Wiosenne kwiaty - pomysłowe i zachwycające kompozycje. Galeria zdjęć

2023-03-13 17:05
Wiosenne kwiaty pomysłowe kompozycje
Autor: iBulb Wykorzystuj koszyki wiklinowe, z rafii, z drutu, kubki, wazony, wazy, czajniki. Niech łączy je gama kolorystyczna, np. biel i róż, motyw zdobniczny, np. twarze, wzory geometryczne. Z większych i wyższych twórz drugi plan, a na jego tle lokuj mniejsze i niskie.

Wiosenne kwiaty - narcyzy, żonkile, szafirki, krokusy, tulipany - podane na 1001 sposobów, a każdy prosty i zachwycający. Już najwyższy czas pomyśleć o ukwieceniu domu, by było pięknie, wiosennie i radośnie...

Wiosenne kwiaty w pomysłowych kompozycjach - piękny bukiet
Autor: Gettyimages Gdy nie masz czasu lub pomysłu - po prostu wstaw tulipany do wazonu. Efektowny bukiet sprawi, że we wnętrzu zagości wiosna, słońce, dobra energia. Tulipany mogą być jednego koloru - wtedy zawsze dobrze wyglądają. Możesz jednak stworzyć kompozycję z różnych odcieniu pastelowych, łącząc kwiaty białe, różówe, łososiowe, limonkowe, kremowe itd.

Spis treści

 1. Rośliny cebulowe - dekoracja na wiele dni
 2. Galeria inspirujących zdjęć - wiosenne kompozycje
 3. Co zrobić aby wiosenne kwiaty dłużej zdobiły dom?
 4. Wiosenne kompozycje - rady dekoratora wnętrz

Rośliny cebulowe - dekoracja na wiele dni

Kwiaty w domu to wiosenny niezbędnik. Nic tak jak one nie wpływa korzystnie na atmosferę, nie niesie naszych myśli ku ciepłej porze roku. Rośliny cebulowe (na zdjęciach Ibulb.org) mają same zalety: są piękne i zdobią dom wiele dni. Szczególnie atrakcyjnie prezentują się w grupie – czyli w kompozycjach z wielu egzemplarzy.

Można je tworzyć, dobierając kwiaty z jednej gamy kolorystycznej albo zestawiając je kontrastowo. Świetnie wyglądają dekoracje np. z szafirków w różnych odcieniach – od niebieskich, przez różowawe po białe (tych jest też kilka rodzajów: od bieli niemal zielonawej po kremową). Warto ulokować je w naczyniach o różnych wysokościach. Wśród roślin posadzonych, np. hiacyntów, można również ustawiać tulipany w wazonach, by wzbogacić zestaw. Wolisz minimalistyczne dekoracje? Wystarczy jeden kwiat w pięknym flakonie czy butli.

Czytaj też:

Galeria inspirujących zdjęć - wiosenne kompozycje

Co zrobić aby wiosenne kwiaty dłużej zdobiły dom?

 • Kupione rośliny cebulowe postaw w widnym, ale nie słonecznym miejscu. Temperatura w pomieszczeniu nie powinna przekraczać 20˚C, optymalna to 16˚C (w wyższej roślina szybko zakończy kwitnienie, a liście zaczną żółknąć). Ziemia musi być stale wilgotna, ale zalanie cebul grozi ich zgniciem. Podlewaj więc z wyczuciem.
 • Rośliny cebulowe nie lubią nadmiaru wody. Jeżeli więc chcesz je mieć w ładnej osłonce lub kubku czy misie, które nie mają dziurki odpływowej, wstaw je razem z plastikową doniczką. Albo najpierw nasyp grubą warstwę żwirku, dopiero potem zaś podłoże, w którym je posadzisz. A i tak podlewaj oszczędnie obok cebul lub do podstawki.

Wiosenne kompozycje - rady dekoratora wnętrz

 • Ile nalewać wody do wazonu? Bez względu na jego wielkość wystarczy, by łodyżki były zanurzone na kilka centymetrów. Mała ilość wody to jednak lekki, wywrotny wazon, co przy dzieciach i zwierzętach w domu może oznaczać katastrofę. Z kolei dużo wody w powyższej sytuacji może zakończyć się powodzią. Dla bezpieczeństwa i urody wyłóż więc dno kamykami, które go dociążą.
 • Chcesz zrobić mini ogródek na parapecie? Cel jest jak najbardziej osiągalny, jeśli zrobisz mocną metalową albo drewnianą ramę zabezpieczającą doniczki przed zsunięciem się. Wystarczy jedna roślina, by okno ożyło i nabrało wiosennego charakteru.
 • Nie trzeba tworzyć okazałych kompozycji, by w domu zrobiło się ładnie. Pojedyncze kwiaty także świetnie wyglądają. Umieść je w małych szklankach, a nawet kieliszkach.
 • Łącząc kwiaty i naczynia, zrezygnuj ze schematów. Pozwól wyobraźni na inicjatywę. Skorupka jaja może stać się doniczką dla szafirka albo wazonem (z wilgotną gąbką agarową) dla narcyza czy tulipana.
 • Bukiety i kompozycje stawiaj w świetne i widnych miejscach (ale nie na słońcu!) - będą bardzie zwracały uwagę i lepiej wyglądały. Znakomitym pomysłem jest stawianie wazonów itp. na lustrzanych taflach. Warto zamówić u szklarza kilka sztuk różnej wielkości i kształtów (okrągłe, owalne, w formie wielokątów foremnych), poprosić o oszlifowanie brzegów. Szczególnie atrakcyjnie prezentują się lustrzane podkładki z rantami fazowanymi.
Ciekawe

Jeśli wymiennie nazywasz żonkile narcyzami i odwrotnie, robisz błąd. Choć każdy żonkil jest narcyzem, to już nie każdy narcyz – żonkilem. Żonkil to odmiana narcyza (wyróżnia się 12 grup tych kwiatów). Żonkilem może być nazywany tylko narcyz żółty (Narcissus jonquilla). Tymczasem inne odmiany są zwykle niższe od żonkili, mają białe płatki i rurki (przykoronki), które bywają białe, żółte, oranżowe, czerwonawe. Uwaga – narcyzy są trujące dla zwierząt!

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie