Zrób to sam: udrażnianie rur i kanalizacji. Przepychanie zatkanych rur

2019-01-11 11:58

Odpływ z umywalki czy zlewozmywaka może się zatkać w każdej łazience czy kuchni. Nie każdy jednak wie, jak sobie z takim problemem poradzić. Okazuje się, że udrażnianie rur oraz udrażnianie kanalizacji to czynność, którą może wykonać nawet początkujący majsterkowicz. Radzimy, jak się do tego zabrać i skutecznie udrożnić rurę.

Udrażnianie rur
Autor: Piotr Mastalerz Udrażnianie rur nie wymaga natychmiastowej interwencji hydraulika. Można to zrobić samemu

Instalacja kanalizacyjna: lepiej zapobiegać niż leczyć

Aby instalacja kanalizacyjna funkcjonowała prawidłowo, musi być poprawnie wykonana. Szczególnie ważne jest przestrzeganie określonych w projekcie technicznym średnic i spadków przewodów. Nie bez znaczenia jest też materiał, z jakiego wykonana jest instalacja. Dziś instalacje wykonuje się najczęściej z tworzywa sztucznego, które ma wiele zalet (między innymi bardzo gładkie powierzchnie wewnętrzne rur, odporne na powstawanie kamienia i agresywne substancje chemiczne).

Jednak nawet najlepiej wykonana instalacja będzie się zatykać, jeśli nie będziemy z niej właściwie korzystać. Trzeba więc pamiętać, że do kanalizacji nie wolno wyrzucać:

  • dużych ilości resztek pożywienia, zwłaszcza gdy są one tłuste;
  • stałych odpadów, takich jak: kości, szmaty, wata, pierze, trociny;
  • gruzu, piasku;
  • środków agresywnych chemicznie.

Instalacja kanalizacyjna może się zapchać częściowo – wtedy odpływ z przyboru sanitarnego jest wolniejszy lub całkowicie – woda w ogóle nie odpływa, może więc zalać łazienkę lub kuchnię.

Czytaj też:

Zatkany syfon: jak udrożnić rury kanalizacyjne, gdy woda nie chce spływać

Gdy z umywalki nie chce spływać woda to znak, że rura kanalizacyjna jest zatkana. Syfon ma zapobiegać przenikaniu zapachów z kanalizacji do pomieszczeń. Gdy się zatka – trzeba go oczyścić. Nowe syfony (plastikowe lub stalowe) są tak zbudowane, że ich odkręcenie nie jest kłopotliwe. Pod syfon trzeba podstawić naczynie, by woda i nieczystości w nim zgromadzone miały do czego spłynąć. Musisz wybrać zanieczyszczenia znajdujące się w syfonie.

Gorzej, gdy jest to stary, żeliwny syfon. Do jego przepchania lepiej wezwać hydraulika – trudno go zdemontować, ale i wyczyścić. Większość syfonów ma zainstalowane tak zwane rewizje, przez które można wprowadzić sprężynę. Mimo to wyczyszczenie żeliwnego syfonu nie jest łatwe. Najlepiej syfon żeliwny wymienić na plastikowy przy pierwszej nadarzającej się okazji.

Odkręć nakrętkę syfonu i zdejmij cały syfon wysuwając rurę odpływową z otworu w ścianie. Zdejmij także ozdobną rozetę, wyciągnij gumową redukcję, aby stworzyć sobie dobry dostęp do rury wymagającej udrożnienia. Do mechanicznego przepchania podejścia kanalizacyjnego używa się sprężyny hydraulicznej. Sprężyna powinna być dłuższa niż odległość umywalki od pionu. Najwygodniej jest się nią posługiwać mając kogoś do pomocy. Jedna osoba wsuwa jeden koniec sprężyny do rury kanalizacyjnej, a druga w tym czasie obraca korbę na drugim końcu. Przy wykonywaniu tej czynności sprężyna powinna być rozciągnięta na całą długość i lekko naprężona, żeby się nie zwijała. Gdy napotkasz opór, wyciągnij sprężynę, a wraz z nią często także i zanieczyszczenia, które należy usunąć. Ponownie wsuń sprężynę i powtórz czynności dotąd, aż stwierdzisz, że sprężyna doszła do pionu. Wtedy rura będzie przepchana.

Zobacz także:

Przed ponownym montażem trzeba wyczyścić wszystkie elementy syfonu, szczególnie uszczelki. Gumową redukcję umieszcza się na swoim miejscu i dokręca zdemontowaną uprzednio pokrywę syfonu. Na jego rurę nałóż rozetę maskującą. Rurę syfonu umieść w otworze w ścianie i dokręć nakrętkę mocującą syfon. Na koniec sprawdź, jak spływa woda oraz czy syfon jest szczelnie zamontowany.

