Remont domu kostki. Pokój z widokiem i schody do ogrodu
Po remoncie domu kostki salon obniżył poziom i... poszerzył horyzonty. Powstał pokój z widokiem na ogród. Nie zabrakło też szerokich schodów do ogrodu.
Dom kostka z lat 70. był za ciasny dla trzypokoleniowej rodziny. Prowizoryczne wejście w wiatrołapie dostawionym do budynku od strony ogrodu – tak jak to z prowizorkami bywa – przetrwało lata i skazywało mieszkańców na wydłużoną drogę do domu. Poza tym zasłaniało im widok na ogród, gdy przebywali w pokoju dziennym. Gospodarze podjęli więc decyzję o rozbudowie. Chcieli powiększyć część dzienną i połączyć ją z dużym ogrodem. Postanowili przenieść główne wejście od frontu, a rozbudowując budynek od strony ogrodu, dodać tam przestronny przeszklony salon oraz spory taras. Jednak część mieszkalna starej kostki była wyniesiona nad ziemię aż o 2 m. Ponieważ chcieli zbliżyć nową strefę dzienną do ogrodu, niezbędne było obniżenie poziomu nowego salonu.
Autor: PL.ARCHITEKCI
Schody, tak jak taras, zbudowano z dużych betonowych płyt. Ich wyraźnie zarysowany kształt powtarza układ linii boniowań na elewacji
Salon w dobudówce
Przeniesienie głównego wejścia do domu na jego front pozwoliło na stworzenie prywatnej strefy ogrodowej. W dobudowanym fragmencie budynku na parterze mieści się dziś część dzienna o powierzchni 90 m2 – kuchnia, jadalnia i salon połączony z holem, który jest usytuowany w starej części domu. Przeszklenie mające aż 10,5 m długości i 3,5 m wysokości zapewnia piękny widok. Piętro wysunięte 120 cm przed przeszklenia pozwala na rozsuwanie skrzydeł nawet wtedy, gdy pada deszcz. Aby powiązać salon z ogrodem, obniżono go w stosunku do holu o sześć stopni. Teraz znajduje się nie 2 m, ale niespełna 1 m nad ziemią.
Taras naziemny
Przedłużeniem salonowej posadzki jest taras o powierzchni 55 m2. Jego ściany fundamentowe wzniesiono z bloczków betonowych, a przestrzeń wewnątrz wypełniono ubitym piaskiem i podsypką cementowo-piaskową. Taras wykończono dużymi płytami betonowymi (50 x 50 cm). Jego przedłużeniem są cztery betonowe stopnie schodów. Echa tej oszczędnej, surowej, betonowej stylistyki można znaleźć w ogrodzie, który przecinają pasy ułożone z kostki chodnikowej – oczywiście z betonu. Zrobiono z niego także krawężniki oraz murki oporowe. Betonowe elementy nieco porządkują układ ogrodu, który z założenia miał pozostać nieregularny, tradycyjny – zachowano stare drzewa owocowe i rabaty kwiatowe.