Jak zaplanować świąteczne porządki? Przygotuj dom na Boże Narodzenie

2011-12-01 1:00

Jeśli już teraz zabierzesz się do przygotowań i świątecznych porządków, do wigilii zasiądziesz spokojny i niezmęczony, a dom będzie lśnił czystością i cieszył oko efektownymi dekoracjami. Podpowiadamy, jak z głową zaplanować porządki w domu.

Dom na święta - choinka
Autor: Marcin Czechowicz

To nieprawda, że wszystko trzeba zrobić tuż przed Wigilią, by w domu pachniało Świętami (ostatnie dni listopada są idealne na gruntowne porządki: później nie będzie na to czasu, a w mieszkaniu nie zdąży się przecież nabrudzić). Nie wszystko trzeba też robić w pojedynkę. Jeśli logicznie zaplanujemy kolejność zajęć i rozłożymy je między członków rodziny (przykładowo: mąż trzepie dywany i czyści żyrandole, syn myje podłogi, a ty ścierasz kurze i układasz rzeczy na właściwych miejscach), praca pójdzie szybciej i nikt się nie przepracuje.

Ład za drzwiczkami i na półkach

  • Garderobę letnią zapakuj w pokrowce oraz pojemniki chroniące przed wilgocią i kurzem. Pozostałą – posegreguj i ułóż, ale najpierw przetrzyj półki szmatką zwilżoną wodą ze spirytusem i sokiem z cytryny (1/2 l:łyżka:1/2 łyżeczki), – zlikwidujesz nawet woń kurzu. By w szafie pachniało, rozłóż woreczki z lawendą czy miętą.
  • Książki oczyść odkurzaczem („brodą”), półki przetrzyj szmatką zwilżoną terpentyną, co zabezpieczy papier przed molami.
  • Kuchenne szafki umyj wodą z płynem do naczyń. Rzadziej używane talerze czy sztućce odśwież w zmywarce. Wierzchy szafek przykryj papierem równo z nimi przyciętym, a szuflady wyłóż kartkami z dużych ściennych kalendarzy – potem wystarczy je zmienić, a szafki przetrzeć, zamiast szorować... dokładnie wytrzep, oddaj do pralni lub – te, które można – upierz w pralce. Nie zapomnij o ozdobnych poszewkach na poduszki i wszelkich pokrowcach.

Bibeloty wolne od kurzu 

  • Porcelanowe i fajansowe umyj w mydlinach, w plastikowej misce (mniejsze ryzyko stłuczenia). Ozdoby pełne wgłębień pozostaw w niej na mniej więcej 2 godz. Opłucz i osusz.
  • Kryształowe – w ciepłej wodzie z detergentem, opłucz w zimnej z dodatkiem octu (1:4) i poleruj szmatką. Osad w takim wazonie zniknie, jeśli na kilka godzin zalejesz go ciepłym octem spirytusowym.
  • Trudno dostępne lub kruche oczyść z kurzu miotełką z piór (nawet ta ze sztucznych się sprawdzi, bo jest z tworzywa, które się nie elektryzuje).

Lampy bez zarzutu

żarówki – kiedy ostygną, wykręć je i umyj w wodzie z płynem do naczyń, starannie osusz.klosze – umyj je ciepłą wodą z detergentem, opłucz i wypoleruj niepylącą szmatką.abażury – te z tkaniny oczyść odkurzaczem. Plamy usuń preparatem do ich usuwania. Słomiane przetrzyj gąbką zwilżoną słoną wodą, wiklinowe zaś wodą z sodą (1/2 l:łyżeczka). Gąbkę przesuwaj zgodnie z kierunkiem splotu. Plastikowe umyj wodą z detergentem i wytrzyj miękką szmatką.

Dywan doskonały

Mało zabrudzonemu wystarczy solidne trzepanie i odkurzanie. Jeśli mu daleko do ideału, po tych zabiegach konieczne będzie i pranie. Zastosuj specjalny płyn (np. Vanish, Szampon do Dywanów Cytrynowy 3w1, ok. 9 zł/500 ml) lub sprawdzoną metodę babć: odciśnij kiszoną kapustę, przetrzyj nią dywan miejsce przy miejscu i pozostaw do wyschnięcia. Kapustę zbierz i jeszcze raz odkurz dywan.

Sprawdź, czy znasz zwyczaje świąteczne, jakie panują w poszczególnych regionach Polski.

Pytanie 1 z 10
W którym rejonie Polski podczas wigilijnej wieczerzy gospodyni nie może wstać od stołu, a o pełne talerze dba pan domu?
Zdjęcie
Warto wiedzieć

Mycie okien w 15 minut

1. Gąbką nasączoną wodą z płynem do mycia naczyń (doskonale usuwa tłuste zabrudzenia) przetrzyj szyby, ramy i parapety.2. Wypłucz gąbkę i powtórz czynności. Wilgotne powierzchnie osusz bawełnianym gałgankiem.3. Szyby spryskaj płynem do ich mycia (np. Ludwik do szyb i glazury, ok. 6 zł/500 ml) lub roztworem wody i octu (1/2 l:4-5 łyżek; można też dodać łyżkę amoniaku, by pięknie lśniły) i wytrzyj papierowym ręcznikiem lub zmiętymi gazetami (z dołu do góry).

*Nie myj okien, gdy świeci słońce, bo wtedy płyn będzie zbyt szybko wysychać i zostaną smugi.

W ciągu najbliższych 10 dni „dosprzątaj” mieszkanie, pomyśl o zakupach (unikniesz przedświątecznego szaleństwa) i zajmij się wstępnie kulinariami. Zaplanuj kolejność czynności i codziennie zrób jedną lub dwie rzeczy (wybierz mniej i bardziej czasochłonną). Nie zostawiaj wszystkiego na weekend, bo wtedy zmęczenie cię pokona.

Lampki choinkowe działają?

Sprawdź to teraz, by uniknąć przykrej niespodzianki. A może trzeba kupić kilka bombek? Przy okazji zadbaj o papierowe serwetki – przed samymi Świętami wybór będzie już ograniczony.

Barszczyk i spółka

Czas ustalić, co gotujesz na Święta. Wypisz dania, a przy nich składniki niezbędne do ich przyrządzenia. Sporządź dwie listy, na jednej umieść produkty w puszkach, słoikach, zamkniętych torebkach oraz mrożone, na drugiej – te, które trzeba kupić w ostatniej chwili. Już teraz, przy okazji zakupów, pamiętaj o majonezie, masie makowej, bakaliach czy groszku zielonym. Kup też mięso na świąteczne przysmaki i wrzuć je do zamrażalnika.

Pierwsza gwiazda - gwiazda betlejemska

Poinsecja będzie długo zachwycała, jeżeli: 

1. Kupisz ją w kwiaciarni i opatulisz, by nie zmarzła (kupowanie ze straganu, gdy temp. jest niższa niż 15°C, nie ma sensu).2. Umieścisz ją na parapecie i dopiero po 2 dniach przeniesiesz w głąb pokoju.3. Postawisz ją z dala od kaloryferów, w widnym miejscu, w temp. ok. 20°C.4. Będziesz ją podlewać tak, by ziemia w doniczce nie przeschła.

Na koniec zadbaj o świąteczne dekoracje domu

Jeśli nawet został tu i tam pyłek – nie przejmuj się. Przed samą Gwiazdką symbolicznie odkurzysz – i wystarczy. Rób ostatnie zakupy, powoli szykuj przysmaki. Zadbaj o dekorację domu: niech stroiki i poinsecje już cieszą oczy (choinkę najlepiej ubrać dzień przed Wigilią, by w ten wyjątkowy dzień już się nie spieszyć). Koniecznie znajdź także czas dla siebie: do świątecznego stołu powinnaś zasiąść wypoczęta i śliczna.

3 pomysły na dekorację stołu na Boże Narodzenie

Jak udekorować dom na święta Bożego Narodzenia [POMYSŁY i INSPIRACJE]

Pozostałe podkategorie