Wyremontowali stary domek na wsi z lat 80., ale zachowali jego siedliskowy charakter. Zdjęcia przed i po przebudowie
Stary domek z lat 80. miał dach pokryty nadszarpniętą już zębem czasu dachówką betonową. Postanowiliśmy zachować tradycyjny kształt dachu, ale zapadła decyzja o wymianie pokrycia na nowe, takie, które podkreśli siedliskowy charakter architektury domku - podkreśla inwestor. Zobaczcie jak wyszło.
Autor: archiwum muratordom
Spis treści
- Wymiana dachu w starym domku z lat 80.
- Zaadaptowane poddasze i dobudowany ganek
- Galeria zdjęć starego domku na wsi z lat 80. po przebudowie
- ZOBACZ TEŻ INNĄ PRZEBUDOWĘ: Ta stara mleczarnia jest teraz nowoczesnym domem
Wymiana dachu w starym domku z lat 80.
Znaczna część drewnianej więźby starego domu została wymieniona tak, aby nie zmienić jej głównych wymiarów, wysokości kalenicy, nachylenia i naczółkowego kształtu dachu. Docieplenie ścian domu pociągnęło za sobą konieczność zaprojketowania szerszego okapu. Po wykonaniu deskowania z folią wiatrową dach został pokryty dobrej jakości dachówką betonową – esówką.
– Chciałem, aby połać miała dużą grubość – prawie taką jak dachy kryte strzechą - mówi architekt Paweł Wład Kowalski. W ten sposób dach wyróżnia dom spośród innych i tworzy jego przysadzisty, ciepły wygląd. Grubość połaci widać zwłaszcza przy dużych oknach pod naczółkami. Efekt ten uzyskałem za sprawą specjalnej konstrukcji okapu ukrywającego rynny – zamkniętego szerokimi deskami ułożonymi pod skosem na jego krawędzi. Za nimi schowane są również rury spustowe odprowadzające wodę z naczółków.
Architekt wspomina, że długo musiał tłumaczyć dekarzom, jak wykonać ten detal, dzięki któremu tradycyjny dach zyskał nowoczesny wygląd.
Zaadaptowane poddasze i dobudowany ganek
Do domu został dobudowany również ganek wejściowy przekryty dwuspadowym dachem wspartym na kolumnach z daglezji. Spływająca z niego woda deszczowa leje się prosto z połaci na boki, na kamienne schody.
– Lubię takie rozwiązania, które powodują, że architektura jest bliżej natury – jak kiedyś... – dodaje architekt.
Oprócz wymiany pokrycia dachu przewidziano zaadaptowanie ciemnego, nieużytkowego strychu na cele mieszkalne. Modernizacja objęła też docieplenie zimnych ścian i osłonę wejścia. Co się udało.
Galeria zdjęć starego domku na wsi z lat 80. po przebudowie
Autor: archiwum muratordom
Dach ma znaczenie magiczne. To nie tylko element budowlany konstrukcji chroniący dom przed deszczem. To chyba najważniejsza część architektury związana z tworzeniem bezpiecznego miejsca, a w przypadku domu mieszkalnego kojarząca się z ochroną ogniska domowego. Jego drewniana konstrukcja i materiał pokrycia wpłynęły na jego tradycyjny kształt i formę architektoniczną wypracowaną przez dziesiątki pokoleń. Dwuspadowe dachy widoczne w krajobrazie już z daleka wskazują miejsce ludzkich siedzib. Doświadczeniami budowlanymi ukształtowaliśmy formę budynków, ich dachów – teraz one kształtują nas,organizują wielowymiarową przestrzeń naszego życia, jego ład i harmonię.
ZOBACZ TEŻ INNĄ PRZEBUDOWĘ: Ta stara mleczarnia jest teraz nowoczesnym domem
Autor: archiwum muratordom
Ten dom ma zaskakującą historię. Kilka lat temu był opuszczoną, niszczejącą ruiną. Wcześniej mieściła się w nim zlewnia mleka