Kiedy sadzić żywopłot? Czy jesień to dobra pora na zakładanie zywopłotu?

2024-10-10 15:17

Jesień to dobra pora na sadzenie żywopłotu – szczególnie z roślin liściastych zrzucających liście na zimę. Jak wybierać rośliny na żywopłot? Kiedy i jak sadzić żywopłot w ogrodzie?

Spis treści

  1. Kiedy zakładać żywopłot?
  2. Jakie rośliny sadzić w żywopłocie?
  3. Jak sadzić żywopłot?
  4. Jak gęsto sadzić żywopłot?

Kiedy zakładać żywopłot?

Termin zakładania żywopłotu zależy przede wszystkim od tego, z jakiego gatunku rośliny ma być stworzony.

  • Gatunki iglaste i liściaste zimozielone zwykle kończą sezon wcześniej w porównaniu z roślinami zrzucającymi liście jesienią. Dlatego żywopłot z ich wykorzystaniem z powodzeniem można zakładać od sierpnia do października.
  • Rośliny liściaste, które nie są zimozielone, najlepiej sadzić jesienią (od października do pierwszych dni listopada). W szczególności dotyczy to roślin z gołym korzeniem, te z uformowaną bryłą korzeniową są bardziej "elastyczne" pod względem terminu. Nie można jednak przedobrzyć – rośliny posadzone zbyt późno mogą nie zdążyć przygotować się do nadejścia zimy.

Przeczytaj też: Przygotowanie roślin do zimy. Jakie prace wykonać przed zimą

Jakie rośliny sadzić w żywopłocie?

Wybór roślin na żywopłot - liściastych i iglastych, ozdobnych z liści, kwiatów lub owoców - jest ogromny, zarówno wśród gatunków rodzimych, jak i obcego pochodzenia. Podstawowy warunek: dane drzewo lub krzew powinno dobrze znosić zacienienie, brak przestrzeni – tj. uprawę w dużym zagęszczeniu i regularne cięcie.

Problemem w uprawie żywopłotu jest ponadto susza (duża konkurencja roślin rosnących w zagęszczeniu i mała przepuszczalność opadów). Dlatego powinno się wybierać gatunki odporne na okresowe przesychanie bryły korzeniowej albo trzeba zainstalować przy żywopłocie system nawadniania (dobrze sprawdza się nawadnianie kropelkowe).

Warto dobierać gatunki/odmiany o pożądanym dla nas wzroście:

  • wysokie żywopłoty zwykle stosuje się do wyznaczania granic działki. Standardowo mają 1,5-2,5 m wysokości,
  • żywopłoty średnie (0,5-1 m wysokości) najczęściej wykorzystuje do oddzielania poszczególnych partii ogrodu,
  • żywopłoty niskie (do 0,5 m wysokości) traktuje się jako obwódki i zakłada przy nawierzchniach lub rabatach.

Z roślin iglastych dużą popularnością na żywopłoty cieszą się żywotniki, cisy i jałowce (odmiany kolumnowe). Z roślin liściastych najbardziej znany jest bukszpan wiecznie zielony (zimozielony) oraz ligustr pospolity (częściowo zimozielony). Ponadto cenione są także żywopłoty z grabu pospolitego, buka zwyczajnego, ognika szkarłatnego i ostrokrzewu Meservy. Na nieregularny dziki żywopłot można wykorzystać także „cierniste” gatunki – dziką różę, robinię akacjową oraz śliwę tarninę. Niskie żywopłoty obwódkowe zwykle powstają z bukszpanu, mahonii, lawendy i niskich odmian jałowców.

Przeczytaj też: Żywopłot z pnączy. Sadzimy pnącza zamiast żywopłotu

Jak sadzić żywopłot?

Na początek należy wyznaczyć szeroki pas ziemi (50-70 cm), dokładnie go oczyścić i przekopać na głębokość szpadla. W zależności od gatunków wykopuje się pod rośliny pojedyncze dołki lub jeden długi rów. Na dnie warto dać warstwę żyznej gleby i kompostu. Przed sadzeniem warto namoczyć korzenie w wodzie przez około dobę.

Sadzenie należy wykonywać tak, aby sadzonki znajdowały się pod kątem prostym w stosunku do powierzchni gleby. Rośliny po posadzeniu trzeba obficie podlać. W przypadku roślin zimozielonych nawadniać należy także zimą – w umiarkowanie ciepłe dni. Warto rozłożyć wokół posadzonych roślin grubą warstwę ściółki organicznej (zapobiegnie wysychaniu gleby, ograniczy zachwaszczenie i ochroni korzenie przed mrozem).

Krzewy i drzewa, które dobrze zagęszczają się (np. żywotniki), wystarczy posadzić w jednym rzędzie. Gatunki z tendencją do ogołacania pędów (np. grab) sadzi się w dwóch rzędach w systemie trójkowym (z góry wygląda to tak, jakby trzy rośliny tworzyły literę V). Aby rzędy były proste, granice można wyznaczyć z użyciem palików połączonych sznurem.

Jak gęsto sadzić żywopłot?

Odległość pomiędzy roślinami zależy od gatunku lub odmiany. W żywopłotach rośliny sadzi się w dużym „ścisku”. Przy niskich żywopłotach sadzonki umieszcza się obok siebie nawet co 10-15 cm, średnio wysokich co 20-25 cm przy wysokich co 20-50 cm. Ważna jest także odległość od ogrodzenia – w przypadku drzew i większych krzewów powinna wynosić co najmniej 50 cm.

Przy jesiennym zakładaniu żywopłotu nie powinno się stosować nawożenia – lepiej poczekać z tym do wiosny.

W większości przypadków po posadzeniu rośliny przycina się nisko (jesienią lub wiosną), aby dobrze rozkrzewiły się. Technika i termin zależą już jednak od konkretnego gatunku.

Przeczytaj też:

Sadzenie iglaków krok po kroku
Z jakich roślin ten żywopłot? Sprawdź swoją wiedzę
Pytanie 1 z 7
Jaka to roślina?
berberys
Listen to "Dom z balkonem czy bez? MUROWANE STARCIE" on Spreaker.
Murator Google News
Autor:
Nasi Partnerzy polecają