Błędy w urządzaniu łazienki: z doświadczeń inwestorów

2021-11-23 14:28
Łazienka projekt
Autor: Marcin Grabowiecki Podczas projektowania łazienki, trzeba zadać pytania praktyczne: gdzie powiesimy ręcznik, czy lustro jest oświetlone, czy podłoga jest ogrzewana? Projekt łazienki: Alicja Turek

Jakie błędy w urządzaniu łazienki pojawiają się najczęściej? Zapytaliśmy inwestorów, którzy urządzili już swoje łazienki. Co zrobili, żeby były ładne i wygodne? Co się nie sprawdziło? Czy są zadowoleni z konkretnych rozwiązań?

Czego nie zrobię, budując drugi raz? Od 20 lat inwestorzy wymieniają doświadczenia na Forum Muratora, a na Facebooku w grupie dyskusyjnej Muratora „Gdybym budował drugi raz - mądry Polak przed budową”. Warto być mądrym doświadczeniem innych!

Ile łazienek w domu?

Zacząć trzeba od tego, że w domu jednorodzinnym obowiązkowo muszą być dwie łazienki: na parterze i na piętrze, albo - w domu parterowym - łazienka i wc.

Muszą być też dwa stanowiska do kąpieli, klasycznie na górze zwykle jest wanna, a na parterze prysznic. Nie zaszkodzi, jeśli będą dwie łazienki plus wydzielona toaleta, gdy w domu mieszkają więcej niż cztery osoby. Każda kolejka do łazienki to wada - nie po to przenosimy się z mieszkania do własnego domku, by cierpieć te same niewygody.

Galeria: zobacz aranżacje łazienek

Błędy w urządzaniu łazienki

Lista błędów w łazience? To częściej lista sprawdzonych rozwiązań, dobrych decyzji popartych doświadczeniem oraz porcja „nigdy więcej”.

Błąd w urządzaniu łazienki to brak grzejnika, a nawet zwykłej drabinki elektrycznej. Opowiada forumowicz pablitoo: „Mam podłogówkę w łazience. Temperatura w pomieszczeniu to 24oC. Gdy powieszę wilgotne ręczniki po kąpieli na wieszakach, nie ma szans, aby przez noc przeschły. Wentylacja grawitacyjna działa w łazience poprawnie, w pomieszczeniu nie ma ani grama wilgoci, ale ręczniki są rano wilgotne. Rozłożone nad podłogą - suchutkie”.

Rada po wielokroć sprawdzona – najlepiej wysychają na elektrycznym ciepłym grzejniku drabinkowym.

Błąd w urządzaniu łazienki: nigdy więcej? Sedes pod oknem – pisze kolejny forumowicz, świeżo upieczony właściciel domu. Dlaczego? Bo nawet z mikrouchyłem wieje po plecach!

Nefer: „Dwie umywalki w łazience raczej nie mają sensu. Ja zrezygnowałam - przebywamy indywidualnie w łazience i nie mam zwyczaju myć rąk, gdy mój mąż siedzi na kibelku”.

Bateria na wannie… - kolejny dyskutowany kontrowersyjny element wyposażenia łazienki. Magpie101 widzi to tak: „10 miesięcy od zamieszkania wiem, że więcej bym nie zrobiła na wannie baterii z chowanym wężem, czyli takiej wystającej z wanny. Nie chciałam, żeby wąż od prysznica zwisał w wannie, gdy się kąpię, ale niestety - rozwiązanie, które mam, nie jest dobre. Gdy opłuczę wannę, to wąż od słuchawki jest potem cały mokry, a mokrego nie schowam do środka”.

Przeczytaj też: Doprowadzenie instalacji do baterii łazienkowych naściennych i podtynkowych

Doświadczenie Leli1: „Nie kupiłabym już mocno wyprofilowanej wanny. Efekt jest taki, że wanna dość spora, a przez wcięcia w środku oferuje mało miejsca, zwłaszcza na wysokości bioder”.

Przesuwane trójdzielne drzwi prysznicowe to kolejny problem łazienkowy. Umyć takie drzwi nie jest łatwo. Balu: „Mam przesuwne i podczas ich mycia przysięgam sobie, że następne będą otwierane”.

Z powodu problemów z utrzymaniem czystości takie oto refleksje jednego z właścicieli domów: „Nigdy więcej drzwi prysznicowych z przeźroczystego szkła. Trzeba wycierać po każdym użyciu, by nie pozostawały zacieki. Już wolę szkło szronione, choć jest mniej piękne...”. Tutaj – dodajmy - rozwiązaniem są szyby ze specjalną powłoką, zapobiegającą powstawaniu zacieków.

Przeczytaj też: Budowa prysznica bez brodzika

Inez5 opowiada o swojej łazience: „Weto dla krótkich i małych baterii umywalkowych - problem z myciem rąk, dzieci nie dosięgają do wody, po umyciu wszędzie nachlapane, nie wspominając już o niemożności umieszczenia miski pod kranem czy zrobienia małej przepierki. Dopuszczam tylko dłuższe wylewki, koniecznie obracane”.

Błąd w urządzaniu łazienki to otwarte półki. „Zawsze brudno i bałagan”. Wielu forumowiczów za poważny błąd w urządzaniu łazienki uważa brak bidetu. Charakterystyczna wypowiedź Marzeny42: „Nigdy, przenigdy nie zapomnę o bidecie. Będzie w każdej łazience i toalecie. W domu mam i jak się człowiek do luksusu przyzwyczai, to potem bieda. U teściów nie ma, jest tylko wanna i sedes. Bardzo niewygodne jest ciągłe rozbieranie się i podmywanie (przepraszam za dosłowność), a brudna chodzić nienawidzę. Tak samo mąż - może nie być umywalki, ale bidet obowiązkowo”.

Przeczytaj też: Jaki bidet wybrać? Rodzaje, wymiary, montaż

I jeszcze jedno doświadczenie w urządzaniu łazienek: „Nigdy więcej oświetlenia nad lustrem w łazience - tylko oświetlenie boczne”.

Przeczytaj też: Oświetlenie łazienkowe LED: jak je dobrze zaprojektować

A co na pewno zrobię drugi raz, budując dom? Wielu właścicieli łazienek zechce wpisać na tę listę ogrzewanie podłogowe (komfortowe ciepło w stopy) i podwieszane miski ustępowe (o wiele łatwiej utrzymać czystość).

Przeczytaj też: Jak wybrać idealny stelaż podtynkowy do podwieszanego WC?

Błędy w urządzaniu łazienki: z doświadczeń inwestorów
Autor: Piotr Mastalerz Grzejnik drabinkowy do suszenia ręczników to bardzo przydatne wyposażenie łazienki. Lub... wieszak na ręczniki

Błędy w urządzaniu łazienki: czy warto mieć wannę z hydromasażem

„Nie kupiłbym wanny z hydromasażem - nie ma na to czasu, a są koszty - trzeba stosować preparat likwidujący nieprzyjemny zapach” – to dość typowa wypowiedź na forum. Obo30 dodaje: „Ja mam wannę z hydromasażem, ale jej nie lubię, bo głośno chodzi, co psuje całą przyjemność z kąpieli. Poza tym co jakiś czas trzeba wlać środek czyszczący i niech sobie chodzi. Nie wierzę, że taki zabieg powoduje, że w środku wanny jest czysto”. Jak w wielu takich przypadkach remedium na kłopoty z wanną z hydromasażem będzie wybór urządzenia wysokiej klasy. To opinia forumowiczki Nowaczka: „Negatywne opinie są nieco przesadzone. Trzeba pamiętać o jednej zasadzie (dotyczącej nie tylko wanien z hydro) - decydować się na zakup, kiedy stać nas na wybór produktu wysokiej klasy. Jeśli ktoś kupuje najtańsze dostępne urządzenie, to na pewno nie będzie zadowolony. Porządna wanna z hydromasażem sama eliminuje większość problemów, o których była mowa. Wyposażona jest w systemy samooczyszczania i dezynfekcji oraz ozonator - o kłopotach z czyszczeniem można więc zapomnieć. Głośność też nie jest wcale duża, co więcej, odgłosy można całkowicie wyeliminować, bo wanny wyższej klasy mają maszynownię na tak zwanej palecie, co umożliwia jej montaż w oddzielnym pomieszczeniu - wtedy z przyjemności hydromasażu można korzystać w całkowitej ciszy. Nie zrażajcie się do hydromasażu, bo to byłoby jak wylewanie dziecka z kąpielą”. Trzeba przemyśleć decyzję o wyposażeniu łazienki. Zbyt często padają i takie zdanie, jak Foha: „Wydałem 13 tys. zł na wannę z hydromasażem, a korzystałem z jej możliwości z cztery razy”.

A styl łazienki, decyzje kolorystyczne inwestorów? Tym się nie zajmujemy. Zwróćmy tylko uwagę, że moda i gust zmienne są. Jest tu jakaś tajemnica. To, co dzisiaj nas zachwyca, już za 10 lat będzie najpewniej stare, nie tylko z powodu zużycia materiałów; będzie niemodne, wręcz brzydkie - jak kuchnie i łazienki z PRL-u. One też budziły zachwyt swoich właścicieli, którzy wtedy urządzali wnętrze domu. Coś takiego dzieje się w nas, tak działa moda, że wnętrza starzeją się bardzo szybko. Chociaż… jest tu jeszcze jedna tajemnica - są kreacje mody i gusta, które nie starzeją się nigdy. Długo opiera się też wpływowi czasu „wygoda użytkowania”. Do takiego kryterium wyboru namawiamy.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie