Choinka z papieru: jak zrobić choinkę z papieru krok po kroku?

2021-12-09 9:45
Choinka z papieru
Autor: Gettyimages Choinki z papieru możemy zrobić razem z dziećmi

Choinki z papieru na Boże Narodzenie. Zobacz, jak zrobić choinki z papieru krok po korku. Prosta choinka z papieru to świąteczna ozdoba, którą z powodzeniem możemy zrobić samodzielnie. Do tworzenia papierowych choinek możemy zaprosić także dzieci, będzie to dla nich świetna zabawa i okazja do wspólnego spędzenia czasu. Jak zrobić choinkę z papieru?

Choinka z papieru nie zastąpi wprawdzie żywego drzewka, ale może być niebanalną i ciekawą, świąteczną dekoracją stołu, komody czy dziecięcego pokoju. Sposób wykonania papierowej choinki zależy wyłącznie od naszej wyobraźni, dlatego możemy stworzyć takie drzewko, na jakie tylko mamy ochotę.

Choinka z papieru w kształcie stożka

Najprostszą wersją papierowej choinki, którą możemy wykonać w kilkanaście minut, jest papierowa choinka w kształcie stożka. W tym celu z kawałka papieru, najlepiej w zielonym kolorze, wycinamy kształt szerokiego trójkąta o półkolistej podstawie. Następnie na jeden bok trójkąta nakładamy pasek kleju do papieru i sklejamy z drugim bokiem w taki sposób, aby powstał stożek. Przed sklejeniem choinki warto złożyć ze sobą boki trójkąta „na sucho” sprawdzając, czy półokrągła podstawa ma odpowiedni kształt i czy po sklejeniu boków choinka będzie stabilnie stała na stole.

Kiedy już choinka z papieru będzie gotowa, możemy ją udekorować, na przykład przyklejając do jej wierzchołka papierową gwiazdkę, a do boków kolorowe kryształki, małe pompony, kulki z waty, gwiazdki z papieru, dekoracyjną taśmę, perełki, koraliki lub cokolwiek innego, co przyozdobi nasze drzewko. Wszystko zależy od naszych pomysłów!

Jeszcze prostszą wersją papierowej choinki jest stożek wykonany ze świątecznego papieru do pakowania prezentów, którego już nie trzeba będzie nawet dodatkowo ozdabiać. 

Przeczytaj też: Najpiękniejsze dekoracje świąteczne. Pomysły, jak ozdobić dom na święta >>>

Przestrzenna choinka z papieru - jak zrobić?

Jeśli mamy nieco wolnego czasu, możemy pokusić się o stworzenie bardziej przestrzennej papierowej choinki. Do tego celu będą nam potrzebne:

  • kartka papieru (najlepiej koloru zielonego),
  • nożyczki,
  • klej do papieru,
  • dowolne dekoracje (np. koraliki, sznureczki, małe pompony, kolorowe kryształki, gwiazdki itp.).

1. Na papierze rysujemy prosty kształt choinki, wycinamy ją i wykorzystujemy jako szablon, odrysowując jej kształt jeszcze 4-5 razy (gotowe szablony choinkowe możemy też nabyć w sklepie z artykułami dekoracyjnymi).

2. Następnie wszystkie papierowe choinki wycinamy, składamy na pół po długości i sklejamy po kolei ze sobą bokami, tworząc choinkę.

3. Tak zrobione drzewko dekorujemy w dowolny sposób a wierzchołek ozdabiamy papierową gwiazdką.

Przeczytaj też: Girlanda świąteczna na kilka sposobów. Zobacz, jak zrobić girlandą bożonarodzeniową >>>

Choinka z papierowych foremek do babeczek - wykonanie krok po kroku

Zaskakująco efektowną choinkę możemy wykonać z papilotek do muffinek (papierowych foremek na babeczki). Oprócz świątecznych lub jednobarwnych papilotek z plisowanym brzegiem, będzie nam potrzebny drewniany patyczek do szaszłyków, podstawa do zamocowania choinki (np. z szerokiego korka od butelki, drewnianego krążka, malutkiej doniczki ceramicznej itp.), koraliki lub klej do papieru i ozdoby (jak wyżej).

Patyczek do szaszłyka wbijamy od wewnątrz w środek pierwszej foremki, następnie zakładamy nad foremką dystans w postaci koralika lub odrobiny kleju, wbijamy patyk w kolejną foremkę, znów zakładamy dystans i powtarzamy te czynności aż do wierzchołka patyczka.

Aby jednak gotowa choinka uzyskała kształt foremnego stożka, każdą kolejną papilotkę musimy nieco zmniejszać (wystarczy naciąć foremkę wzdłuż do środka, złożyć jej boki ze sobą i skleić je za pomocą kleju do papieru). Po złożeniu choinki, dolną część patyczka mocujemy klejem do podstawy, a na wierzchołku drzewka umieszczamy kokardkę lub gwiazdkę.

Choinka z papieru
Autor: Gettyimages Minimalistyczna dekoracja z papierowych choinek w kształcie stożka

Choinka z papieru jak prawdziwe drzewko

Z papieru możemy też wykonać jeszcze bardziej rozbudowaną wersję choinki, zbliżoną kształtem do prawdziwego drzewka. Taka choinka będzie jednak wymagała od nas więcej czasu, cierpliwości i pracy, dlatego na jej wykonanie warto zarezerwować sobie sobotnie lub niedzielne popołudnie, wcześniej przygotowując wszystkie potrzebne materiały: plik zielonych, dość sztywnych kartek papieru, sztywny drut lub długi patyk do szaszłyków, klej do papieru, nożyczki.

1. Z przygotowanych kartek należy wyciąć kilkanaście krążków, z których każdy kolejny będzie nieco mniejszy od poprzedniego.

2. Następnie każdy krążek dzielimy na 12 równych trójkątów, rysując ołówkiem przecinające się na środku linie proste, po czym za pomocą cyrkla rysujemy w środku mniejszy okrąg, który będzie stanowił granicę naszych „gałązek”.

3. Kiedy krążki będą już gotowe, nacinamy je wzdłuż narysowanych linii do granicy odrysowanego wewnątrz okręgu, a uzyskane w ten sposób trójkąty, składamy ze sobą bokami i sklejamy, tworząc wokół papierowego krążka małe stożki (wystające fragmenty papieru obcinamy lub zawijamy pod spód).

4. W taki sam sposób przygotowujemy wszystkie krążki, po czym składamy je ze sobą, nabijając na sztywny drut lub patyk do szaszłyka.

5. Krążki układamy jeden nad drugim od największego do najmniejszego. Ważne jest, aby stożki poszczególnych krążków nakładały się na siebie naprzemiennie (miejscem klejenia do dołu), dzięki czemu choinka będzie przestrzenna, efektowana i gęsta.

6. Czubek drzewka wykańczamy wykonanym z papieru stożkiem (wierzchołek choinki), a gotową choinkę ozdabiamy w podobny sposób jak poprzednie.

Jeśli nabierzemy ochoty na więcej eksperymentów z papierowymi choinkami, na stronach internetowych związanych z pracami ręcznymi typu „Zrób to sam” lub „DIY”, znajdziemy wiele filmów instruktażowych, przedstawiających krok po kroku wykonanie różnych wariantów tej ciekawej, papierowej ozdoby.

Przeczytaj też:

Wianek bożonarodzeniowy na drzwi. Jak zrobić samodzielnie świąteczny wianek? >>>

Jak ubrać choinkę krok po kroku? Radzi Kaja Kowacz, stylistka Westwing
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie