Thermomix czy robot gotujący: który wybrać? Funkcje, ceny, opinie
Do niedawna cieszyliśmy się z blenderów i robotów kuchennych, tymczasem technika pokazała, że można mieć jeszcze więcej. Nowoczesny thermomix czy robot gotujący nie tylko sieka i zagniata ciasta… Podpowiadamy, jaki wybrać sprzęt AGD?
Najpierw był thermomix – czyli więcej niż robot, bo nie tylko gotował, ale też piekł, robił sosy, smoothie i praktycznie zastępował klasyczną kuchnię czy piekarnik. W ślad za nim poszli inni producenci, dając swoim urządzeniom nazwę roboty gotujące, bo thermomix zastrzegł sobie nazwę. Mamy więc kombajny, które zrobią cały obiad z deserem i podwieczorkiem.
Jak działa thermomix
Thermomix czy robot gotujący ma nawet kilkanaście funkcji pracy. Przede wszystkim gotują, na co pozwala zamontowana płyta grzejna, a mogą to robić także na parze. Oprócz tego smażą, a dzięki przystawkom robią też sosy (potrafią emulgować czyli zagęszczać). Nowoczesne roboty gotujące także pieką ciasta oraz mięsa. Oczywiście siekają, kroją – tak jak klasyczne blendery, mieszają, biją pianę z białek i śmietanę, wyrabiają ciasto. Niektóre z nich mielą mięso i ścierają ziemniaki na placki. Zamiast wielu urządzeń mamy zatem jedno z przystawkami – to ogromna oszczędność miejsca zwłaszcza, gdy nasza kuchnia nie jest duża.
Autor: materiały prasowe
MFC2000 (Eldom), 8 fukcji, pulse, turbo, slow cooking, 12 poziomów prędkości + 1 (slow cooking), wyłącznik czasowy, regulacja temperatury, 9 akcesoriów, cena ok. 877 zł
Thermomix i robot gotujący: jakie mają przystawki
Najczęściej thermomix lub robot gotujący składa się z korpusu, na którym umieszczony jest panel sterowania. To na nim za pomocą specjalnych przycisków wybieramy to, co chcemy akurat przyrządzić oraz czas trwania czynności (np. gotowania czy mieszania) – wszystko jest pod kontrolą. Niektóre roboty gotujące mają też zintegrowaną wagę (nawet do 6 kg), która pozwala dobierać składniki dania w odpowiednich proporcjach. Mało tego urządzenia wyposażone są w kilka lub kilkanaście (do 12) prędkości, więc np. mogą mieszać sos czy zupę-krem szybko albo bardzo wolno. Poza korpusem liczą się przystawki i akcesoria. To dzięki nim, zależnie od potrzeb, można siekać, ubijać, mielić czy ścierać. Warto podkreślić, że Thermomix TM5 ma funkcję gotowania z ustawieniami, która pozwalają gotować za dotknięciem palca (użytkownik na ekranie dotykowym urządzenia wybiera kolejne kroki przepisu). Thermomix TM5 wyposażony jest także w Cook-Key - dodatek umożliwiający połączenie urządzenia przez wi-fi z internetową platformą Cookidoo®, zawierającej ponad 40 tys. przepisów, dzięki temu stanowi źródło inspiracji i pozwala kreatywnie gotować każdemu – niezależnie od umiejętności. Thermomix TM6 firmy Vorwerk łączy w sobie aż 20 funkcji (oprócz klasycznych, tj. rozdrabniania, ważenia, miksowania czy gotowania, oferuje również nowe tryby pracy, które pomagają opanować różne techniki gotowania,w tym sous vide, wolne gotowanie czy fermentowanie). Dzięki zintegrowanej z urządzeniem platformie Cookidoo®, zawierającej ponad 40 tys. przepisów, stanowi on źródło inspiracji i pozwala kreatywnie gotować każdemu – niezależnie od umiejętności.
Na co zwrócić uwagę kupując thermomix
Thermomix czy robot gotujący to sprzęty AGD, które nie są tanie, ich ceny zaczynają się od około 1000 zł, a nierzadko przekraczają 5000 zł, a to zależy od marki oraz liczby czynności, jakie urządzenie ma zaprogramowane oraz przystawek i akcesoriów. Wiele firm oferuje swoje produkty na raty, a te już nie są wysokie. Trzeba sobie przekalkulować, ile zapłacilibyśmy za kilka różnych urządzeń niezbędnych do sprawnego przygotowania posiłków oraz jak często potrawy przyrządzamy. Liczy się również miejsce. Thermomix czy robot gotujący potrzebują dość mało miejsca na blacie (ale musi być on stabilny) oraz bliskości kontaktu, by podłączyć je do energii elektrycznej (urządzenia pobierają do 1500 W). Poza tym są to urządzenia o nowoczesnym designie, więc nie będą szpecić wnętrza kuchni czy aneksu kuchennego.
Polecany artykuł:
Oszczędność czasu
Na pewno jest istotna, a trzeba podkreślić, że thermomix czy robot gotujący odpowiednio zaprogramowane, same gotują bez naszego udziału – możemy więc robić w tym czasie co innego, nie martwiąc się, że coś wykipi lub się przypali. Na dodatek nie ma też problemów z myciem, bo misa, w której się gotuje lub blacha, na której się piecze mają nieprzywieralne powłoki, zatem ich umycie nie przysporzy problemów.
Polecany artykuł: