Znamy już zwycięzców konkursu Remont Roku 2018! Zobacz nagrodzone remonty

2019-03-01 11:08

Z przyjemnością prezentujemy wyniki konkursu Remont Roku 2018. Po raz kolejny wybraliśmy najlepsze, najciekawsze remonty domów i mieszkań.

Remont roku 2018
Autor: materiały uczestników konkursu Remont Roku 2018

Kolejna edycja konkursu Remont Roku utrzymała poziom poprzednich - redakcja Muratora otrzymała kilkaset zgłoszeń w czterech kategoriach Realizacji: Poddasze, Przebudowa, Termomodernizacja i Wnętrza. 15 grudnia 2018 zakończyło się przyjmowanie zgłoszeń i jednocześnie rozpoczęła się trudna praca nad wyborem remontów najlepszych, najbardziej przyciągających uwagę, wyróżniających się na różnych polach. 

Konkurs Remont Roku 2018 w liczbach:
  • ponad 400 zgłoszeń,
  • w kategorii Poddasze: 51 remontów,
  • w kategorii Przebudowa: 80 remontów,
  • w kategorii Termomodernizacja: 49 remontów,
  • w kategorii Wnętrza: 151 remontów,
  • 6 jurorów,
  • setki inspiracji!

Obrady Jury przebiegały burzliwie - i nic dziwnego, wśród tylu ciekawych zgłoszeń, dokumentujących metamorfozy domów i mieszkań, trudno było wybrać jednego zwycięzcę. W skład Jury weszli eksperci związani z architekturą i budownictwem: przewodnicząca dr inż. architekt Ewa Widera, Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej, Piotr Laskowski, redaktor naczelny Muratora, Agnieszka Gruszczyńska-Hyc, redaktor naczelna miesięcznika M jak Mieszkanie, architekt wnętrz Joanna Wichniewicz, architekt Marcin Rubik, Anna Okołowska, szef działu Architektura i wnętrza Muratora.

Poziom remontów był wysoki, lecz po długich debatach wybrano wąskie grono laureatów. Przyznano trzy nagrody główne, każda o wartości 10 tysięcy złotych, oraz aż pięć wyróżnień, by docenić różnorodność remontów oraz pracę włożoną w ich realizację. Oceniano nie tylko kwestie wizualne i techniczne, ale także poszanowanie przestrzeni, nowatorskie rozwiązania i kwestie ekonomiczne. Pod uwagę wzięto zarówno remonty prowadzone we współpracy z biurami i pracowniami architektonicznymi, jak i te, które wykonali sami inwestorzy, wkładając w nie wiele czasu, pracy oraz serca.

Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 28 lutego 2019 roku w hotelu Bellotto w Warszawie. W eleganckich wnętrzach dawnego Pałacu Prymasowskiego przedstawiciele redakcji Muratora oraz Sponsorów przekazali na ręce laureatów nagrody. Spotkanie stało się także okazją do swobodnej dyskusji o architekturze, remontach, trendach w aranżacji wnętrz oraz nowinkach na rynku budowlanym, architektonicznym i narzędziowym.

Kolejna edycja udowadnia, że poziom remontów, przeprowadzanych w polskich domach, rośnie z każdym następnym rokiem. 

Z dumą prezentujemy zwycięzców konkursu Remont Roku 2018!

Remont Roku 2018
Autor: Mariusz Bykowski Organizatorzy, sponsorzy oraz laureaci konkursu na gali wręczenia nagród - Remont Roku 2018

Nagroda główna w kategorii Poddasze - praca nr 17131

Remont Roku 2018 - laureat
Autor: materiały uczestników konkursu Remont Roku 2018

Poddasze z odsłoniętą konstrukcją dachu

Projekt obejmował adaptację poddasza częściowo użytkowego w kamienicy z 1906 roku w Gdańsku. Dach ocieplono od zewnątrz, dzięki czemu zachowano jego oryginalną, drewnianą konstrukcję, która nadaje pomieszczeniom wyjątkowego klimatu. Duże okno tarasowe doświetliło pomieszczenia, otwierając widok na stocznię oraz zielone otoczenie kamienicy. W ten sposób powstała jasna, pełna charakteru przestrzeń, łącząca ze sobą współczesność i tradycję.

Inwestor i architekt: Michał Podgórczyk – pracownia Pobereżny | Podgórczyk

Nagroda główna w kategorii Termomodernizacja - praca nr 17110 

Remont Roku 2018 - laureat
Autor: materiały uczestników konkursu Remont Roku 2018

Termomodernizacja i przebudowa stropodachu

Niepozorny, zielony dom dzięki termomodernizacji zyskał nowe życie. Podczas remontu zadbano nie tylko o wygląd budynku – nowoczesny, wykończony drewnem, przyciągający uwagę – ale także o środowisko. Zamontowano instalację fotowoltaiczną, wymieniono stary kocioł na gazowy kocioł kondensacyjny, ocieplono stropodach styropapą oraz zainwestowano w ogrzewanie podłogowe. Dom uzyskał nowoczesne oblicze, a Inwestorzy już zauważają oszczędność w rachunkach za ogrzewanie.

Inwestor: Adam Nocoń Architekt: Adam Wawoczny – Wawoczny Architekt

Nagroda główna w kategorii Przebudowa - praca nr 17070

Remont Roku 2018 - laureat
Autor: materiały uczestników konkursu Remont Roku 2018

Rozbudowa niewielkiego domu

Niewielki domek na zadrzewionej działce, dzięki generalnemu remontowi i przebudowie, zwiększył swą przestrzeń ponad dwukrotnie – z 58 m2 do 134 m2 (i kubatury 600 m3). Inwestorzy z odwagą zdecydowali się na poważne zmiany w konstrukcji: wykonano nadbudowę, zmieniono konstrukcję dachu, zaadaptowano poddasze na pomieszczenia mieszkalne. Po trzech latach rozbudowy (cały czas mieszkając na placu budowy), osiągnięto wspaniały efekt. Nowoczesną bryłę z wygodną i otwartą przestrzenią wewnętrzną, służąca swym mieszkańcom.

Inwestor: Piotr Graczyk Architekt: PL+ Paweł Litwinowicz

Wyróżnienie w kategorii Poddasze - praca nr 17093

Remont Roku 2018 - laureat
Autor: materiały uczestników konkursu Remont Roku 2018

W duchu upcyklingu

Na strychu w starej kamienicy na poznańskich Jeżycach ocieplono dach, wstawiono okna połaciowe, załatano betonowy strop, dodano ogrzewanie podłogowe. I tak po podziale strychu powstało 47-metrowe mieszkanie. Większość mebli wykonanych zostało przez samych Inwestorów. Wykorzystano m.in. płyty OSB, elementy starych maszyn rolniczych oraz stalowe rury. Poddasze zyskało dzięki temu niezwykły klimat, a jasne wnętrza, podkreślone barwami łagodnej zieleni, stały się dla nowych mieszkańców wymarzonym domem.

Inwestorzy i architekci: Aleksandra Rabowska i Dawid Leopold

Wyróżnienie w kategorii Przebudowa - praca nr 17111

Remont Roku 2018 - laureat
Autor: materiały uczestników konkursu Remont Roku 2018

Z fińskiego na nasze

Pierwotnie dom był niewystarczająco ocieplony, ogrzewany starym kotłem węglowym, elewację i dach pokrywał eternit, a istniejąca konstrukcja szkieletowa była ocieplona od wewnątrz płytami z ubiegłej epoki. Projekt remontu zakładał termomodernizację elewacji i dachu, podniesienie całego dachu o ok. 60 cm względem istniejącego poziomu, po to by polepszyć parametry użytkowe poddasza. Do istniejącego budynku dobudowano nową część w tradycyjnej murowanej technologii, jednak po wykończeniu elewacji obserwator ma wrażenie, że jest to jedna bryła.

Inwestorka:  Sylwia Lubowicka Architekt: Adam Wawoczny - Wawoczny Architekt

Wyróżnienie w kategorii Przebudowa - praca nr 16920

kamienica
Autor: materiały uczestników konkursu Remont Roku 2018

Odbudowa kamienicy 

Najpierw zaniedbana i opuszczona, później – zniszczona w katastrofie budowlanej. Kamienica w Bochni została wyłączona z użytkowania w 2000 r., lecz w 2018 znów powitała w swych progach mieszkańców. A wszystko to dzięki generalnemu remontowi i przebudowie, przeprowadzonym zgodnie z wytycznymi Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Użyte materiały, takie jak dachówka ceramiczna w kolorze czerwonym, szara blacha cynkowo-tytanowa, granit strzegomski oraz jasna kolorystyka elewacji wraz z odtworzeniem detalu drewnianej stolarki oraz odrestaurowaną kutą balustradą balkonu wpisują się w kontekst historycznej miejskiej zabudowy Starego Miasta.

Inwestor i architekt: Rafał Kołodziej – e+r architekci

Wyróżnienie w kategorii Wnętrza - praca nr 17102

Remont Roku 2018 - laureat
Autor: materiały uczestników konkursu Remont Roku 2018

Ceglana ściana, stare piece kaflowe

Remont zawsze wiąże się z niespodziankami: w tym przypadku na szczęście przyjemnymi. Podczas prac natrafiono na nadproże, świadczące o wcześniejszym przejściu. Wykorzystano ten element mieszkania, zachowując także stare piece kaflowe (wzbogacone o grzałki elektryczne) oraz ceglane ściany. Inwestorom zależało na wnętrzach klimatycznych, oryginalnych, dlatego też meble wyszukiwano przez Internet. Secesyjną szafę z lustrem ściągnięto z Francji, przedwojenne biurko „zdobyła” Inwestorka, wykonując portrety córeczki byłego właściciela. W związku z tym każdy element nowego domu ma w sobie coś wyjątkowego i opowiada własną historię.

Inwestorka i architektka: Agnieszka Czajczyńska – Pracownia Zew

Wyróżnienie w kategorii Wnętrza - praca nr 17063

Remont Roku 2018 - laureat
Autor: materiały uczestników konkursu Remont Roku 2018

Nowoczesne poddasze i prywatne studio

Wyjściowa przestrzeń strychu składała się z pomieszczeń o różnej wysokości (niektóre z nich bardzo niskie) z zachowanymi pięknymi, drewnianymi stropami i podłogą. Wykorzystano specyficzną kubaturę mieszkania oraz stare elementy poddasza, aranżując je nowoczesny sposób. Układ mieszkania - brak korytarza oraz otwarta kuchnia - pozwala dowolnie komponować funkcjonalność studia w zależności od codziennych potrzeb użytkownika. Charakterystyczne cegły na posadzce definiują część sypialnianą, część dzienną zaś określa drewno. Dzięki lepszemu zorganizowaniu przestrzeni studio stało się lokalem nowoczesnym, jasnym i niebanalnym.

Inwestor: Jan Bylka Architekt: Atelier Starzak Strebicki

Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu Remont Roku 2018!

Sponsorem strategicznym konkursu Remont Roku 2018 była firma Velux.

Sponsorami konkursu Remont Roku 2018 były także firmy: Creaton, Cedral i Ferro.

Sponsorzy Remont Roku 2018
Autor: materiały sponsorów