Prosty przyrząd do udrażniania – przepychaczka

Przepychaczki najlepiej nadają się do udrażniania syfonów i odpływów z umywalek i zlewozmywaków. Tradycyjna składa się z drążka i przymocowanego do niego gumowego kielicha. Nowoczesna wyposażona jest w pneumatyczny mechanizm, dzięki któremu osoba posługująca się przepychaczką może użyć mniej siły. Zanim przystąpi się do udrażniania rury, trzeba zatkać otwór przelewowy. Następnie gumowym kielichem zatkać otwór odpływowy i za pomocą drążka kilkakrotnie docisnąć kielich do otworu odpływowego. Gdy zgromadzona w zlewozmywaku lub umywalce woda odpłynie, trzeba nalać świeżej i powtarzać zabieg, dopóki nie będziemy zadowoleni z efektu. W ten sposób zator zostanie przepchnięty do dalszej części instalacji kanalizacyjnej, o większej średnicy. Taki sposób przepychania, choć skuteczny, może z czasem doprowadzić do zatkania rury odpływowej w niedostępnym miejscu. Aby tego uniknąć można spróbować mniej znanego, ale bardziej skutecznego sposobu. Gumowy kielich trzeba ustawić nad odpływem zlewu, lekko nacisnąć i gwałtownie pociągnąć w górę. Nieczystości zatykające odpływ powinny wypłynąć do umywalki, skąd bez problemu można je będzie usunąć.

Środki chemiczne czy usuną zator z rur kanalizacyjnych?

Środki chemiczne działają na zator tylko w miejscu, gdzie się je nasypie bądź naleje. Rozpuszczą nieczystości zgromadzone w syfonie, ale gdy zatkana będzie rura odpływowa – mogą okazać się nieskuteczne. Na sklepowych półkach spotkać można kilkanaście różnych środków do udrażniania kanalizacji. Nie do każdej instalacji są one jednak przeznaczone. Nawet najlepszy preparat niewłaściwie używany nie pomoże, a wręcz może zaszkodzić.

Wideo: zatkana rura kanalizacyjna - zobacz jak ją udrożnić

Zatkana rura kanalizacyjna? Pokazujemy jak ją udrożnić

Zator i udrażnianie rur: sprężyny i tak zwane żmije

Gdy mamy do czynienia z poważnym zatorem, którego nie udało się usunąć ani środkami chemicznymi, ani przepychaczką, pozostaje zastosowanie urządzeń mechanicznych. Są to sprężyny i tak zwane żmije – ręczne lub elektryczne.Ręczna sprężyna do udrażniania kanalizacji to stalowy drut zwinięty w spiralę długości od 1,5 do 5 metrów. Z jednej strony ma ostrą końcówkę, z drugiej – drewnianą lub plastikową korbę. Nadaje się do udrażniania każdej instalacji kanalizacyjnej. Trzeba używać jej z wyczuciem, zwłaszcza gdy przepycha się starą i zniszczoną instalację. Do usunięcia nią zatoru potrzebne są dwie osoby. Po zdjęciu syfonu i włożeniu sprężyny do odpływu jedna osoba ją przytrzymuje, druga – wkręca. Sprężynę powinno się w całości „wkręcić” do rury kanalizacyjnej, a następnie – kręcąc korbą w przeciwnym kierunku – wyciągnąć na zewnątrz. Wszystkie te czynności dobrze jest wykonywać w rękawicach. Nie warto kupować spężyny „na zapas”. Gdy okaże się potrzebna – można ją znaleźć prawie w każdym sklepie instalacyjnym i w większości supermarketów budowlanych. Sprężyny mają różną grubość i długość. Grubość dobiera się do średnicy odpływu z przyboru sanitarnego: do umywalki i zlewozmywaka wystarczy 4-6 mm, do miski ustępowej – 6-10 mm. Długość sprężyny wybiera się zależnie od długości instalacji i umiejscowienia zatoru.

Zator w przykanaliku

Jeśli niedrożne jest przyłącze kanalizacyjne, nie należy próbować usuwania zatoru na własną rękę, ale wezwać ekipę z przedsiębiorstwa wodociągów i kanalizacji. Jego pracownicy dysponują urządzeniami do udrażniania rur i przewodów o większych średnicach niż spotykane w instalacjach wewnętrznych i lepiej poradzą sobie z takim zatorem.

Narzędzi budowlanych są tysiące. Czy rozpoznasz najprostsze narzędzia budowlane?

Pytanie 1 z 10
Co to za narzędzie budowlane?
Narzędzia budowlane
Nasi Partnerzy polecają