Jesienny zbiór warzyw z przydomowego warzywnika: jak w domowych warunkach przechować warzywa zbierane jesienią

2016-08-10 8:00

Jesienią zbieramy warzywa z przydomowego warzywnika. Część plonów spożywamy na bieżąco, ale większość przeznaczamy na przechowanie. Podpowiadamy jak w domowych warunkach przechować warzywa zbierane jesienią. Mrożenie i przechowywanie warzyw.

W ogrodzie jesień i koniec sezonu oznacza między innymi zbiory warzyw. Wrzesień i październik, to czas, w którym dojrzałość zbiorczą osiąga wiele późnych odmian warzyw gruntowych oraz warzyw uprawianych na jesienny poplon.

>>Przeczytaj też: Jesień w warzywnym ogrodzie. Jesienne prace w warzywniku

Jesienny zbiór warzyw: co zbieramy najwcześniej (wrzesień)

Jako pierwsze warzywnik opuszczają warzywa ciepłolubne, dla których już niewielki przymrozek, a nawet spadki temperatur do 2-5 st. C mogą być katastrofalne w skutkach. Dlatego też pierwsza połowa września to najlepszy czas na zbiór warzyw: późniejszych odmian ogórków, pomidorów, cukinii, kabaczków, patisonów, papryki, fasolki szparagowej. Wrzesień to również dobry miesiąc na zbiory warzyw poplonowych (np. rzodkiewka, koper, sałata głowiasta i endywia), a także fasoli i bobu na suche ziarno oraz cebuli na przechowanie.

Jesienny zbiór warzyw - co zbieramy w październiku

Najwięcej zbiorów warzyw przypada jednak na październik.

  • Od końca września do pierwszych dni października wykopuje się warzywa mniej odporne na chłody takie jak marchew, buraki ćwikłowe i selery oraz zbiera późne odmiany selerów naciowych, kalafiorów, brokułów, kapusty pekińskiej, dyni i kapusty głowiastej przeznaczonej do kiszenia.
  • Nieco później, bo w drugiej połowie miesiąca wykopuje się pietruszkę korzeniową, skorzonerę oraz pasternak i zbiera późne odmiany szpinaku, pora oraz kapusty głowiastej przeznaczonej na przechowanie.
  • Koniec października to natomiast początek zbiorów roszponki i jarmużu. Oba warzywa są bardzo wytrzymałe na chłód, dlatego ich zbiory można przeciągnąć aż do końca roku, zbierając liście nawet spod śniegu. Poza nimi bardzo późno zbierana jest też brukselka, gdyż jej główki stają się delikatniejsze i smaczniejsze dopiero po przemrożeniu.

Jak przechowywać zebrane jesienią warzywa - krótkie przechowywanie i mrożenie

Zebrane warzywa należy oczyścić, przebrać i w odpowiedni sposób przechować. Nie wszystkie jednak warzywa nadają się do przechowywania równie dobrze.

  • Jarmuż, sałata, endywia, roszponka, brokuły, burak liściowy czy seler naciowy, powinny być zbierane sukcesywnie i wykorzystywane jak najszybciej po zbiorze, gdyż łatwo więdną, żółkną oraz tracą walory smakowe i odżywcze.
  • Kalafior, brokuł, seler liściowy, burak liściowy, rzodkiewkę można przez tydzień lub dwa przechować w lodówce, przykryte wilgotną ściereczką, ale można je także zamrozić, dzięki czemu zachowają walory smakowe na dłużej.
  • Do mrożenia nadają się m. in. koper, natka pietruszki, liście selera naciowego, papryka, ogórek (na mizerię), a po zblanszowniu także fasolka szparagowa, kalafior, brokuł, szpinak i brukselka.

Przechowywanie warzyw trwałych

Znacznie więcej możliwości przechowywania i przetwarzania dają warzywa trwałe. Kapustę głowiastą i warzywa korzeniowe możemy przechowywać na działce w niewielkich kopcach. Zwykle tworzy się je z usypanych w pryzmę korzeni warzyw bądź ułożonych głąbami do góry główek kapusty, a następnie okrywa warstwą ziemi. Przed przymrozkami, kopiec dodatkowo zabezpiecza się materiałem izolacyjnym, np. w postaci słomianych mat oraz obsypuje dodatkową warstwą ziemi. O ile temperatura wewnątrz kopca nie spadnie poniżej 0 st.C, najlepiej przechowuje się w nich marchew odmian późnych (np. Koral, Nord, Perfekcja), kapusta późna, seler korzeniowy, pasternak i buraki ćwikłowe, natomiast nieco gorzej pietruszka korzeniowa, która najłatwiej ulega więdnięciu i gniciu. Warzywa korzeniowe oraz kapustę (głowiastą i pekińską), można też przechowywać w piwnicy, o ile panuje w nich dość niska temperatura 2-5 st. C i podwyższona wilgotność.

Warzywa korzeniowe układa się w pryzmy i przysypuje wilgotnym piaskiem, kapustę głowiastą umieszcza się pojedynczymi warstwami w drewnianych skrzynkach lub bezpośrednio na półkach przechowani, natomiast kapustę pekińską, układa się w skrzynkach wyłożonych folią perforowaną (okres przechowywania ok. 2-3 miesiące) i ustawia na półkach. Cieplejsze (8-10 st.C) i dość wilgotne piwnice (70-80 proc.), to natomiast dobre miejsca do przechowywania dyni, a ciepłe i suche piwnice lub garaże (np. w blokach mieszkalnych, domach) to z kolei idealne miejsca do przechowywania podsuszonej wcześniej cebuli i czosnku (ułożonych cienkimi warstwami w ażurowych skrzynkach lub powieszonych na półkach w postaci splecionych warkoczy).

Przechowywanie warzyw na balkonach i tarasach

Wiele warzyw korzeniowych można przez pewien czas przechowywać też na balkonach i tarasach w specjalnych, ocieplanych (np. styropianem lub słomą), drewnianych skrzyniach, dzięki czemu zawsze będą pod ręką. Warzywa można jednak nie tylko przechowywać, ale też przetwarzać. Poza mrożeniem (np. papryka, natka pietruszki, koper), można je także suszyć (marchew, pietruszka korzeniowa, buraki, por, seler korzeniowy, natka pietruszki, koper), kisić (kapusta głowiasta, ogórki) i konserwować (np. ogórki, cukinia, papryka). Wiele warzyw nadaje się także do przygotowywania rozmaitych przetworów takich jak przeciery (np. przecier pomidorowy, ze szczawiu), soki (np. sok pomidorowy), sałatki warzywne (np. sałatki wielowarzywnej), marynaty (np. z papryki, cebuli i ogórków, marnowany czosnek, marnowana papryka), zalewy olejowej (np. pomidory w pikantnej oliwie), przetworów pasteryzowanych (np. buraki tarte pasteryzowane) a nawet konfitury i dżemy (np. konfitura z dyni, dżem z cebuli) oraz gotowe potrawy warzywne (np. leczo).

Jesienne prace w ogrodzie
Nasi Partnerzy polecają