Znamy już zwycięzców konkursu Remont Roku 2018! Zobacz nagrodzone remonty

2019-03-01 11:08
Remont roku 2018
Autor: materiały uczestników konkursu Remont Roku 2018

Z przyjemnością prezentujemy wyniki konkursu Remont Roku 2018. Po raz kolejny wybraliśmy najlepsze, najciekawsze remonty domów i mieszkań.

Kolejna edycja konkursu Remont Roku utrzymała poziom poprzednich - redakcja Muratora otrzymała kilkaset zgłoszeń w czterech kategoriach Realizacji: Poddasze, Przebudowa, Termomodernizacja i Wnętrza. 15 grudnia 2018 zakończyło się przyjmowanie zgłoszeń i jednocześnie rozpoczęła się trudna praca nad wyborem remontów najlepszych, najbardziej przyciągających uwagę, wyróżniających się na różnych polach. 

Konkurs Remont Roku 2018 w liczbach:
  • ponad 400 zgłoszeń,
  • w kategorii Poddasze: 51 remontów,
  • w kategorii Przebudowa: 80 remontów,
  • w kategorii Termomodernizacja: 49 remontów,
  • w kategorii Wnętrza: 151 remontów,
  • 6 jurorów,
  • setki inspiracji!

Obrady Jury przebiegały burzliwie - i nic dziwnego, wśród tylu ciekawych zgłoszeń, dokumentujących metamorfozy domów i mieszkań, trudno było wybrać jednego zwycięzcę. W skład Jury weszli eksperci związani z architekturą i budownictwem: przewodnicząca dr inż. architekt Ewa Widera, Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej, Piotr Laskowski, redaktor naczelny Muratora, Agnieszka Gruszczyńska-Hyc, redaktor naczelna miesięcznika M jak Mieszkanie, architekt wnętrz Joanna Wichniewicz, architekt Marcin Rubik, Anna Okołowska, szef działu Architektura i wnętrza Muratora.

Poziom remontów był wysoki, lecz po długich debatach wybrano wąskie grono laureatów. Przyznano trzy nagrody główne, każda o wartości 10 tysięcy złotych, oraz aż pięć wyróżnień, by docenić różnorodność remontów oraz pracę włożoną w ich realizację. Oceniano nie tylko kwestie wizualne i techniczne, ale także poszanowanie przestrzeni, nowatorskie rozwiązania i kwestie ekonomiczne. Pod uwagę wzięto zarówno remonty prowadzone we współpracy z biurami i pracowniami architektonicznymi, jak i te, które wykonali sami inwestorzy, wkładając w nie wiele czasu, pracy oraz serca.

Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 28 lutego 2019 roku w hotelu Bellotto w Warszawie. W eleganckich wnętrzach dawnego Pałacu Prymasowskiego przedstawiciele redakcji Muratora oraz Sponsorów przekazali na ręce laureatów nagrody. Spotkanie stało się także okazją do swobodnej dyskusji o architekturze, remontach, trendach w aranżacji wnętrz oraz nowinkach na rynku budowlanym, architektonicznym i narzędziowym.

Kolejna edycja udowadnia, że poziom remontów, przeprowadzanych w polskich domach, rośnie z każdym następnym rokiem. 

Z dumą prezentujemy zwycięzców konkursu Remont Roku 2018!

Remont Roku 2018
Autor: Mariusz Bykowski Organizatorzy, sponsorzy oraz laureaci konkursu na gali wręczenia nagród - Remont Roku 2018

Nagroda główna w kategorii Poddasze - praca nr 17131

Remont Roku 2018 - laureat
Autor: materiały uczestników konkursu Remont Roku 2018

Poddasze z odsłoniętą konstrukcją dachu

Projekt obejmował adaptację poddasza częściowo użytkowego w kamienicy z 1906 roku w Gdańsku. Dach ocieplono od zewnątrz, dzięki czemu zachowano jego oryginalną, drewnianą konstrukcję, która nadaje pomieszczeniom wyjątkowego klimatu. Duże okno tarasowe doświetliło pomieszczenia, otwierając widok na stocznię oraz zielone otoczenie kamienicy. W ten sposób powstała jasna, pełna charakteru przestrzeń, łącząca ze sobą współczesność i tradycję.

Inwestor i architekt: Michał Podgórczyk – pracownia Pobereżny | Podgórczyk

Nagroda główna w kategorii Termomodernizacja - praca nr 17110 

Remont Roku 2018 - laureat
Autor: materiały uczestników konkursu Remont Roku 2018

Termomodernizacja i przebudowa stropodachu

Niepozorny, zielony dom dzięki termomodernizacji zyskał nowe życie. Podczas remontu zadbano nie tylko o wygląd budynku – nowoczesny, wykończony drewnem, przyciągający uwagę – ale także o środowisko. Zamontowano instalację fotowoltaiczną, wymieniono stary kocioł na gazowy kocioł kondensacyjny, ocieplono stropodach styropapą oraz zainwestowano w ogrzewanie podłogowe. Dom uzyskał nowoczesne oblicze, a Inwestorzy już zauważają oszczędność w rachunkach za ogrzewanie.

Inwestor: Adam Nocoń
Architekt: Adam Wawoczny – Wawoczny Architekt

Nagroda główna w kategorii Przebudowa - praca nr 17070

Remont Roku 2018 - laureat
Autor: materiały uczestników konkursu Remont Roku 2018

Rozbudowa niewielkiego domu

Niewielki domek na zadrzewionej działce, dzięki generalnemu remontowi i przebudowie, zwiększył swą przestrzeń ponad dwukrotnie – z 58 m2 do 134 m2 (i kubatury 600 m3). Inwestorzy z odwagą zdecydowali się na poważne zmiany w konstrukcji: wykonano nadbudowę, zmieniono konstrukcję dachu, zaadaptowano poddasze na pomieszczenia mieszkalne. Po trzech latach rozbudowy (cały czas mieszkając na placu budowy), osiągnięto wspaniały efekt. Nowoczesną bryłę z wygodną i otwartą przestrzenią wewnętrzną, służąca swym mieszkańcom.

Inwestor: Piotr Graczyk
Architekt: PL+ Paweł Litwinowicz

Wyróżnienie w kategorii Poddasze - praca nr 17093

Remont Roku 2018 - laureat
Autor: materiały uczestników konkursu Remont Roku 2018

W duchu upcyklingu

Na strychu w starej kamienicy na poznańskich Jeżycach ocieplono dach, wstawiono okna połaciowe, załatano betonowy strop, dodano ogrzewanie podłogowe. I tak po podziale strychu powstało 47-metrowe mieszkanie. Większość mebli wykonanych zostało przez samych Inwestorów. Wykorzystano m.in. płyty OSB, elementy starych maszyn rolniczych oraz stalowe rury. Poddasze zyskało dzięki temu niezwykły klimat, a jasne wnętrza, podkreślone barwami łagodnej zieleni, stały się dla nowych mieszkańców wymarzonym domem.

Inwestorzy i architekci: Aleksandra Rabowska i Dawid Leopold

Wyróżnienie w kategorii Przebudowa - praca nr 17111

Remont Roku 2018 - laureat
Autor: materiały uczestników konkursu Remont Roku 2018

Z fińskiego na nasze

Pierwotnie dom był niewystarczająco ocieplony, ogrzewany starym kotłem węglowym, elewację i dach pokrywał eternit, a istniejąca konstrukcja szkieletowa była ocieplona od wewnątrz płytami z ubiegłej epoki. Projekt remontu zakładał termomodernizację elewacji i dachu, podniesienie całego dachu o ok. 60 cm względem istniejącego poziomu, po to by polepszyć parametry użytkowe poddasza. Do istniejącego budynku dobudowano nową część w tradycyjnej murowanej technologii, jednak po wykończeniu elewacji obserwator ma wrażenie, że jest to jedna bryła.

Inwestorka:  Sylwia Lubowicka
Architekt: Adam Wawoczny - Wawoczny Architekt

Wyróżnienie w kategorii Przebudowa - praca nr 16920

kamienica
Autor: materiały uczestników konkursu Remont Roku 2018

Odbudowa kamienicy 

Najpierw zaniedbana i opuszczona, później – zniszczona w katastrofie budowlanej. Kamienica w Bochni została wyłączona z użytkowania w 2000 r., lecz w 2018 znów powitała w swych progach mieszkańców. A wszystko to dzięki generalnemu remontowi i przebudowie, przeprowadzonym zgodnie z wytycznymi Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Użyte materiały, takie jak dachówka ceramiczna w kolorze czerwonym, szara blacha cynkowo-tytanowa, granit strzegomski oraz jasna kolorystyka elewacji wraz z odtworzeniem detalu drewnianej stolarki oraz odrestaurowaną kutą balustradą balkonu wpisują się w kontekst historycznej miejskiej zabudowy Starego Miasta.

Inwestor i architekt: Rafał Kołodziej – e+r architekci

Wyróżnienie w kategorii Wnętrza - praca nr 17102

Remont Roku 2018 - laureat
Autor: materiały uczestników konkursu Remont Roku 2018

Ceglana ściana, stare piece kaflowe

Remont zawsze wiąże się z niespodziankami: w tym przypadku na szczęście przyjemnymi. Podczas prac natrafiono na nadproże, świadczące o wcześniejszym przejściu. Wykorzystano ten element mieszkania, zachowując także stare piece kaflowe (wzbogacone o grzałki elektryczne) oraz ceglane ściany. Inwestorom zależało na wnętrzach klimatycznych, oryginalnych, dlatego też meble wyszukiwano przez Internet. Secesyjną szafę z lustrem ściągnięto z Francji, przedwojenne biurko „zdobyła” Inwestorka, wykonując portrety córeczki byłego właściciela. W związku z tym każdy element nowego domu ma w sobie coś wyjątkowego i opowiada własną historię.

Inwestorka i architektka: Agnieszka Czajczyńska – Pracownia Zew

Wyróżnienie w kategorii Wnętrza - praca nr 17063

Remont Roku 2018 - laureat
Autor: materiały uczestników konkursu Remont Roku 2018

Nowoczesne poddasze i prywatne studio

Wyjściowa przestrzeń strychu składała się z pomieszczeń o różnej wysokości (niektóre z nich bardzo niskie) z zachowanymi pięknymi, drewnianymi stropami i podłogą. Wykorzystano specyficzną kubaturę mieszkania oraz stare elementy poddasza, aranżując je nowoczesny sposób. Układ mieszkania - brak korytarza oraz otwarta kuchnia - pozwala dowolnie komponować funkcjonalność studia w zależności od codziennych potrzeb użytkownika. Charakterystyczne cegły na posadzce definiują część sypialnianą, część dzienną zaś określa drewno. Dzięki lepszemu zorganizowaniu przestrzeni studio stało się lokalem nowoczesnym, jasnym i niebanalnym.

Inwestor: Jan Bylka
Architekt: Atelier Starzak Strebicki

Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu Remont Roku 2018!

Sponsorem strategicznym konkursu Remont Roku 2018 była firma Velux.

Sponsorami konkursu Remont Roku 2018 były także firmy: Creaton, Cedral i Ferro.

Sponsorzy Remont Roku 2018
Autor: materiały sponsorów
Zobacz więcej

Bardziej rozbudowany opis remontów, wraz z galerią zdjęć, pojawi się w kwietniowym numerze miesięcznika Murator (w sprzedaży od 14 marca) oraz na stronie internetowej Murator.pl

Remonty domów i mieszkań z poprzednich edycji konkursu

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE