Jak zaprojektować przedpokój i drzwi, aby nie były za wąskie dla osoby na wózku

2011-04-13 12:45 Tomasz Zaborowicz
Jak zaprojektować przedpokój i drzwi, aby nie były za wąskie dla osoby na wózku
Autor: Andrzej Szandomirski

Projektując przedpokój i korytarz w domu, w którym mieszka osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim, powinieneś wziąć pod uwagę nie tylko szerokość i długość wózka. Koniecznie sprawdź, jakiej przestrzeni wymaga pełny obrót wózka. Podajemy minimalne szerokości przedpokoju i drzwi, które osobie niepełnosprawnej zapewnią wygodę.

Wymiary wózka inwalidzkiego, a szerokość  korytarza

Przyjmuje się, że przeciętny wózek inwalidzki ma około 75 cm szerokości i mniej więcej 120 cm długości, choć coraz więcej osób korzystających z wózków ma mniejsze, sportowe modele, które są węższe i zwrotniejsze.

Warto też pamiętać, że poruszający się z pomocą balkonika, chodzący o lasce lub o kulach też potrzebują szerszych przejść. Drzwi powinny mieć minimum 80 cm szerokości, a najlepiej – 90-100 cm.

Żeby wygodnie obrócić wózek inwalidzki, potrzeba 120-130 cm powierzchni. Obrótu o 360° wymaga pola o średnicy 140-150 cm.

Drzwi

Szczególnym wyzwaniem dla osób na wózkach jest przechodzenie przez drzwi pokojowe i łazienkowe. Trzeba podjechać bokiem do zamkniętych drzwi, co oznacza, że wolnej przestrzeni na manewry musi być około 140 cm. Ważne, żeby drzwi nie znajdowały się w rogu korytarza. Odstęp od narożnika to minimum 30 cm. Skrzydło drzwi powinno także dać się otworzyć szerzej niż pod kątem 90°.

Powyższe wymiary dotyczą przejazdu przez drzwi otwierane od siebie. Gdy drzwi otwierają się w kierunku wózka, potrzebna jest większa powierzchnia – kwadrat o wymiarach boku 140-150 cm.

Drzwi są poważną przeszkodą także dla osób mających w czasie chodzenia zajęte ręce (laska, balkonik, kule). Dlatego być może najlepszym wyjściem jest… zrezygnowanie z drzwi w ogóle. Dotyczyć to może zwłaszcza strefy dziennej domu. Jeśli pomieszczenie musi być zamknięte, warto pomyśleć o drzwiach przesuwnych lub łamanych, które są dużo łatwiejsze do sforsowania.

Przełączniki

Istotne jest usytuowanie przełączników na wygodnej dla wszystkich wysokości. Warto wiedzieć, że jeśli człowiek stojący opuści swobodnie rękę, to jego dłoń znajduje się akurat na wysokości wygodnej także dla osoby siedzącej (80-90 cm nad podłogą). Jest to więc doskonałe miejsce na umieszczenie przełączników światła czy sterowników instalacji grzewczej.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE