Wrzosy - uprawa w ogrodzie. Jak sadzić i pielęgnować wrzosy? Z jakimi roślinami je łączyć?

2024-09-19 8:21

Wrzosy są symbolem jesieni. Kwitną obficie, długo i w różnych kolorach, dlatego wrzosy powinny znaleźć się w każdym ogrodzie. Co trzeba wiedzieć o uprawie wrzosów? Kiedy i gdzie je sadzić, jak pielęgnować, jak podlewać? Jak stworzyć wrzosowisko? Tu znajdziesz wszystko na temat wrzosów.

Spis treści

  1. Jak wyglądają wrzosy?
  2. Jak sadzić wrzosy w ogrodzie?
  3. Wrzosy w ogrodzie - z czym łączyć? Zobacz aranżacje
  4. Co lubią wrzosy? Warunki uprawy
  5. Jak przygotować miejsce pod wrzosy?
  6. Jak pielęgnować wrzosy?
  7. Co zrobić z wrzosami na zimę?
  8. Uprawa wrzosów w pojemnikach
  9. Wrzosy pączkowe
  10. Wrzosy i inne jesienne kwiaty w ogrodzie. Zdjęcia

Jak wyglądają wrzosy?

Wrzosy to krzewinki, co oznacza, że mają wieloletnie zdrewniałe łodygi. Dorastają do 15-60 cm wysokości i tworzą kształtne poduchowate kępy. Ich liście są zimozielone, u różnych odmian bywają cytrynowe, żółte, pomarańczowe albo szare. Niekiedy po pierwszych mrozach zmieniają barwę na intensywnie rudą, czerwoną lub brązową, ale wiosną powracają do pierwotnego koloru. Kwiaty, oprócz wrzosowych, mogą być jasnoróżowe, intensywnie fioletowe, czerwone lub białe, pojedyncze lub pełne. Rozwijają się od sierpnia do października, są miododajne. Nadają się do bukietów, również suchych.

Jak sadzić wrzosy w ogrodzie?

Wrzosy sadzi się w odległości 20-30 cm jedna od drugiej, a następnie ściółkuje rabatę korą. Zapobiegnie ona parowaniu wody z podłoża – wrzosy mają płytki system korzeniowy, więc warto przeciwdziałać szybkiemu przesychaniu wierzchniej warstwy gleby. Kora chroni także korzenie przed mrozem, a rozkładając się, dostarcza próchnicy.

Wrzosy będą ładniejsze, jeżeli zostaną potraktowane szczepionką mikoryzową. Zawiera ona strzępki grzybów żyjących w symbiozie z ich korzeniami. Zaszczepione rośliny szybciej rosną, są zdrowsze i odporniejsze na mróz oraz suszę. Podobną funkcję pełni garść ziemi przyniesiona z wrzosowiska i sypnięta w ogrodzie między roślinami.

Wrzosy w ogrodzie - z czym łączyć? Zobacz aranżacje

Wrzosy najładniej wyglądają posadzone w dużej grupie, w towarzystwie brzóz i jałowców, czyli roślin, występujących z nimi w naturalnym środowisku. Szczególnie efektowne są wrzosowiska, w których odmiany różniące się zabarwieniem tworzą przenikające się plamy złożone z co najmniej dziesięciu sztuk takich samych roślin. Można je uprawiać na skarpach, w ogrodach skalnych i w pojemnikach, tworząc atrakcyjne aranżacje jesienne.

Poznaj mniej znane rośliny na wrzosowiska: modrzewnica, brukentalia, bażyna, dabecja, kiścień, mącznica.

Co lubią wrzosy? Warunki uprawy

  • Stanowisko dla wrzosów

Stanowisko, na którym rosną wrzosy, powinno być słoneczne i osłonięte od silnego wiatru (zimą mógłby wysuszyć rośliny).

  • Podłoże dla wrzosów

Choć w naturze wrzosy porastają nawet piaszczyste wydmy, odmiany ogrodowe wymagają lepszego podłoża – ziemi próchnicznej, przepuszczalnej i dość żyznej o kwaśnym odczynie (pH 3,5-5,5). Nie lubią miejsc podmokłych, w których jesienią i zimą gromadzi się woda. W takich warunkach ich korzenie łatwo gniją. Niewskazana do ich uprawy jest także ciężka ziemia gliniasta.

Jak przygotować miejsce pod wrzosy?

W miejscu, w którym planujemy posadzić wrzosy, najlepiej usunąć ją na głębokość 30 cm, nasypać na dno drenaż ze żwiru i wypełnić dół gotowym podłożem dla roślin wrzosowatych lub – wymieszanych w równych częściach – kwaśnym torfem wysokim, przekompostowaną korą i ziemią liściową (zamiast niej można użyć zwykłego kompostu). Jeżeli ziemia na działce jest urodzajna, wystarczy do niej dodać kwaśnego torfu – rozkłada się go mniej więcej 15-centymetrową warstwą i miesza z podłożem.

Przeczytaj też: Nawożenie roślin wrzosowatych – sprawdź, jak i kiedy nawozić wrzosy, wrzośce, azalie, różaneczniki i inne wrzosowate

Jak pielęgnować wrzosy?

  • Nawożenie wrzosów

Wiosną należy zasilić wrzosy, stosując wieloskładnikowy nawóz mineralny w najniższej dawce zalecanej przez producenta (najlepiej specjalny dla roślin wrzosowatych, ponieważ zakwasza glebę). Rozrzuca się go między roślinami, a następnie wpłukuje w podłoże delikatnym strumieniem wody. Większość preparatów stosuje się 2-3 razy w sezonie (szczegóły dotyczące dawkowania są podane na opakowaniu), a nawozy wolno działające tylko raz – wiosną.

  • Przycinanie wrzosów

Ważnym zabiegiem decydującym o wyglądzie wrzosów jest przycinanie pędów. Tylko wtedy mają one ładny zwarty pokrój i obficiej kwitną. Wrzosy tnie się w kwietniu, skracając pędy nieco poniżej miejsca, z którego w poprzednim roku wyrastały kwiaty.

  • Podlewanie wrzosów

Latem najważniejsze jest podlewanie wrzosów, szczególnie w czasie kwitnienia. Wrzosy płytko się korzenią, więc mogą korzystać tylko z wody zgromadzonej w wierzchniej warstwie gleby i choć są odporne na suszę, lepiej rosną i są zdrowsze, jeżeli nie brakuje im wody.

Co zrobić z wrzosami na zimę?

Jesienią należy pamiętać o zabezpieczeniu wrzosów przed mrozem. Nie wszystkie odmiany wrzosów są równie odporne na zimowe warunki. Mogą cierpieć zwłaszcza pod koniec zimy, gdy słońce grzeje już mocno i pobudza witalne siły rośliny, ale korzenie nie mogą rozpocząć pracy i pobierać wody, bo gleba jest zamarznięta. Może się to zakończyć zasychaniem pędów. Dlatego jesienią, najlepiej po pierwszych przymrozkach, wrzosy należy osłonić iglastymi gałęziami albo włókniną ogrodniczą.

Wrzosy w doniczce
Wrzosy w doniczkach

Autor: GettyImages

Wrzosy w doniczkach możemy także ustawić na zewnętrznych parapetach domu

Uprawa wrzosów w pojemnikach

Wrzosy doskonale nadają się do ozdoby tarasów i balkonów aż do późnej jesieni. Przed nadejściem mrozu lepiej je jednak przenieść do ogrodu i zakopać razem z pojemnikiem, a pędy okryć, na przykład iglastymi gałęziami. Jest to najlepszy sposób ich zimowania. Na tarasie mogą pozostać, pod warunkiem że donica, w której rosną, zostanie bardzo dobrze zaizolowana, na przykład słomą (także od spodu), a korony roślin osłonięte. Jeżeli zima jest ciepła albo nadeszła odwilż – trzeba sprawdzić, czy ziemia w donicach nie wyschła i w razie konieczności ją podlać.

Wrzosy pączkowe

Interesującą grupą odmian są wrzosy pączkowe. Ich kwiaty się nie rozwijają, lecz pozostają w pąkach, dzięki czemu są bardzo trwałe. Zdobią rośliny do końca listopada, a niekiedy jeszcze w grudniu. Są dekoracyjne nawet w niewielkie przymrozki. Dopiero silny mróz powoduje, że płatki brązowieją.

Nie przegap:

Wrzosy i inne jesienne kwiaty w ogrodzie. Zdjęcia

Murator Google News
Autor:

Jak dobrze znasz jesienne kwiaty?

Pytanie 1 z 8
Przez wielu uważane są za najpopularniejsze rośliny kwitnące jesienią
Chryzantemy
Wrzosowisko: ogród pełen wrzosów [WIDEO]
Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.