Błędy w urządzaniu łazienki: z doświadczeń inwestorów

2021-11-23 14:28

Jakie błędy w urządzaniu łazienki pojawiają się najczęściej? Zapytaliśmy inwestorów, którzy urządzili już swoje łazienki. Co zrobili, żeby były ładne i wygodne? Co się nie sprawdziło? Czy są zadowoleni z konkretnych rozwiązań?

Łazienka projekt
Autor: Marcin Grabowiecki Podczas projektowania łazienki, trzeba zadać pytania praktyczne: gdzie powiesimy ręcznik, czy lustro jest oświetlone, czy podłoga jest ogrzewana? Projekt łazienki: Alicja Turek

Czego nie zrobię, budując drugi raz? Od 20 lat inwestorzy wymieniają doświadczenia na Forum Muratora, a na Facebooku w grupie dyskusyjnej Muratora „Gdybym budował drugi raz - mądry Polak przed budową”. Warto być mądrym doświadczeniem innych!

Ile łazienek w domu?

Zacząć trzeba od tego, że w domu jednorodzinnym obowiązkowo muszą być dwie łazienki: na parterze i na piętrze, albo - w domu parterowym - łazienka i wc.

Muszą być też dwa stanowiska do kąpieli, klasycznie na górze zwykle jest wanna, a na parterze prysznic. Nie zaszkodzi, jeśli będą dwie łazienki plus wydzielona toaleta, gdy w domu mieszkają więcej niż cztery osoby. Każda kolejka do łazienki to wada - nie po to przenosimy się z mieszkania do własnego domku, by cierpieć te same niewygody.

Galeria: zobacz aranżacje łazienek

Błędy w urządzaniu łazienki

Lista błędów w łazience? To częściej lista sprawdzonych rozwiązań, dobrych decyzji popartych doświadczeniem oraz porcja „nigdy więcej”.

Błąd w urządzaniu łazienki to brak grzejnika, a nawet zwykłej drabinki elektrycznej. Opowiada forumowicz pablitoo: „Mam podłogówkę w łazience. Temperatura w pomieszczeniu to 24oC. Gdy powieszę wilgotne ręczniki po kąpieli na wieszakach, nie ma szans, aby przez noc przeschły. Wentylacja grawitacyjna działa w łazience poprawnie, w pomieszczeniu nie ma ani grama wilgoci, ale ręczniki są rano wilgotne. Rozłożone nad podłogą - suchutkie”.

Rada po wielokroć sprawdzona – najlepiej wysychają na elektrycznym ciepłym grzejniku drabinkowym.

Błąd w urządzaniu łazienki: nigdy więcej? Sedes pod oknem – pisze kolejny forumowicz, świeżo upieczony właściciel domu. Dlaczego? Bo nawet z mikrouchyłem wieje po plecach!

Nefer: „Dwie umywalki w łazience raczej nie mają sensu. Ja zrezygnowałam - przebywamy indywidualnie w łazience i nie mam zwyczaju myć rąk, gdy mój mąż siedzi na kibelku”.

Bateria na wannie… - kolejny dyskutowany kontrowersyjny element wyposażenia łazienki. Magpie101 widzi to tak: „10 miesięcy od zamieszkania wiem, że więcej bym nie zrobiła na wannie baterii z chowanym wężem, czyli takiej wystającej z wanny. Nie chciałam, żeby wąż od prysznica zwisał w wannie, gdy się kąpię, ale niestety - rozwiązanie, które mam, nie jest dobre. Gdy opłuczę wannę, to wąż od słuchawki jest potem cały mokry, a mokrego nie schowam do środka”.

Przeczytaj też: Doprowadzenie instalacji do baterii łazienkowych naściennych i podtynkowych

Doświadczenie Leli1: „Nie kupiłabym już mocno wyprofilowanej wanny. Efekt jest taki, że wanna dość spora, a przez wcięcia w środku oferuje mało miejsca, zwłaszcza na wysokości bioder”.

Przesuwane trójdzielne drzwi prysznicowe to kolejny problem łazienkowy. Umyć takie drzwi nie jest łatwo. Balu: „Mam przesuwne i podczas ich mycia przysięgam sobie, że następne będą otwierane”.

Z powodu problemów z utrzymaniem czystości takie oto refleksje jednego z właścicieli domów: „Nigdy więcej drzwi prysznicowych z przeźroczystego szkła. Trzeba wycierać po każdym użyciu, by nie pozostawały zacieki. Już wolę szkło szronione, choć jest mniej piękne...”. Tutaj – dodajmy - rozwiązaniem są szyby ze specjalną powłoką, zapobiegającą powstawaniu zacieków.

