Lastryko w łazience, czyli aranżacja stylowej łazienki

2021-05-12 21:39
lastryko
Autor: gettyimages Lastriko, zwane też terazzo, po latach złej sławy tryumfalnie wraca do wnętrz. Jak widać na zdjęciu lastriko o wcale nie musi być w nudnych, szarych kolorach

Lastryko to materiał, który znany jest od setek lat. Z lat 80. XX w. być może ma skojarzenia nie najlepsze, ale od jakiegoś czasu przeżywa renesans. W łazienkach używane jest chętnie – nawet jako wzór do akcesoriów.

Ten sztuczny kamień, w burym szarym kolorze chętnie wykorzystywano kiedyś do posadzek, schodów, czy parapetów bloków w Polsce albo… do nagrobków. Stąd niechęć Polaków do lastryko. Ale, gdy zaczęto używać jego powszechnej nazwy „terazzo” sytuacja się odwróciła i chętniej widzimy go we wnętrzach naszych domów. Co ciekawe, lastryko znane już było w starożytności, we Włoszech w średniowieczu, a w XV w. znajdowało się w weneckich willach. Osławił je także styl art deco w latach 20. XX w.

Odpływ liniowy w łazience

Lastryko – co to jest?

To materiał kompozytowy, który uzyskuje się z połączenia wody, cementu albo specjalnych żywic,  grysu i barwników. Kiedyś używano do jego produkcji okruchy kamieni – marmuru albo granitu, które łączono z gliną. W takiej postaci stosowano do wykańczania podłóg. Posadzka była wtedy wytrzymalsza i łatwiejsza do utrzymania czystości niż np. podłogi gliniane albo drewniane.

Teraz lastryko vel terazzo to chętnie wykorzystywany materiał w największych pracowniach projektowych. Używany jako dominujący element w aranżacji wnętrz lub jako dodatek. Dostępne w wielu wariantach kolorystycznych i najchętniej stosowane jest w łazienkach.

Galeria: aranżacja łazienki z lastryko

lastryko
Autor: Mariusz Bykowski; projekt: Ewelina Moszczynska, Marta Puchalska-Kraciuk/Moszczyńska-Puchalska Studio Architektury; stylizacja: Eliza Mrozińska Lastriko w łazience pojawia się na podłogach czy ścianach, ale również w akcesoriach łazienkowych

Lastryko w łazience

Lastryko w łazience pojawia się na podłogach czy ścianach, ale również w akcesoriach łazienkowych. Lastryko wykorzystuje się w pierwotnej postaci, ale dostępne jest np. na płytkach ceramicznych czy płytach gresowych.

Mnogość wzorów to różne aranżacje lastryko w przestrzeni łazienkowej. Może być surowe albo w "ciapki", kamyczki, kolorowe lub szaro-białe. Lastryko bardzo dobrze komponuje się z drewnem lub metalem oraz ceramiką. Grys do lastryko ma grubość do 10 mm. Najczęściej stosuje się grys w rozmiarach – od 2 do 5 mm lub od 4 do 10 mm. Faktura płytek lastryko może być chropowata, z wystającymi kawałkami kamienia albo polerowana na wysoki połysk.

Płytki dostępne na rynku to te zrobione z:

  • lastryko polerowanego, które poddaje się procesowi wygładzania i polerowania, więc przypomina marmur. Podłoga pięknie wygląda, choć bywa śliska.
  • lastryko płukanego, to kafelki o szorstkiej powierzchni, więc są antypoślizgowe. Jednak trudniej się czyszczą.

Z lastryko robi się także blaty i umywalki. Ponieważ jest raczej łatwe w utrzymaniu czystości i wytrzymałe to materiał, który przetrwa lata.

Sonda
Czy podobają ci się wnętrza w stylu industrialnym?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie