Wymiana okien w domu – kluczowy etap termomodernizacji. Jak wymienić okna fasadowe?

2024-05-15 12:30

Wymiana okien w domu to niezbędny element procesu termomodernizacji. Dlaczego opłaca się wymienić okna? Na jakie parametry okien zwrócić uwagę? Jak zamontować nowe okna w zależności od konstrukcji ściany? Wyjaśniamy.

Szkoła Budowania lekcja 6 - Drzwi, Bramy, Okna

Spis treści

  1. Wymiana okien w domu. Czy opłaca się wymienić okna?
  2. Jakie okna do domu wybrać?
  3. Pakiety szybowe w oknach – co trzeba wiedzieć?
  4. Okna PCV, okna plastikowe, okna drewniane – jakie wybrać?
  5. Nowe okna w starym domu – jak zamówić?
  6. Montaż okien w domu bez tajemnic
  7. Dom kostka z lepszym widokiem – zdjęcia przed i po

Wymiana okien w domu. Czy opłaca się wymienić okna?

Dom budujemy na pokolenia, jednak niektóre elementy nie wytrzymają tak długo. Jednym z nich są okna, które należy wymienić czasem nawet już po kilkunastu latach od montażu.

Argumentów za wymianą okien na nowe jest wiele. Stare są przede wszystkim zimniejsze, nie chronią przed ucieczką ciepła tak jak nowoczesne. Przed laty standardem były szklenia jednokomorowe, które nie spełniają obecnych wymogów termicznych. Podobnie jest w przypadku jeszcze starszych okien skrzynkowych, które można znaleźć w wielu domach. Do wymiany kwalifikują się też pierwsze okna plastikowe, ponieważ są zbyt zimne i najczęściej uległy już wyeksploatowaniu.

Okna są narażone na działanie czynników atmosferycznych. Po latach ich ramy mogą pokrywać się łuszczącym lakierem. Wieloletnie używanie może prowadzić także do odkształcenia profili i rozszczelnień, w wyniku których z wnętrza domu będzie uciekać ciepło, a my będziemy czuć jak od okien wieje chłodem. Brak szczelności może też skutkować przeciekaniem wody podczas deszczu. Jeśli wymienimy okna na nowe, o wysokich parametrach termoizolacyjnych, poprawimy standard energetyczny budynku. Jest to często element modernizacji domu, której celem jest także poprawienie jego wyglądu oraz zwiększenie komfortu użytkowania.

Warto rozważyć wstawienie większych okien, przez co lepiej doświetlimy pomieszczenia. Wielu inwestorów wymienia stare tradycyjne okna balkonowe na okna tarasowe w nowej technologii, na przykład przesuwne. Za tym, że warto wymienić okna, przemawiają również względy ekonomiczne. Wstawienie dobrze izolujących okien pozwoli zmniejszyć koszty ogrzewania domu. Co ważne, obecnie można zmniejszyć koszty takiej inwestycji dzięki wielu formom dofinansowania, na przykład uldze termomodernizacyjnej lub programowi „Czyste Powietrze”.

Jakie okna do domu wybrać?

Najważniejszym parametrem, na który należy zwrócić uwagę, jest współczynnik przenikania ciepła U, określający, jak dobrze okna chronią przed ucieczką ciepła. Nie powinien być większy niż 0,9 W/(m2.K). Dotyczy to zarówno okien fasadowych, jak i okien/drzwi balkonowych. Taką wartość muszą mieć obecnie wszystkie okna fasadowe.

Za dobrą izolacyjność odpowiadają również uszczelki, które są montowane na całym obwodzie okna. Zwróćmy uwagę na ich liczbę. Standardowe rozwiązanie z dwiema uszczelkami – od zewnątrz i wewnątrz - jest często określane jako AD. Cieplejsze są okna w wersji MD – z dodatkową środkową uszczelką.

Parametry termiczne okien warto dopasować do standardu energetycznego domu. Jeśli wymiana okien jest połączona z remontem obejmującym ocieplenie ścian zewnętrznych, dachu, wymianę urządzeń grzewczych, zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, warto rozważyć wstawienie okien o mniejszym współczynniku U. Ich wybór na rynku jest bardzo duży. Znajdziemy nawet okna pasywne o współczynniku U = 0,5 W/(m2.K).

Okna bez podziałów
Autor: Piotr Mastalerz, projekt: Marcin Rubik Jeśli w jednym pomieszczeniu jest kilka okien, niektóre można wymienić na nieotwierane okna bez podziałów. Do wnętrza dostaje się więcej światła, a wielkie przeszklenie daje szeroki widok na ogród

Pakiety szybowe w oknach – co trzeba wiedzieć?

Ciepłe okna mają dwukomorowe pakiety szybowe wypełnione argonem (lub kryptonem w przypadku najlepiej izolujących termicznie). Ważna jest grubość komór, czyli odległość między szybami – im większa, tym lepsza izolacyjność.

Między szybami znajdują się ramki dystansowe. Najlepsze parametry mają ciepłe ramki z tworzyw sztucznych.

W dobrych oknach są pakiety szybowe o współczynniku przenikania ciepła Ug = 0,5-0,6 W/(m2.K). Izolacyjność termiczna szyb jest bardzo ważna, ponieważ to one stanowią największą część powierzchni okien. Warto zwrócić uwagę na dwa parametry szyb, które mają wpływ na nasz komfort:

  • współczynnik przenikalności energii całkowitej g jest określony procentowo i wskazuje, ile ciepła będzie przenikać do domu. Nie może być za wysoki, zwłaszcza w oknach na elewacji południowej, ponieważ wnętrza mogą się przegrzewać. Optymalny jest na poziomie 50-55%;
  • współczynnik przepuszczalności światła Lt określa, jak dużo światła przeniknie przez szyby, czyli czy w pomieszczeniu będzie widno czy ciemno. Najlepiej wybierać okna, których szyby mają współczynnik Lt na poziomie 70-74%.

Okna PCV, okna plastikowe, okna drewniane – jakie wybrać?

Najpopularniejsze wciąż są te z PCV. To dobra inwestycja pod względem ekonomicznym – są tańsze niż okna z innych materiałów. Pod względem termicznym rodzaj materiału nie odgrywa roli. Zarówno w oknach plastikowych, drewnianych, jak i aluminiowych wstawia się takie same pakiety szybowe, w profilach stosuje się rozwiązania poprawiające izolacyjność i wytrzymałość mechaniczną. Jeśli weźmiemy pod uwagę wygląd, okna ze wszystkich materiałów są obecnie bardzo estetyczne i starannie wykończone. Plastikowe mogą wyglądać jak drewniane, więc jeśli chcemy dopasować okna do drewnianych elementów wykończeniowych na elewacji, nie będzie z tym kłopotu. Materiał jednak decyduje o cenie. Najmniej zapłacimy za okna tworzywowe – najtańsze są białe. Okna drewniane lub aluminiowe są zdecydowanie droższe.

Na co zwrócić więc uwagę? Jeśli wybierzemy plastikowe, sprawdźmy, czy mają wzmocnienia z kształtowników i wkładki termiczne w profilach, żeby zapewnić im sztywność i trwałość. Wielu inwestorów obawia się okien drewnianych, że się wypaczą i że trzeba je będzie po kilku latach malować. To przeszłość. Obecnie okna produkuje się z drewna klejonego warstwowo, które jest sztywne i odporne na odkształcenia. Lakiery stosowane do jego zabezpieczenia są wysokiej jakości i nakładane wielowarstwowo. Producenci okien dają gwarancję na powłokę na wiele lat. Jeśli interesują nas okna drewniane, porównajmy ten parametr w różnych ofertach.

Bardzo trwałym, ale kosztownym rozwiązaniem są okna drewniane z nakładkami aluminiowymi chroniącymi drewno przed czynnikami atmosferycznymi.

Okna z aluminium są obecnie dobrze izolowane termicznie – mają wkładki i przekładki z materiałów termoizolacyjnych. Wyróżnia je wysoka wytrzymałość mechaniczna, co pozwala budować wielkie przeszklenia, a także stosować wąskie profile. Jeśli chcemy wstawić na elewacji szerokie zestawienie okien tarasowych, weźmy pod uwagę te z aluminium. Jeżeli marzą nam się okna o smukłych profilach, takie, że prawie nie widać ram, to również można wybierać aluminiowe.

Nowe okna w starym domu – jak zamówić?

Nie należy obawiać się kłopotów z dopasowaniem nowych okien do starego domu. Obecnie wszystkie okna są wykonywane na wymiar. Każde zamówienie jest realizowane indywidualnie. W momencie przygotowywania zamówienia konieczne jest ustalenie rozmiarów okien. Przed jego sfinalizowaniem powinien do nas przyjechać monter z firmy dystrybuującej okna, który sprawdzi, w jaki sposób są zamontowane stare okna, jaki jest stan ościeży. Zmierzy też wielkość otworów i dopasuje wymiary okien, pamiętając o konieczności pozostawienia odpowiedniego luzu montażowego.

Przed wstawieniem nowych okien może być konieczny również remont ościeży. Na tym etapie można ustalić zalecenia, wyznaczyć wykonawcę i je wycenić.

Montaż okien w domu bez tajemnic

Inwestycja w nowe, ciepłe okna nie ma sensu, jeśli zostaną one nieodpowiednio zamocowane. Ważna jest stabilność montażu oraz szczelność połączenia ram z murem. Sposób montażu okien powinien być dostosowany do rodzaju i standardu cieplnego ścian.

W ścianach dwuwarstwowych okna mocuje się jak najbliżej lica muru, tak żeby były jak najbliżej warstwy termoizolacyjnej. W domach o bardzo wysokim standardzie energetycznym okna wysuwa się częściowo lub całkowicie w warstwę ocieplenia. Są wtedy otoczone termoizolacją. Wymaga to zastosowania specjalnych podpór utrzymujących ciężar okien.

W ścianach jednowarstwowych okna są przytwierdzane w połowie grubości muru.

W ścianach trójwarstwowych miejscem mocowania okien jest linia ocieplenia.

W domach z drewnianych bali lub o ścianach szkieletowych okna mocuje się w połowie grubości ściany, jeśli nie ma ocieplenia zewnętrznego. W drugim przypadku postępuje się podobnie jak w ścianach dwuwarstwowych.

Kiedy wiemy już, w którym miejscu wstawić okno, pora wyjaśnić, jak je zamontować. W ścianę wstawia się ościeżnicę, którą trzeba przytwierdzić kotwami albo dyblami, zależnie od ciężaru okna i zaleceń producenta. Elementy mocujące przykręca się po całym obwodzie w rozstawie co 70-80 cm. Przy narożnikach i słupkach okiennych powinny znaleźć się w odległości 15-25 cm. Tradycyjnie styk okna ze ścianą wypełniało się pianką poliuretanową. Obecnie jednak obowiązują zasady ciepłego montażu, zgodnie z którymi dodatkowo stosuje się w tym miejscu taśmy uszczelniające. Od strony wnętrza domu mocuje się taśmę paroizolacyjną, od zewnątrz – paroszczelną.

Wymiana okien wiąże się w demontażem i ponownym wstawieniem parapetów. Jest to okazja, żeby ocieplić to miejsce za pomocą termoizolacyjnych kształtek parapetowych. Dzięki temu przestrzeń podokienna, która często stanowi mostek termiczny, zostanie wypełniona materiałem izolacyjnym. Podobnie postępuje się w przypadku montażu nowych drzwi balkonowych. Pod progiem lub dolną ramą wstawia się tak zwane poszerzenia, podwaliny lub podproża. To elementy, które stanowią dodatkowe podparcie, a jednocześnie ocieplenie przestrzeni podprogowej. Kształtki parapetowe, poszerzenia i podproża najlepiej zamawia się z oknami.

Wysunięcie ościeżnicy poza lico muru można rozwiązać z użyciem różnych materiałów. Dostępne są specjalne konsole wspierające albo belki termoizolacyjne, które jednocześnie będą trzymać okno i ocieplać styk. Elementy wspierające muszą być solidnie przymocowane do muru, ponieważ to one będą unosić ciężar okna.

Uwaga na błędy!

1. Złe ustawienie okna. Złe ustawienie okna. Dosunięcie ramy do ościeża lub węgarka nie pozwala na wykonanie uszczelnienia na ich styku. W pozostawioną szczelinę wnikają zimne powietrze i woda opadowa. To prowadzi do zawilgocenia muru i wychładzania ściany.

2. Osadzenie okna bez podparcia. Pionowe ruchy okna prowadzą do odkształcenia ramy okna, deformacji skrzydeł i przedmuchów powietrza.

3. Użycie nieodpowiednich łączników mechanicznych. Są one dostosowane przede wszystkim do materiału, z którego jest wymurowana ściana (dyble, kotwy montażowe, śruby samogwintujące). Gdy do pustaków szczelinowych wybierze się dyble (przeznaczone do mocowania w materiałach litych), to na skutek silnego parcia wiatru rozerwie on ścianki pustaka. Mocowanie okna się poluzuje, styk z murem się rozszczelni.

4. Złe miejsca montażu. Bardzo ważna jest liczba punktów mocowania i ich rozmieszczenie na obwodzie okna. W oknach z tworzywa łącznik nie może być bliżej narożnika ościeżnicy niż 15 cm, a odległość między kolejnymi łącznikami nie może być większa niż 70 cm.

5. Pozostawienie dociętej pianki bez osłony. Pianka narażona na działanie promieni UV i wilgoci ulega degradacji – traci elastyczność i izolacyjność.

Wymiana okien fasadowych
Autor: Piotr Mastalerz, projekt: Damian Kałdonek Przy okazji remontu dobrym pomysłem jest zamiana starych małych okien na wysokie portfenetry
Z małych na duże

Moda na duże jednoramowe przeszklenia idzie w parze z możliwościami technologicznymi nowoczesnych okien. Zanim podejmiemy decyzję o ich zastosowaniu, warto się zastanowić, czy nowy wygląd okien będzie spójny z bryłą domu i jego stylistyką. Duże przeszklenia będą pasowały do domu w nowoczesnym stylu, a okna z wieloma szprosami sprawdzą się w budynku o tradycyjnej architekturze. Zastosowanie wielkich przeszkleń zapewni lepsze doświetlenie pomieszczeń, ale jeśli na przykład wcześniej pod małym oknem był grzejnik, teraz musimy zdecydować, gdzie go przenieść.

Trzeba też odpowiednio przygotować nowy otwór okienny. Gdy wstawiamy okno o większej szerokości lub wysokości oraz gdy zmieniamy jego położenie w ścianie, konieczne jest nowe nadproże. Przenosi ono obciążenia ze ściany, stropu, słupów i innych elementów konstrukcyjnych położonych nad otworem na ścianę pod nim. Wymagana nośność nadproża jest uzależniona od tych obciążeń oraz od szerokości otworu okiennego. Typowe nadproża prefabrykowane powinny mieć minimum 10 cm oparcia. Oznacza to, że nawet minimalne przesunięcie otworu, na przykład o 5 cm, może doprowadzić do sytuacji, gdy stare nadproże nie będzie pełnić swoich funkcji. Czasem jako nadproże można wykorzystać wieniec opuszczany stropu żelbetowego lub podciąg. Przed przystąpieniem do przebudowy sytuację powinien ocenić konstruktor. Wykonanie nowego nadproża odbywa się etapami. Najpierw na jednej połowie ściany, a po związaniu wszystkich zapraw wypełniających – na drugiej. Ta część ściany, na której nie są prowadzone prace, musi być odpowiednio podparta – zarówno przed wykonaniem nadproża, jak i po jego zamontowaniu na drugiej połówce.

Dom kostka z lepszym widokiem – zdjęcia przed i po

Dom kostka przed remontem
Autor: Philipp Österle/SCHŰCO/AWILUX Przed remontem. Termomodernizacja PRL-owskich kostek to okazja do unowocześnienia ich wyglądu. W dużej mierze można to osiągnąć dzięki stolarce okiennej. Okna w starych kostkach nie pasują do nowoczesnego budownictwa. Były małe, wąskie, często z wieloma podziałami
Dom kostka po remoncie
Autor: Philipp Österle/SCHŰCO/AWILUX Po remoncie</strong. Podczas prac termomodernizacyjnych warto poszerzyć istniejące otwory i wykorzystać możliwości nowoczesnej stolarki – zastosować duże przeszklenia, szerokie wyjścia na taras z drzwiami przesuwnymi. Dzięki temu nie tylko poprawimy parametry techniczne domu, lecz także doświetlimy pomieszczenia i poprawimy ich funkcjonalność
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie