpowiednio zabezpieczyć przed wilgocią.