Lastryko w łazience, czyli aranżacja stylowej łazienki

2021-05-12 21:39

Lastryko to materiał, który znany jest od setek lat. Z lat 80. XX w. być może ma skojarzenia nie najlepsze, ale od jakiegoś czasu przeżywa renesans. W łazienkach używane jest chętnie – nawet jako wzór do akcesoriów.

lastryko
Autor: gettyimages Lastriko, zwane też terazzo, po latach złej sławy tryumfalnie wraca do wnętrz. Jak widać na zdjęciu lastriko o wcale nie musi być w nudnych, szarych kolorach

Ten sztuczny kamień, w burym szarym kolorze chętnie wykorzystywano kiedyś do posadzek, schodów, czy parapetów bloków w Polsce albo… do nagrobków. Stąd niechęć Polaków do lastryko. Ale, gdy zaczęto używać jego powszechnej nazwy „terazzo” sytuacja się odwróciła i chętniej widzimy go we wnętrzach naszych domów. Co ciekawe, lastryko znane już było w starożytności, we Włoszech w średniowieczu, a w XV w. znajdowało się w weneckich willach. Osławił je także styl art deco w latach 20. XX w.

Odpływ liniowy w łazience

Lastryko – co to jest?

To materiał kompozytowy, który uzyskuje się z połączenia wody, cementu albo specjalnych żywic,  grysu i barwników. Kiedyś używano do jego produkcji okruchy kamieni – marmuru albo granitu, które łączono z gliną. W takiej postaci stosowano do wykańczania podłóg. Posadzka była wtedy wytrzymalsza i łatwiejsza do utrzymania czystości niż np. podłogi gliniane albo drewniane.

Teraz lastryko vel terazzo to chętnie wykorzystywany materiał w największych pracowniach projektowych. Używany jako dominujący element w aranżacji wnętrz lub jako dodatek. Dostępne w wielu wariantach kolorystycznych i najchętniej stosowane jest w łazienkach.

Galeria: aranżacja łazienki z lastryko

lastryko
Autor: Mariusz Bykowski; projekt: Ewelina Moszczynska, Marta Puchalska-Kraciuk/Moszczyńska-Puchalska Studio Architektury; stylizacja: Eliza Mrozińska Lastriko w łazience pojawia się na podłogach czy ścianach, ale również w akcesoriach łazienkowych

Lastryko w łazience

Lastryko w łazience pojawia się na podłogach czy ścianach, ale również w akcesoriach łazienkowych. Lastryko wykorzystuje się w pierwotnej postaci, ale dostępne jest np. na płytkach ceramicznych czy płytach gresowych.

Mnogość wzorów to różne aranżacje lastryko w przestrzeni łazienkowej. Może być surowe albo w "ciapki", kamyczki, kolorowe lub szaro-białe. Lastryko bardzo dobrze komponuje się z drewnem lub metalem oraz ceramiką. Grys do lastryko ma grubość do 10 mm. Najczęściej stosuje się grys w rozmiarach – od 2 do 5 mm lub od 4 do 10 mm. Faktura płytek lastryko może być chropowata, z wystającymi kawałkami kamienia albo polerowana na wysoki połysk.

Płytki dostępne na rynku to te zrobione z:

  • lastryko polerowanego, które poddaje się procesowi wygładzania i polerowania, więc przypomina marmur. Podłoga pięknie wygląda, choć bywa śliska.
  • lastryko płukanego, to kafelki o szorstkiej powierzchni, więc są antypoślizgowe. Jednak trudniej się czyszczą.

Z lastryko robi się także blaty i umywalki. Ponieważ jest raczej łatwe w utrzymaniu czystości i wytrzymałe to materiał, który przetrwa lata.

Sonda
Czy podobają ci się wnętrza w stylu industrialnym?
Pozostałe podkategorie