Roboty wykończeniowe. Jaka powinna być kolejność prac podczas wykańczania domu

2012-09-17 11:53
Wykańczanie domu
Autor: Kalbar Roboty wykńczeniowe warto starannie zaplanować. Dobry harmonogram robót pomoże rozplanować zadania w czasie, dzięki czemu unikniesz niepotrzebnych przestojów. 

Niektóre prace wykończeniowe możesz przeprowadzić samodzielnie. Będziesz wtedy pewny, że płytki ceramiczne zostaną ułożone równo, ściany pomalowane dokładnie, a brodzik zamontowany szczelnie. Zanim zaczniesz, sprawdź zalecaną kolejność prac podczas wykańczania domu.

Harmonogram robót wykończeniowych

Logiczny harmonogram robót wykończeniowych pozwoli je przeprowadzić sprawnie i utrzymać budżet w ryzach. Zacznij od montażu sufitów podwieszanych. Płyty zaszpachluj i szlifuj. Równolegle w łazience instaluj brodzik, wannę i przymierz ceramikę sanitarną. Następnie ułóż płytki na zagruntowanych ścianach i podłodze. W miejscach mokrych wokół wanny, brodzika i umywalki oraz na podłodze warto wcześniej ułożyć warstwę płynnej folii izolacyjnej. Po zafugowaniu płytek zamontuj miskę sedesową, umywalkę, baterie. Z meblami lepiej poczekać na koniec remontu. Czas na gruntowanie i pierwsze malowanie sufitów i ścian. Zawsze zaczynaj od sufitów. Kolejny krok to układanie i cyklinowanie parkietu. Możesz to zrobić dopiero wtedy, gdy wilgotność pomieszczenia i wylewek nie przekracza 2% (cement), 0,5% (anhydryt), a parkietu przed układaniem – 8-9%. Parkiet polakieruj, zawoskuj lub pokryj olejem. Jeśli klepki są z egzotycznych gatunków drewna, do jego wykończenia możesz przystąpić dopiero po dwóch-trzech tygodniach od ułożenia. Podłogę przed uszkodzeniem chroń tekturą budowlaną gładką, nigdy falistą. Następnie możesz zamontować drzwi i listwy przypodłogowe oraz wykonać drugie, ostatnie i staranne malowanie lub tapetowanie. Teraz możesz się już urządzić. Zmontuj zabudowę kuchni i AGD, meble wbudowane, osprzęt elektryczny, lampy, karnisze. Na końcu będzie konieczny retusz. Nie łudź się, że w czasie prac nic nie zostanie uszkodzone.

WIDEO: Kompleksowy kosztorys? Koniecznie z etapem prac wykończeniowych!

Kompleksowy kosztorys? Koniecznie z etapem prac wykończeniowych!
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają