Termomodernizacja budynków będzie obowiązkowa! Unia przyjęła dyrektywę o efektywności energetycznej

2023-08-04 8:45

To już pewne! Termomodernizacja budynków będzie obowiązkowa. Wchodzą nowe przepisy, których zadaniem jest przyspieszenie zmian na drodze do osiągnięcia neutralności klimatycznej. Do kiedy trzeba zrobić remont domu? Skąd wziąć pieniądze na termomodernizację? Czy będą nowe dopłaty?

Termomodernizacja budynków będzie obowiązkowa! Do kiedy trzeba wyremontować dom?
Autor: Gettyimages Unia Europejska przyjęła dyrektywę o efektywności energetycznej! Termomodernizacja budynków będzie obowiązkowa

Spis treści

  1. Unia Europejska przyjęła dyrektywę o efektywności energetycznej
  2. Termomodernizacja budynków obowiązkowa!
  3. Od kiedy obowiązkowa termomodernizacja?
  4. Klasy energetyczne budynków od 2024
  5. Główne założenia termomodernizacji
  6. Nowe dopłaty do termomodernizacji

Unia Europejska przyjęła dyrektywę o efektywności energetycznej

25 lipca 2023 roku Unia Europejska przyjęła dyrektywę mające na celu zmniejszenie zużycia energii końcowej w całej Unii o 11,7% do 2030, w porównaniu z prognozami zużycia energii na 2030 r. sporządzonymi w 2020. Wszystkie kraje członkowskie będą musiały podnieść efektywność energetyczną budynków. Nowe przepisy nakładają specjalne zobowiązanie na sektor publiczny – ma on osiągnąć roczne ograniczenie zużycia energii wynoszące 1,9% – informuje PAP. Zgodnie z zatwierdzonymi przepisami państwa członkowskie będą zobowiązane, by co roku zapewniać renowację co najmniej 3% całkowitej powierzchni budynków należących do instytucji publicznych.

Wzór na obliczenie wkładu każdego kraju w realizację tego celu będzie miał charakter orientacyjny. Komisja obliczy, czy wszystkie wkłady sumują się do ogólnego celu 11,7 proc., a jeśli nie, skoryguje wkłady, które są niższe niż byłyby, gdyby zastosowano wzór. Wzór ten opiera się m.in. na energochłonności, PKB na mieszkańca, rozwoju odnawialnych źródeł energii i potencjale oszczędności energii.

Budynki, w tym domy mieszkalne, są odpowiedzialne za wysoką emisję CO2. Zużywają też dużo energii, która pochodzi przeważnie ze źródeł nieodnawialnych. Europejska polityka dążenia do neutralności klimatycznej zakłada jako jedną z dróg do jej osiągnięcia zdecydowane poprawienie efektywności energetycznej budynków, czemu poświęcona jest dyrektywa EPBD (Energy Performance of Buildings Directive), tzw. dyrektywa budynkowa. Jej ostatnia nowelizacja ma doprowadzić do modernizacji budynków - mają być efektywne energetycznie i niezależne od paliw kopalnych. Wzmocni to bezpieczeństwo energetyczne, obniży koszty energii i poprawi jakość powietrza.

Termomodernizacja budynków obowiązkowa!

Do 2050 wszystkie budynki w Unii Europejskiej mają mieć zerową emisję. Od 2030 nowo wznoszone domy powinny być zeroemisyjne.

Polska przygotowuje rozwiązania prawne, żeby dostosować nasze prawo do unijnej dyrektywy. Szacuje się, że w naszym kraju wśród 6,3 mln domów jednorodzinnych ponad 1,7 mln budynków nie ma żadnej izolacji cieplnej ścian, a dalsze 347 tys. ma bardzo niski standard ocieplenia. Dlatego konieczna jest powszechna termomodernizacja domów.

Najbardziej energochłonne budynki z klasy G powinny osiągnąć:

  • klasę F do 2030,
  • do 2033 r. - klasę E.

W przypadku budynków niemieszkalnych modernizacja:

  • do klasy E powinna nastąpić do 2027,
  • do klasy D - do 2030 r.

Najważniejsze w termomodernizacji powinny być wymiana urządzeń grzewczych na niewykorzystujące paliw kopalnych oraz ocieplenie domów.

Od kiedy obowiązkowa termomodernizacja?

Dyrektywa została przyjęta 25 lipca 2023 roku. Następnie zostanie opublikowana w Dzienniku Urzędowym UE. Wejdzie w życie 20 dni od momentu publikacji w dzienniku ustaw.

Klasy energetyczne budynków od 2024

Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowuje przepisy określające klasyfikację budynków pod względem energetycznym. Mają obowiązywać klasy od A do G. Wampiry energetyczne zostaną zakwalifikowane do klasy G. Nowo budowane albo istniejące budynki zeroemisyjne otrzymają klasę A.

Główne założenia termomodernizacji

Generalne i masowe podniesienie standardu energetycznego budynków wymaga olbrzymich nakładów finansowych, które powinno zapewnić państwo, zwłaszcza dla najuboższych energetycznie. Promowane powinno być:

  • wymiana urządzeń grzewczych,
  • ocieplanie domów,
  • wymiana stolarki otworowej,
  • montaż systemów wentylacji mechanicznej.

Jako urządzenia grzewcze powinno stosować się pompy ciepła. Źródłem energii elektrycznej powinny być fotowoltaika i farmy wiatrowe. Należy zaprzestać dotowania ogrzewania z wykorzystaniem paliw kopalnych. Pierwsze kroki w tym kierunku już zostały zrobione – w programie Czyste powietrze już nie ma dotacji do kotłów na węgiel. Kolejnym krokiem jest odejście od gazu.

Nowe dopłaty do termomodernizacji

W Polsce środki na termomodernizację oraz inwestycje w odnawialne źródła energii można uzyskać w programach:

  • Czyste powietrze,
  • Ciepłe mieszkanie,
  • Stop smog,
  • Mój prąd,
  • w postaci ulgi termomodernizacyjnej.

Na razie likwidacja kopciuchów przebiega powoli, daleko jest do osiągnięcia założonych celów. Konieczne jest większe zachęcanie, także finansowe, właścicieli domów do inwestycji termomodernizacyjnych. W przypadku osób ubogich energetycznie państwo powinno dotrzeć do nich z doradztwem i zapewnić pomoc w przeprowadzeniu procedury.

Unia pracuje nad wprowadzeniem nowego źródła finansowania. Ma być nim Społeczny Fundusz Klimatyczny uruchomiony w 2026 r. W Krajowym Planie Odbudowy dla Polski są zarezerwowane środki na współfinansowanie prawie 800 tys. nowych źródeł ciepła i termomodernizacji 700 tys. domów i mieszkań do 2026 r.

Więcej na temat programów dofinansowania do termomodernizacji:

Pozostałe podkategorie