Dom z lat 70. z wanną w sypialni po totalnej metamorfozie. Aż trudno uwierzyć!

2024-04-19 15:18

Dom z lat 70. po totalnej metamorfozie wnętrz zachwyca. Przestronna strefa dzienna, dużo światła, jasna klatka schodowa i sypialnia z wanną. To szeregowiec z lat 70., który poddano gruntownej przebudowie. - Założeniem projektu było sięgnięcie do ponadczasowej estetyki polskiego modernizmu lat 70. – mówi architekt Grzegorz Layer. Zdjęcia domu.

Spis treści

  1. Dom z lat 70. stoi na osiedlu bliźniaków
  2. Dobudowana została klatka schodowa, usunięto ściany działowe
  3. Strefa dzienna na parterze i barowy stół
  4. Piętro to strefa prywatna, a w sypialni jest wanna
Anna Cymer: architektura lat 90. była kiczowata, ale nasza

Dom z lat 70. po przebudowie zachwyca. Oto co architekt Grzegorz Layer zrobił we wnętrzach. Jest nowa klatka schodowa, wielkie okna, sypialnia z wanną, widok na las i ogród projektu Aleksandra Krajewskiego. Założeniem projektu było sięgnięcie do ponadczasowej estetyki polskiego modernizmu lat 70. – mówi architekt.

Dom z lat 70. stoi na osiedlu bliźniaków

Z tej dzielnicy Katowic blisko jest do centrum, a jednak jest na uboczu. Stoją tu bliźniaki i domy-pawilony z lat 70. i 80. W tamtych czasach to było luksusowe osiedle. Do dziś domy tu są dość drogie, ale wiele z nich wymaga już remontu. Niektóre natomiast zostały wyremontowane, jednak bez dbałości o sznyt lat 70. I trudno właścicieli winić, że nic chcą bawić się w detale i ponosić wydatków w sytuacji, gdy dom musi być dziś ciepły, praktyczny i wygodny.

W przypadku tej nieruchomości, która stoi w pierwszym rzędzie przy lesie, było inaczej. Inwestorzy zaprosili do współpracy architekta Grzegorza Layera (wnętrza) i Aleksandra Krajewskiego (ogród). Efekt przebudowy zachwyca. Natomiast architekt przyznaje, że… jest nieco zaskoczony szumem wokół tego projektu. A jednak dawno nie widzieliśmy w Katowicach takiego projektu: lekkiego, świetlistego, z poszanowaniem dla stylu lat 70. XX wieku. Zobaczcie zdjęcie i czytajcie, co architekt zrobił z wnętrzem domu z lat 70. w Katowicach.

Czytaj też: Nowoczesna stodoła w Dąbrowie Górniczej. Pasywna, z solarnym dachem, nad brzegiem jeziora

Dobudowana została klatka schodowa, usunięto ściany działowe

Projektowane wnętrza znajdują się w szeregowcu z lat 70., który poddano gruntownej przebudowie – opisuje architekt. – Dobudowano klatkę schodową, obniżono posadzkę parteru, zlikwidowano wszystkie ściany wewnętrzne. Powiększono okna i podniesiono dach.

Strefa dzienna na parterze i barowy stół

Projektem architektonicznym przebudowy domu kierował Aleksander Krajewski. Dzięki temu budynek zyskał otwarty plan, który można było swobodnie zaaranżować, odpowiednio rozmieszczając w nim wszystkie funkcje.

Na parterze powstała rozległa strefa dzienna. Mieści przedpokój, jadalnię, salon oraz kuchnię ze stołem barowym. Wydzielone zostały jedynie spiżarnia oraz łazienka, ukryte w centralnym trzonie, zaakcentowanym jasnozielonym kolorem.

Piętro to strefa prywatna, a w sypialni jest wanna

Przestronną, dobrze doświetloną klatką schodową można wygodnie dostać się na piętro oraz taras dachowy. Piętro to strefa prywatna, znajdują się tam sypialnie, łazienki oraz gabinet. Przestrzenie parteru i piętra swobodnie przenikają się dzięki pozostawionym otwarciom oraz świetlikowi pomiędzy nimi. Założeniem projektu było sięgnięcie do ponadczasowej estetyki polskiego modernizmu lat 70-tych. Proste, duże zabudowy – „meblościanki”, organizują przestrzeń i podkreślają jej geometrię.

Wykończenie drewnem, wraz z elementami ryflowanymi ociepla wnętrza i nawiązuje jednocześnie do popularnych niegdyś boazerii. Jasna betonowa posadzka stanowi neutralne tło dla bardziej wyrazistych mebli oraz dodatków. Odkryte elementy nowego układu konstrukcyjnego – stalowe słupy oraz belki w subtelny sposób oddzielają wizualnie poszczególne strefy parteru. We wnętrzu zastosowano dwa rodzaje oświetlenia, czyli geometrycznie rozmieszczone, neutralne oprawy techniczne oraz wyróżniające ważniejsze miejsca, bardziej dekoracyjne lampy, stylem nawiązujące do okresu powstania budynku.

  1. Dom z lat 70-tych.
  2. Autor: Grzegorz Layer
  3. Współpraca autorska: Judyta Gandor, Aleksander Krajewski
  4. Miejscowość: Katowice
  5. Powierzchnia: 225 m2
  6. Rok projektu: 2023

Sami zaprojektowali wnętrze swojego domu. Zobaczcie koniecznie, jak wyszło