Przeczytaj też: Budowa prysznica bez brodzika

Inez5 opowiada o swojej łazience: „Weto dla krótkich i małych baterii umywalkowych - problem z myciem rąk, dzieci nie dosięgają do wody, po umyciu wszędzie nachlapane, nie wspominając już o niemożności umieszczenia miski pod kranem czy zrobienia małej przepierki. Dopuszczam tylko dłuższe wylewki, koniecznie obracane”.

Błąd w urządzaniu łazienki to otwarte półki. „Zawsze brudno i bałagan”. Wielu forumowiczów za poważny błąd w urządzaniu łazienki uważa brak bidetu. Charakterystyczna wypowiedź Marzeny42: „Nigdy, przenigdy nie zapomnę o bidecie. Będzie w każdej łazience i toalecie. W domu mam i jak się człowiek do luksusu przyzwyczai, to potem bieda. U teściów nie ma, jest tylko wanna i sedes. Bardzo niewygodne jest ciągłe rozbieranie się i podmywanie (przepraszam za dosłowność), a brudna chodzić nienawidzę. Tak samo mąż - może nie być umywalki, ale bidet obowiązkowo”.

Przeczytaj też: Jaki bidet wybrać? Rodzaje, wymiary, montaż

I jeszcze jedno doświadczenie w urządzaniu łazienek: „Nigdy więcej oświetlenia nad lustrem w łazience - tylko oświetlenie boczne”.

Przeczytaj też: Oświetlenie łazienkowe LED: jak je dobrze zaprojektować

A co na pewno zrobię drugi raz, budując dom? Wielu właścicieli łazienek zechce wpisać na tę listę ogrzewanie podłogowe (komfortowe ciepło w stopy) i podwieszane miski ustępowe (o wiele łatwiej utrzymać czystość).

Przeczytaj też: Jak wybrać idealny stelaż podtynkowy do podwieszanego WC?

Błędy w urządzaniu łazienki: z doświadczeń inwestorów
Autor: Piotr Mastalerz Grzejnik drabinkowy do suszenia ręczników to bardzo przydatne wyposażenie łazienki. Lub... wieszak na ręczniki

Błędy w urządzaniu łazienki: czy warto mieć wannę z hydromasażem

„Nie kupiłbym wanny z hydromasażem - nie ma na to czasu, a są koszty - trzeba stosować preparat likwidujący nieprzyjemny zapach” – to dość typowa wypowiedź na forum. Obo30 dodaje: „Ja mam wannę z hydromasażem, ale jej nie lubię, bo głośno chodzi, co psuje całą przyjemność z kąpieli. Poza tym co jakiś czas trzeba wlać środek czyszczący i niech sobie chodzi. Nie wierzę, że taki zabieg powoduje, że w środku wanny jest czysto”. Jak w wielu takich przypadkach remedium na kłopoty z wanną z hydromasażem będzie wybór urządzenia wysokiej klasy. To opinia forumowiczki Nowaczka: „Negatywne opinie są nieco przesadzone. Trzeba pamiętać o jednej zasadzie (dotyczącej nie tylko wanien z hydro) - decydować się na zakup, kiedy stać nas na wybór produktu wysokiej klasy. Jeśli ktoś kupuje najtańsze dostępne urządzenie, to na pewno nie będzie zadowolony. Porządna wanna z hydromasażem sama eliminuje większość problemów, o których była mowa. Wyposażona jest w systemy samooczyszczania i dezynfekcji oraz ozonator - o kłopotach z czyszczeniem można więc zapomnieć. Głośność też nie jest wcale duża, co więcej, odgłosy można całkowicie wyeliminować, bo wanny wyższej klasy mają maszynownię na tak zwanej palecie, co umożliwia jej montaż w oddzielnym pomieszczeniu - wtedy z przyjemności hydromasażu można korzystać w całkowitej ciszy. Nie zrażajcie się do hydromasażu, bo to byłoby jak wylewanie dziecka z kąpielą”. Trzeba przemyśleć decyzję o wyposażeniu łazienki. Zbyt często padają i takie zdanie, jak Foha: „Wydałem 13 tys. zł na wannę z hydromasażem, a korzystałem z jej możliwości z cztery razy”.

A styl łazienki, decyzje kolorystyczne inwestorów? Tym się nie zajmujemy. Zwróćmy tylko uwagę, że moda i gust zmienne są. Jest tu jakaś tajemnica. To, co dzisiaj nas zachwyca, już za 10 lat będzie najpewniej stare, nie tylko z powodu zużycia materiałów; będzie niemodne, wręcz brzydkie - jak kuchnie i łazienki z PRL-u. One też budziły zachwyt swoich właścicieli, którzy wtedy urządzali wnętrze domu. Coś takiego dzieje się w nas, tak działa moda, że wnętrza starzeją się bardzo szybko. Chociaż… jest tu jeszcze jedna tajemnica - są kreacje mody i gusta, które nie starzeją się nigdy. Długo opiera się też wpływowi czasu „wygoda użytkowania”. Do takiego kryterium wyboru namawiamy.

Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie