Remont domu: 10 kroków od stanu surowego do pięknego wnętrza
Twój dom wymaga kompletnego remontu? Czeka cię wykończenie świeżo wybudowanego domu? Przed tobą wiele prac budowlano-remontowych. Zobacz, jak je przeprowadzić w dobrej kolejności. Sprawdź, czy ściany malujemy przed ułożeniem parkietu, czy po wykończeniu podłogi? Kiedy montujemy drzwi wewnętrzne, a kiedy gniazdka i oświetlenie?
Autor: archiwum muratordom
Podczas cięcia i szpachlowania płyt g-k bardzo się brudzi. By pył wszędzie się nie wciskał, zasłoń folią otwory drzwiowe do pomieszczeń, w których prace nie są prowadzone
Umowa z wykonawcą
Umowę z wykonawcą zawrzyj koniecznie w formie pisemnej. Taki dokument w razie sporu znacznie ułatwi ci dochodzenie roszczeń. Zapisz koniecznie:
- strony, przedmiot umowy – zakres prac oraz termin ich rozpoczęcia i zakończenia;
- wynagrodzenie wykonawcy, harmonogram i sposób jego wypłaty. Płacić możesz kosztorysowo, czyli w oparciu o zestawienie planowanych robót, lub ryczałtowo – na podstawie przypuszczalnej wyceny pracy. Druga opcja jest dla ciebie korzystniejsza – wykonawca nie może żądać podwyższenia wynagrodzenia;
- oświadczenie wykonawcy, że zobowiązuje się wykonać pracę z należytą starannością, zgodnie z zasadami sztuki budowlanej, normami, przepisami;
- wysokość kar umownych, jeśli umowa zostanie niewykonana lub nienależycie wykonana przez którąś ze stron; oraz zastrzeżenie o możliwości dochodzenia przez ciebie odszkodowania;
- podpisy stron.
W umowie określ wypłatę i kwotę zadatku dla wykonawcy. Wpisz zastrzeżenie, że w razie niewywiązywania się przez niego z umowy odstąpisz od niej wraz z zażądaniem zapłaty przez wykonawcę dwukrotności zadatku.
Krok 1: Wyburzanie i budowa ścian działowych
Jeśli masz w planach wyburzanie ścian działowych lub dostawianie nowych, zacznij od tego. Na tym etapie również wykonuje się otwory na drzwi przesuwne chowane w ścianie.
Krok 2: Zmiany w instalacjach
Sedes ma stanąć w innym miejscu łazienki, okap chcesz mieć nie przy ścianie, lecz nad kuchenną wyspą, a w całym mieszkaniu planujesz alarm? Czas na zmiany w instalacjach: hydraulicznej, wentylacyjnej i elektrycznej.
Zanim tynk pokryje bruzdy z kablami, sfotografuj ścianę. Na zdjęciu oznacz odległości. W razie awarii będzie wiadomo, gdzie są przewody.
Autor: archiwum muratordom
Podczas cięcia i szpachlowania płyt g-k bardzo się brudzi. By pył wszędzie się nie wciskał, zasłoń folią otwory drzwiowe do pomieszczeń, w których prace nie są prowadzone
Krok 3: Montaż płyt gipsowo-kartonowych
Jeżeli odbieramy dom od dewelopera, zazwyczaj przygotowuje on ściany i podłogę pod ułożenie materiałów wykończeniowych. Ekipa remontowa ma więc równe i suche podłoże. To niezbędny warunek, by montować płyty gipsowo-kartonowe (na przykład wykonywać z nich sufity podwieszane).
Krok 4: Układanie płytek ceramicznych
Można przystąpić do układania glazury, terakoty, gresu, kamienia – zarówno jako posadzek, jak i okładzin ściennych. Płyty g-k muszą być wcześniej (co najmniej jeden dzień przed) zagruntowane. Na tym etapie prac trzeba być także pewnym, jakie inne materiały wykończeniowe, oprócz płytek ceramicznych, chcemy zastosować na podłogach. Terakota, panele czy klepka mają różną grubość, dlatego by posadzki były na tej samej wysokości, będą konieczne podwyższenia podłogi, na przykład przez dodatkowe wylewki.
Autor: archiwum muratordom
To, jak szybko będzie użytkowana podłoga, zależy od materiału i sposobu jego wykończenia. Jeśli ci się spieszy, zdecyduj się na panele pokryte drewnem i fabrycznie już polakierowane. By ustawić meble na parkiecie, musisz poczekać około trzech tygodni
Krok 5: Gruntowanie ścian
Zapewne oczami wyobraźni widzisz już, jakie kolory zagoszczą w twoim domu, lub dopiero łamiesz sobie nad tym głowę. Zanim wkroczą farby i tapety, zagruntuj podłoże. Pokrycie ścian preparatem sprawia, że nie chłoną one wilgoci z klejów i powłok malarskich, a materiały wykończeniowe lepiej przylegają.
Krok 6: Układanie parkietu
Można już przystąpić do układania podłóg drewnianych oraz drewnopochodnych, czyli parkietu i paneli. Pomyśl, jak ma być wykończona klepka: olejowana, woskowana czy lakierowana?
Krok 7: Drzwi wewnętrzne
Po ułożeniu posadzek wiadomo, jaką grubość ma podłoga. Jest to szczególnie ważne, gdy zamawiasz nietypowe drzwi wewnętrzne. Dopiero teraz można prawidłowo wymierzyć otwór drzwiowy. Jeśli skrzydło ma wykonać stolarz, przed montażem musi być ono polakierowane.
Autor: archiwum muratordom
Jeśli w domu ma zamieszkać alergik, do wykończenia parkietu użyj lakieru wodorozcieńczalnego dwuskładnikowego (tzw. ekologicznego)
Krok 8: Lakierowanie parkietu
Parkieciarz przed przystąpieniem do lakierowania wycyklinuje posadzkę, odkurzy ją i ułoży na niej podkład (zapobiega to ciemnieniu drewna). Zazwyczaj pierwszego dnia kładzie jedną warstwę lakieru, a następnego – drugą.
Krok 9: Malowanie ścian i tapetowanie
Nadszedł czas na malowanie ścian (zaczynamy od sufitu) i tapetowanie. Tych prac można się podjąć samemu, lepiej jednak powierzyć zadanie specjaliście. Przede wszystkim będzie staranniej.
Krok 10: Montaż gniazdek i lamp
Wielkie przykręcanie. Ostatni etap to montowanie: osprzętu elektrycznego (gniazda, włączniki, kinkiety, żyrandole), AGD, wbudowanych szaf i karniszy. Teraz wkraczają do akcji wykonawcy zabudowy kuchennej.
Projekt architekta
Na doświadczenie i wiedzę architekta przy remoncie domu może liczyć zarówno osoba, która „nie czuje” wnętrz, jak i dobrze zorientowana, ale szukająca nietypowego pomysłu, oraz oczekująca ciekawych rozwiązań na zagospodarowanie małego bądź nieustawnego mieszkania.
Zalety - architekt bierze pod uwagę twoje potrzeby, styl życia i finanse. W wyniku waszej współpracy może powstać mieszkanie, które będzie cieszyć latami. Architekt zaproponuje też meble i dodatki. Często ma poleconych wykonawców.
Wady - niedogodnością związaną z zatrudnieniem projektanta jest... koszt jego usług. Inna sprawa to zbytnie pozwolenie mu na popuszczenie wodzy fantazji. Realizacja jego wizjonerskiego projektu może nie pasować do naszych oczekiwań. Nie ulegnij też owczemu pędowi – to, co modne dziś, za miesiąc może się opatrzeć.
Wykończenie pod klucz
Podobnie jak w przypadku stanu deweloperskiego znaczenie pojęcia „wykończenie wnętrz pod klucz” zależy od zawartej umowy. Jedni budujący w jego ramach zapewniają posadzkę (klepka, panele), drzwi wewnętrzne, okładziny ścienne (glazura) i ceramikę sanitarną, inni kompleksowe wykończenia aż po klamki. Niektórzy oferują nawet w cenie usługi architekta wnętrz.
Zalety - jeżeli odpowiada ci ta opcja, oszczędzisz czas na jeżdżenie po sklepach i poszukiwanie wykonawców. Nie zapłacisz też 23% VAT na materiały budowlane i wykończeniowe. Podatek wyniesie tylko 7%.
Wady - rzadko kiedy gusta dewelopera i właściciela mieszkania się zgadzają, podobnie jak spostrzeżenia co do jakości materiałów wykończeniowych i wykonanych prac. Minusem bywa też ograniczenie wyboru liczby wykonawców – na przykład deweloper współpracuje tylko z jednym studiem kuchennym.
Domowy fachowiec
Twój towarzysz życia zna się na mniejszych lub większych pracach wykończeniowych? Jesteś szczęściarą. Podwójną – jeśli ma on zapał do działania. Jednak czasem jego zamiłowanie do przycinania i piłowania może ci przeszkadzać. Ciężko też będzie znaleźć czas na romantyczną kolację.
Zalety - możesz sporo zaoszczędzić na wykonawstwie. Nie płacisz fachowcom (jedynie tym, których złota rączka nie jest w stanie zastąpić) i wiesz, że nikt cię nie naciągnie na dodatkowe koszty. Reklamacje są załatwiane
Wady - trudno połączyć pracę zawodową i prowadzenie remontu, więc mieszkanie przez kilka miesięcy może przypominać skład budowlany. Przemyślcie też sprawę narzędzi i maszyn – koszt ich jednorazowego zakupu lub wypożyczenia może być wysoki.