Nie bój się przebudowy domu. Zobacz, jakie metamorfozy przeszły domy kostki
Remont domu nigdy nie był i nie jest przyjemną pracą budowlaną. Dom w stanie: „do remontu” nigdy nie był przedmiotem pożądania. Ale to się zmienia, zwłaszcza w stosunku do domów kostek, które przechodzą przebudowę i z architektonicznych koszmarków przemieniają się w nowoczesne miejskie i podmiejskie wille bliskie modernistycznym wzorcom.
Mieć dom, to marzenie wielu osób. Mieć dom w dobrym miejscu – marzenie każdego przyszłego inwestora. Jednak dobra lokalizacja kosztuje niekiedy tyle, ile wybudowanie nowego domu. Ale… Ale jest wiele starych, często zaniedbanych, wymagających remontu domów, stojących w atrakcyjnych miejscach. I znajdują się inwestorzy, którzy dostrzegają w nich potencjał, dając im nową jakość, a sobie możliwość mieszkania w nowoczesnym, wygodnym domu.
Kiedyś wygląd domu kostki narzucały przepisy...
Domy kostki swój kształt i wielkość zawdzięczają przepisom, które określały, jaką maksymalną powierzchnię mogą mieć domy jednorodzinne, a podział wnętrz – nie tyle stylowi życia i potrzebom ile możliwościom, na jakie owa powierzchnia pozwalała.
Remont i przebudowa domu, czyli trudne zmiany
Wydzielając strefę wejścia, klatkę schodową prowadzącą na piętro, a czasem także z piwnicy na parter oraz choćby maleńką łazienkę – na pozostałe pomieszczenia oraz funkcjonalne ich rozmieszczenie i urządzenie pozostało niewiele miejsca. Można było co najwyżej zwiększyć powierzchnię pokoju, zmniejszając kuchnię i ograniczając do niezbędnego minimum strefę komunikacji.
W takim domu trudno się mieszka, zwłaszcza że na co dzień odczuwamy niefunkcjonalność wnętrz, a na przykładzie projektów nowych domów, trendów i architektonicznych mód widzimy, że można mieszkać inaczej – lepiej. Realizacji dążenia do mieszkania w domu przestronnym, dobrze oświetlonym światłem dziennym, z bezpośrednim wyjściem do ogrodu, wygodną i jasną klatką schodową, z taką liczbą pomieszczeń, jakiej potrzebujemy, na przykład dwoma łazienkami, przynajmniej jedną garderobą i pojemnymi szafami wnękowymi, spiżarnią, schowkiem na sprzęt ogrodniczy i/lub sportowy sprzyja powszechny dostęp do nowoczesnych materiałów oraz technologii. Oczywiście, wszystko jest kwestią ceny, ale nie możemy narzekać, że wieje od ogromnych okien balkonowych lub tarasowych, bo ich współczynnik przenikania ciepła bywa bardzo niski, a poza tym mogą dla naszego domu pozyskiwać ciepło z energii słonecznej.
W przebudowie domu może pomóc architekt i konstruktor
Bardzo często nasyceni widokiem nowoczesnych domów i ich wnętrz po wejściu do swojej kostki mówimy: tu niewiele da się zrobić. Ogranicza nas wyobraźnia oraz brak wiedzy o nowoczesnych rozwiązaniach technicznych i materiałach.
Jest na to sposób – porada u architekta i konstruktora, którzy podpowiedzą co, w jaki sposób i jakimi środkami można zmienić. Niekiedy ze starego domu pozostają tylko ściany, które po przebudowie bądź remoncie domu będą szklane, innym razem wystarczy przebudować strefę wejścia lub dobudować ganek albo zabudować taras i włączyć go do domu. Możliwości jest – wbrew pozorom – tyle, ile domów kostek. Korzystając z wiedzy i wyobraźni architekta zyskujemy coś jeszcze – możliwość wpisania domu w krajobraz, lokalną tradycję architektoniczną lub nawiązanie do jej najlepszych wzorców.
Autor: Piotr Mastalerz
Po powiększeniu powierzchni użytkowej i wyburzeniu ścian działowych dom stał się jedną wielką przestrzenią łączącą w sobie salon z jadalnią i częściowo otwartą kuchnię. Bryła domu też zmieniła się bez powrotnie, elewacja od strony ogrodu zyskała drewniane panele oraz duży drewniany taras... Zobacz, jakiej przemianie uległo wnętrze domu...