Kamera termowizyjna. Sprawdź, czy wykonawcy dobrze wykonali ocieplenie domu
Kamera termowizyjna pozwoli sprawdzić, które części domu lub fragmentu ścian są ciepłe, a które zimne. Dzięki badaniom termowizyjnym zobaczysz, czy twój dom został dobrze ocieplony i którędy ucieka ciepło.
Autor: Rockwool
Rozkład kolorów na zdjęciu termowizyjnym jasno wskazuje miejsca ucieczki ciepła. To te o barwie czerwonej lub pomarańczowej (fot. ROCKWOOL)
Jak działa kamera termowizyjna
Kamera termowizyjna rejestruje promieniowanie elektromagnetyczne z zakresu podczerwieni. Zamienia je przy tym na obraz widzialny. W efekcie możemy obejrzeć nasz dom w intensywnych kolorach tęczy. Te barwne plamy pozwalają się zorientować, które elementy budynku lub fragmenty ścian są ciepłe, a które zimne.
Co oznaczają kolory na zdjęciu termowizyjnym
Ciepłe miejsca mają barwę od żółtej do intensywnie czerwonej, zimne są zielone lub niebieskie. Wykryte miejsca ciepłe są tak zwanymi mostkami termicznymi. Jeśli bowiem element domu ma chronić przed stratą energii, nie powinien nagrzewać się od środka. Czerwona i pomarańczowa barwa wskazują miejsca, przez które znika ciepło z wnętrza domu.
Idealnie ocieplony i szczelny dom byłby na zdjęciu termowizyjnym prawie całkowicie zielono-niebieski.
Kiedy najlepiej przeprowadzać badania termowizyjne
Termowizja pozwala precyzyjnie określić, które elementy budynku odpowiadają za to, że ciepło ucieka poza dom. Łatwo wtedy ustalić, co wymaga docieplenia bądź uszczelnienia.
Żeby jednak badanie termowizyjne mogło się udać, temperatura na zewnątrz domu powinna być możliwie najniższa. Usługę taką zamawiamy więc zimą lub w najchłodniejsze dni wiosny bądź jesieni.
WIDEO: Tajniki termowizji. Kamera termowizyjna wytropi mostki cieplne
Kto może wykonać badanie
Usługę termowizji oferuje coraz więcej firm, w tym również wykonawczych specjalizujących się w ociepleniach. Zamówienie składa się telefonicznie. Po rozmowie z klientem dobierany jest rodzaj kamery (liczy się odpowiednia rozdzielczość). Na miejscu firma fotografuje obiekt, a później, niczym specjaliści od rentgena, dokonuje opisu zarejestrowanych obrazów.
Jak inaczej sprawdzić mostki termiczne
Na poszukiwanie mostków można się też udać ze specjalnym elektronicznym termometrem. To pirometr – przyrząd badający temperaturę powierzchniową ścian, stropów, skosów poddasza. Kieruje się go w stronę ściany, w pobliżu miejsc podejrzewanych o to, że są mostkami. Wadą takiego pomiaru jest niestety to, że nie wszędzie dostaniemy się z pirometrem, wynik będzie więc ograniczony.
W przypadku inwestora indywidualnego użycie kamery termowizyjnej szczególnie się opłaca po ociepleniu domu. Dzięki kamerze możesz sprawdzić, czy warstwa ocieplenia jest jednolita, gdzie jest jej za mało i w których miejscach ucieka ciepło. Dzięki zdjęciom termowizyjnym będziesz mieć argument w rozmowie z niesolidnym wykonawcą.