Listwa startowa do styropianu – czy jest potrzebna? Do czego służy?

2023-07-07 13:48

Listwa startowa (listwa cokołowa) do styropianu – do czego służy ten element ocieplenia elewacji? Jak wygląda listwa startowa do styropianu? Jak się ją mocuje? Ile kosztuje listwa startowa do styropianu?

Listwa startowa do styropianu – czy jest potrzebna?
Autor: Getty Images Listwa startowa do styropianu – czy jest potrzebna?

Spis treści

  1. Jakie funkcje pełni listwa startowa?
  2. Listwa startowa do styropianu – czy jest potrzebna?
  3. Jak wygląda listwa startowa?
  4. Montaż listwy startowej
  5. Co zamiast listwy startowej do styropianu?
  6. Ile kosztuje listwa startowa?

Listwa startowa do styropianu powinna być przytwierdzona do muru przed przystąpieniem do ocieplenia elewacji. Wyznacza wysokość dolnej krawędzi cokołu, dlatego bywa też nazywana listwą cokołową. Prawidłowo przytwierdzona i wypoziomowana pozwala zachować poziom przy układaniu pierwszej i kolejnych warstw płyt styropianu. Stanowi równocześnie wzmocnienie dolnej krawędzi ocieplenia oraz zabezpieczenie przed spływaniem wody po licu elewacji. Dodatkową funkcją jest ochrona styropianu przed zniszczeniem przez kuny, owady lub inne zwierzęta.

Jakie funkcje pełni listwa startowa?

Listwa cokołowa:

  • wyznacza pozycję dolnej krawędzi cokołu,
  • pozwala zachować poziom pierwszej warstwy styropianu,
  • wzmacnia dolną krawędź cokołu,
  • zabezpiecza dół elewacji przed podciekaniem wody deszczowej,
  • zabezpiecza styropian przed zwierzętami, które mogą go uszkodzić.

Listwa startowa do styropianu – czy jest potrzebna?

Wyżej wymienione funkcje, które pełni, wskazują jednoznacznie, że jej zastosowanie jest w pełni uzasadnione. Listwy są wymieniane w zestawie elementów dodatkowych służących do prawidłowego montażu, wchodzących w skład systemów ociepleń. Znajdują się także w opisie prac termomodernizacyjnych zawartym w audycie energetycznym remontowanych budynków.

Jednak bywa, że podczas budowy lub termomodernizacji domu nie wykonuje się listwy startowej. To dziwne, ponieważ dodatkowy koszt materiału jest niewielki w skali całego budżetu. Mocowanie listwy startowej to sporo pracy dla wykonawców, a ci wolą szybciej skończyć robotę, więc wmawiają inwestorom, że jest zbyteczna. Jeśli rezygnujemy z wykonania listwy cokołowej, robimy to na własną odpowiedzialność.

Jak wygląda listwa startowa?

Listwa startowa do styropianu może być wykonana z cienkiej blachy aluminiowej lub z PVC. Pas blachy ma zasłonić spód styropianu. Z jednej strony blacha jest wykończona profilem perforowanym przeznaczonym do przytwierdzenia jej do muru. Na froncie listwy jest wykonany kilkumilimetrowy kapinos, dzięki któremu woda spływająca po elewacji zostanie oderwana od niej i skapnie w pewnej odległości od elewacji, a nie podcieknie pod spód cokołu. Listwa startowa może mieć w części frontowej także fragment siatki elewacyjnej z kapinosem. Siatkę trzeba wkleić w zaprawę tak, żeby stanowiła zbrojenie dołu ocieplenia. Łączy się ją na zakład z warstwą zbrojoną.

Jeśli kupiliśmy listwy startowe bez okapnika, można zastosować dodatkowo okapniki cokołowe z dwoma pasami siatki elewacyjnej. Część okapnikową mocuje się wzdłuż dolnej krawędzi cokołu elewacji, a siatkę wkleja w zaprawę oraz przykleja do listwy.

Montaż listwy startowej

Przed przystąpieniem do montażu listwy należy wyznaczyć wysokość cokołu i zaznaczyć ją na ścianie. Wszelkie nierówności podłoża pod listwami należy wyrównać. W razie potrzeby można wykorzystać podkładki dystansowe. Od prawidłowego wypozycjonowania listew zależy powodzenie dalszych prac.

Listwy startowe mocuje się wokół całego budynku. Przytwierdza się je do muru za pomocą łączników mechanicznych rozmieszczonych po 3 na metr bieżący. Szczególnie starannie powinny być przymocowane końcowe odcinki listew. Z kolei przy narożnikach ścian należy zachować kilkucentymetrowy odstęp wkrętów, żeby nie uszkodzić materiału murowego.

Co zamiast listwy startowej do styropianu?

Na rynku znajdziemy też oszczędniejsze rozwiązania listwy, składające się z profilu metalowego oraz pasa siatki elewacyjnej z włókna szklanego, co pozwala wykorzystać je do ocieplenia o różnej grubości. Profil mocuje się do muru. Siatka ma szerokość 20 cm i wywija się ją na materiał termoizolacyjny. Siatką okleja się od spodu płytę i nadmiar wywija na jej front. W połączeniu z drugą listwą składającą się z siatki oraz profilu metalowego z okapnikiem można wykończyć cokół ocieplenia, tak że woda będzie skapywała z dala od niego.

Ile kosztuje listwa startowa?

Listwy startowe do styropianu mają najczęściej długość 2,5 m, bywają również w odcinkach dwumetrowych. Są sprzedawane na sztuki albo w zestawach po 20-25 elementów. Listwy kupuje się o szerokości dopasowanej do grubości płyt styropianu. Koszt 2,5 m listwy może wynosić od 12 do 25 zł.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie