Jak urządzić mały przedpokój? 3 aranżacje wnętrz
Trzy wersje tego samego przedpokoju. Każda dostosowana do potrzeb mieszkańców - starszych osób, małżeństwa z niepełnosprawnym dzieckiem oraz studentów. Przekroczmy próg i zobaczmy, jak architekt urządził nieduży przedpokój.
Nasz architekt opracował rzut modelowego mieszkania o powierzchni 71 m2, w starym domu wielorodzinnym, a następnie trzy jego warianty, za każdym razem dostosowując podział przestrzeni do określonych potrzeb mieszkańców.
Pierwsze mieszkanie należy do pary starszych ludzi, którzy mieszkają sami. Mają oni jednak dużą rodzinę. Dzieci i wnuki bardzo często ich odwiedzają. Mieszkanie jest pomyślane jako wygodne dla gospodarzy, ale też otwarte na przyjęcie i ugoszczenie dodatkowych kilku osób.
Drugie lokum zajmuje małżeństwo z dzieckiem niepełnosprawnym ruchowo. Taka sytuacja wymusza wygospodarowanie większej łazienki i wielu specjalnych udogodnień w różnych strefach domu.
Ostatnie wnętrze to mieszkanie wynajmowane przez czterech studentów. Każdy z nich musi mieć osobny pokój i w miarę równy dostęp do kuchni, łazienki, jadalni.
Przedpokój dla starszego małżeństwa, przedpokój 6 m2
Przestrzeń przedpokoju opracowana jest tu dosyć nietypowo. Środek przedpokoju nie pozostał wolny – jak to się dzieje na ogół – ale umieszczono tam cztery oryginalne szafki. Są to sześcienne konstrukcje wykonane z płyty MDF oklejonej taśmą z blachy kwasoodpornej, z drzwiczkami i przegrodami z blachy perforowanej.
Dwa sześciany przymocowane zostały do podłogi, dwa kolejne do sufitu. Każdy z nich dostępny jest z dwóch stron: po jednej zainstalowano półki, po drugiej pozostawiono miejsce na ubrania i od tej strony zamontowano drzwiczki z blachy. Błyszczące szafki o nowoczesnym wyglądzie skontrastowane ze stylową obszerną szafą (we wnęce przy wejściu) i galerią starych zdjęć w ozdobnych ramach stanowią ciekawą propozycję stylistyczną.
Przedpokój dla rodziny z dzieckiem niepełnosprawnym, przedpokój 6,5 m2
Bardzo klarowny układ kompozycyjny oparty na dużych, jasnych i błyszczących płaszczyznach zestawionych z brązowymi podłużnymi elementami. Po lewej stronie od wejścia mieści się szafa wnękowa z drzwiami otwieranymi metodą docisku.
Szafa jest tak umocowana, by przy suficie i przy podłodze pozostały luki, w których umieszczono świetlówki. Rzucany przez nie blask oświetla cały przedpokój. Wbrew pozorom naprzeciwko drzwi wejściowych nie ma kolejnej szafy, a jedynie jej imitacja. Mały metraż nie pozwolił na zamontowanie drugiej szafy, tym bardziej że środek przedpokoju musiał pozostać na tyle duży, by można w nim było manewrować wózkiem inwalidzkim.
Istniejące tam niegdyś drzwi do łazienki usunięto, gdyż kosztem toalety powiększono pokój dziecka.
Przedpokój dla 4 studentów, przedpokój 6 m2
Ponieważ to mieszkanie pomyślane zostało jako wynajmowane, projektant uznał, że właściciel starałby się wyposażyć je jedynie w niezbędne sprzęty. Część prac wykończeniowych lokatorzy wykonaliby samodzielnie, nadając wnętrzom bardzo zdecydowaną estetykę.
Układ przestrzenny przedpokoju jest dosyć standardowy: po lewej stronie od wejścia szafa wnękowa, po prawej dwie półki ograniczone wysuniętym fragmentem ścianki, a naprzeciw – drzwi do łazienki. Oryginalny styl uzyskany został dzięki dekoracji opartej głównie na graffiti i elementach znanych z budynków użyteczności publicznej.