Celuloza - ocieplenie. Jaka cena za m² 2024. Czy warto ocieplać celulozą? Na czym polega ocieplenie celulozą?

2024-03-20 13:38

Celuloza to materiał od niedawna stosowany do ocieplania domów jednorodzinnych. Czy warto ocieplać celulozą? Jak wykonać termoizolację z celulozy? Jakie właściwości ma granulat celulozy? Ile kosztuje ocieplenie domu celulozą?

wdmuchiwanie celulozy
Autor: gettyimages Wdmuchiwanie granulatu celulozy

Spis treści

  1. Ocieplenie domu celulozą
  2. Właściwości termoizolacyjne celulozy
  3. Inne właściwości ocieplenia z celulozy?
  4. Ile celulozy zastosować?
  5. Ile celulozy do ocieplenia poddasza?
  6. Jaki koszt ocieplenia celulozą?

Ocieplenie domu celulozą

Jednym ze sposobów ocieplenia domu jest zastosowanie granulatu celulozy, które wdmuchuje się do wnętrza przegrody lub nadmuchuje na jej powierzchnię. Celuloza może być wykorzystana do ocieplenia dachu, ścian szkieletowych, stropów czy podłóg. Jest aplikowana za pomocą maszyny wdmuchującej jej granulat, czyli luźne strzępki włókien. W przypadku poddasza czy ścian szkieletowych aplikację celulozy robi się po wykonaniu zabudowy – wdmuchuje się ją przez otwory wykonane na całej powierzchni przeznaczonej do ocieplenia.

Po nadmuchu otwory trzeba zamknąć i wykończyć powierzchnię. W przypadku stropu czy podłogi na legarach warstwa celulozy jest wdmuchiwana pod ciśnieniem na powierzchnię. Jeśli jest to stropodach wentylowany można ją przykryć osłoną, żeby ruch powietrza nie roznosił strzępek.

Ocieplenie w postaci granulatu nadaje się także do naprawy uszkodzonej, np. wygryzionej przez kuny, termoizolacji. Można je także wykorzystać do uzupełnienia pustek tam, gdzie ocieplenie opadło.

Właściwości termoizolacyjne celulozy

Wełna celulozowa ma współczynnik przewodzenia ciepła λ na poziomie 0,037-0,043 W/(mK), więc jest on nieco wyższy niż w przypadku otwarto komórkowej piany PUR oraz wielu wyrobów z wełny mineralnej (w tych grupach znajdziemy też wyroby o takiej samej lambdzie) Producenci celulozy i wykonawcy ociepleń dachów z tego materiału najczęściej deklarują, że ma on współczynnik lambda 0,038 W/(mK) przy gęstości zasypu 45 kg/m³.

Zaletą termoizolacji granulatem celulozy jest dokładne wypełnienie przestrzeni w dachu lub innej przegrodzie. Przy prawidłowym wykonaniu ocieplenia nie powinny pojawić się mostki termiczne. Jednak jakość ocieplenia zależy od odpowiedniego wdmuchnięcia i zagęszczenia materiału. Po wdmuchnięciu celulozy przez rurę o średnicy ok. 10 cm stosuje się węższe przewody, tak zwane iglice, które służą do jej zagęszczenia.

Inne właściwości ocieplenia z celulozy?

Jako materiał termoizolacyjny stosuje się wełnę celulozową w postaci strzępków włókien do nadmuchu. Między strzępkami włókien celulozowych znajduje się dużo powietrza, dlatego jest to dobry materiał termoizolacyjny. Dzięki porowatej strukturze ocieplenie celulozą ma także dobre właściwości jako izolator akustyczny.

Celuloza jest przygotowywana z odpowiedniej jakości makulatury. Granulat celulozy jest zabezpieczony kwasem borowym i wodorotlenkiem glinu przed wilgocią oraz porostem grzybów lub pleśni. Producenci zalecają osłonięcie ocieplenia folią paroizolacyjną, w przypadku ścian szkieletowych – także wiatroizolacją. Celuloza ma klasę palności E, co oznacza, że jest to materiał samogasnący. Jej reakcja na ogień została zaklasyfikowana jako Bs1d0 lub Bs2d0. W razie pożaru ma bardzo ograniczony w nim udział i brak jest jej rozgorzenia. Emisja dymu może być znikoma lub średnia, a płonące krople lub cząstki nie pojawiają się.

Warto wiedzieć

Ile celulozy zastosować?

Zależnie od tego, czy jest to przegroda pozioma, pionowa czy skośna należy stosować inną gęstość zasypową celulozy, żeby uzyskać pożądane właściwości termoizolacyjne. W przypadku przegród poziomych trzeba uwzględnić osiadanie materiału, czyli wdmuchuje się go więcej, stosując zasadę: grubość wbudowana - 10% = grubość po osiadaniu. Dla skosów dachów i ścian osiadanie wykluczane jest przez odpowiednie zagęszczenie materiału.

Każdy producent granulatu ma własne tabele określające, ile granulatu trzeba wdmuchnąć, żeby otrzymać deklarowany współczynnik przewodzenia ciepła. W przypadku aplikacji celulozy na powierzchnię poziomą, np. stropodach, może to być 27-39 kg/m³. W dachach skośnych zwykle stosuje się od 40 do 60 kg/m³. W przegrodach pionowych, np. ścianach szkieletowych, powinno to być co najmniej 60 kg/m³. To oczywiście wiąże się z ceną. Ocieplenie celulozą ścian szkieletowych będzie najdroższe.

Rzetelny wykonawca powinien zostawić dokument ukazujący zużycie materiału oraz osiągnięte gęstości zasypowe dla konstrukcji.

Ile celulozy do ocieplenia poddasza?

Żeby uzyskać wymagany przepisami współczynnik przenikania ciepła U = 0,15 W/(m²K), trzeba zastosować warstwę celulozy o grubości 24 cm. Oczywiście, obliczając U dla dachu, należy wziąć pod uwagę również inne materiały tam wbudowane. 

Jaki koszt ocieplenia celulozą?

Za wykonanie termoizolacji poddasza spełniającej wymogi warunków technicznych trzeba zapłacić od 75 do 100 zł/m². Grubsza warstwa ocieplenia będzie droższa. Za 30 cm celulozy trzeba zapłacić od 85 do 130 zł/m².

Murator Remontuje: Jak wyregulować okna?
Materiał sponsorowany
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie