Kolory w łazience. Pomysły na piękne aranżacje

Aranżacja łazienki z mocnym akcentem kolorystycznym
Autor: gettyimages

Badania nad wpływem kolorów na samopoczucie człowieka to prawie dwustuletnia historia, a zapoczątkował ją poeta (i uczony) Johann Wolfgang von Goethe. Dobierając kolory do wnętrz, także tych w łazience, warto mieć na względzie, jak działa konkretna barwa.

Do dzisiaj uczeni nie mają jednego zdania co do oddziaływania kolorów na ludzi, ale tak naprawdę niewielu z nich wątpi, że ono nie istnieje. Przy urządzaniu wnętrz lepiej kierować się tym, że każdy kolor inaczej wpływa na człowieka. Niektóre pobudzają do działania, a inne odprężają.Urządzając łazienkę liczymy się z tym, że robimy to na lata. Dlatego tak ważne jest przemyślenie odpowiedniej aranżacji i kolorystyki. To, jakie barwy wybierzemy zależy od potrzeb i stylu życia. Jeśli w łazience spędzamy więcej czasu na relaksowanie się, to warto zastosować barwy takie jak fiolet, błękit lub róż. Działają na nas kojąco. Natomiast jeżeli potrzebujemy dawki energii – kolory mogą być w odcieniach czerwieni, żółtego albo pomarańczy. Dobrym rozwiązaniem są też tapety , które tworzą klimatyczny nastrój w łazience.

Przeczytaj też:

Kolory do łazienki: neutralna biel

Biel jest najczęściej stosowanym kolorem w łazience. To barwa uniwersalna, która daje wrażenie czystości, optycznie powiększa oraz poszerza pomieszczenia, jest bazą dla wielu aranżacji, bo uwypukla inne kolory. Jednak stosowana w nadmiarze daje wrażenie zimna i zwyczajnie przytłacza. Warto więc, urządzając łazienkę w kolorze białym, przełamywać ją innymi kolorami np. w dodatkach albo ocieplać drewnianymi elementami i roślinnością.

Przeczytaj też:

Czerń w łazience
Autor: gettyimages Czerń w zestawieniu z bielą tworzą kontrastową parę. W łazience to idealne zestawienie

Kolor czarny w łazience

Zbyt duża ilość czerni we wnętrzu łazienki przytłacza i negatywnie wpływa na nastrój. Stosowana jest przeważnie w dodatkach lub w zestawieniu z innymi kolorami. Łazienki urządzane w bieli i czerni to klasyczne wnętrza, ale także stosowane są w stylu skandynawskim, nowoczesnym, czy glamour.

Szarości w łazienkach
Autor: gettyimages Kolor szary jest uniwersalny i pasuje do każdeo stylu łazienki

Uniwersalne szarości w aranżacji łazienki

Inaczej wygląda zastosowanie różnych odcieni szarości w łazienkach. Neutralność tego koloru pozwala na dowolną aranżację również z innymi barwami. Często chętnie wykorzystywany jest w surowych łazienkach (np. elementy betonowe), ale i w tych przytulnych czy bardziej retro. Szary nie musi być wcale nudny!

Przeczytaj też:

Uspakajający kolor zielony w łazience

Zieleń jest kolorem natury, który chętnie wykorzystują architekci wnętrz. Działa uspakajająco, sprzyja relaksowi i odświeżeniu – szczególnie kolor mięty, czy w połączeniu z bielą. Ciemniejsze odcienie zieleni ożywią wnętrza o stonowanych kolorach, np. z bielą, ale i z drewnem. Wykorzystywany jest często do aranżacji łazienki w stylu retro. Elementem zielonym w łazience mogą też być rośliny – jednak tylko te, które dobrze znoszą warunki panujące w tym pomieszczeniu.

Łazienka z kolorem niebieskim

Kojarzy się z niebem, morzem, czasem wolnym i tak jak zielony uspakaja. Niebieskie łazienki sprzyjają odpoczynkowi, dodają im lekkości i optycznie powiększają. Za ciemny odcień niebieskiego daje często wrażenie chłodu, więc działa przygnębiająco. Niebieski można ożywić zestawiając z innymi kolorami, jak np. z żółtym.

Ciepła terakota w aranżacji łazienki

Odcienie czerwonego działają energetyzująco. Lubiany we wnętrzach kolor terakoty dobrze sprawdzi się w łazience w zestawieniu np. z bielą i czarnymi elementami oraz z drewnianymi. W ten sposób nie będzie za bardzo pobudzać, ale też nas nie przytłoczy.

Słoneczny żółty

Ten kolor rozwesela, wpływa kojąco, pobudza do działania, a także optycznie powiększa wnętrza, bo zaraz po białym, najlepiej odbija światło. Świetnie nadaje się więc do łazienki - rano pobudzi, a wieczorem zrelaksuje. W aranżacji łazienki sprawdza się jako tło, ale i jako kontrast, który ożywi wnętrze (np. w postaci dodatków).

Subtelny róż

Nie wychodzi z mody i cały czas jest wysoko w łazienkowych trendach. Daje łazienkom wiele uroku również w połączeniach z bielą, szarością czy złotem. Najlepiej wybierać pastelowe odcienie albo brudny róż.

Łazienkowe dodatki

Jeśli postawimy na uniwersalne i ponadczasowe kolory – czyli stonowane barwy – można stosować różne dodatki, które ożywią łazienkę. Mogą to być meble, akcesoria łazienkowe, świeczki, ręczniki w intensywnych barwach. Ma to swoje plusy, bo, gdy dodatki się znudzą – można je wymienić, a tym samy zupełnie odmienić wnętrze.

Pamiętajmy o ważnej zasadzie: kolory ciemne pomniejszają, a jasne powiększają. Dlatego mając małą łazienkę, lepiej decydować się na jasne odcienie ulubionego koloru, a ciemniejsze mogą wtedy być dodatki. W sytuacji odwrotnej, gdy łazienka jest przestronna i dobrze oświetlona światłem dziennym – można użyć ciemnych barw z jasnymi akcesoriami.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE