Wiertarki dla majsterkowiczów

2007-05-18 2:00 Radosław Murat
Wiertarki dla majsterkowiczów
Autor: BOSCH

Wiertarki, produkowane z myślą o amatorach, są proste w użyciu, wygodne i tańsze od profesjonalnych. 

Zwykle wiertarki przeznaczone dla majsterkowiczów mają moc – 500-700 W. Mają też wiele funkcji usprawniających i ułatwiających pracę. Większość z nich może działać w dwóch trybach: zwykłym – do wiercenia w drewnie lub metalu, i udarowym – do wiercenia w materiałach twardych i kruchych (na przykład w betonie, kamieniu, cegle). Niemal wszystkie mają funkcję regulacji prędkości i momentu obrotowego, blokadę włącznika, dzięki której podczas wiercenia nie trzeba cały czas trzymać palca na przycisku.

Można też zmieniać kierunek obrotów silnika, co jest przydatne podczas wkręcania i wykręcania śrub. Większość wiertarek ma też dodatkowy uchwyt ułatwiający wykonywanie prac, pozwalający pewnie i stabilnie trzymać wiertarkę obiema rękoma. Wiele wiertarek sprzedawanych jest w sztywnych, poręcznych walizkach. Niejednokrotnie w zestawie znajduje się komplet najbardziej przydatnych wierteł. Oddzielnie można dokupić nakładki do różnych zastosowań. Dzięki nim za pomocą zwykłej wiertarki można wycinać otwory, polerować, szlifować, ciąć, gwintować, wkręcać śruby i mieszać farby lub kleje.

Uwaga! Nie istnieją elektronarzędzia uniwersalne. Obliczono, że przeciętny majsterkowicz korzysta ze swej wiertarki przez zaledwie kilkadziesiąt minut rocznie. Producenci dostosowują więc parametry wiertarek amatorskich do takich potrzeb. Sprzętem tym nie powinni się posługiwać profesjonaliści w swej codziennej pracy. Uległby on wtedy zbyt szybkiemu zużyciu.

Elektronarzędzia w domowym warsztacie

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
karol34
|

ja mam wiertarkę tryrona.do majsterkowania jest super.nie potrzeba nic więcej

pawel d.
|

Kup sobie Celmę, ale tą pod profesjonalne zastosowania. Kosztuje tyle co amatorskie wiertarki zagranicznych marek, a jakościowo nie ma porównania. Sporo siedzę w garażu, sam robię wiele zmian w domu, w suterynie - jak na razie wiertarka nie zawiodła.

bulga
|

Lubię majstrować ;-) Mój sprzęt to Celma, a konkretnie WIERTARKO-WKRĘTARKA LITOWO - JONOWA WAK-Li 10 DB. Teoretycznie nawet dla zastosowań profesjonalnych, ale wolałem coś solidnego. Sprzęt się super sprawdza, nigdy nie zawiódł, a akurat w naszym gospodarstwie, co trochę pojawia się potrzeba skorzystania z wiertarki ;-)