Wsyp pół szklanki do zlewu i zalej wrzątkiem! Błyskawicznie udrożnisz zatkany zlew, bez użycia chemii
Na zatkany zlew jest kilka prostych sposobów. Podpowiadamy, jak udrożnić odpływ, kiedy dojdzie do jego zatkania. Jak skutecznie udrożnić zlew? Jak odetkać zlew bez przepychacza? Jak przepchać zlew bez chemii gospodarczej? Wypróbuj nasze sprawdzone patenty, a już nigdy nie będziesz miał problemów z zatkanym zlewem.
Spis treści
- Jak odetkać zlew bez przepychacza?
- Domowe patenty na zatkany zlew
- Jak przetkać zlew, w którym stoi woda?
- Czyszczenie syfonu
Zapchany odpływ ze zlewu może przyprawiać o ból głowy. Nie musisz od razu wzywać fachowca. Są domowe sposoby na udrożnienie odpływu ze zlewu. Nie trzeba też od razu kupować chemicznych, silnie żrących i niebezpiecznych preparatów, które należy przechowywać tak, żeby były poza zasięgiem dzieci oraz zwierzaków.
Jak odetkać zlew bez przepychacza?
Najprostszym sposobem jest zastosowanie tego, co mamy pod ręką w każdej kuchni, mianowicie sody oczyszczonej, octu lub soli. To uniwersalne substancje wykorzystywane przez doświadczone gospodynie domowe podczas sprzątania. Mają takie cechy, że pomogą również odetkać zlew. Jeśli woda bardzo powoli spływa ze zlewu, należy odczekać, żeby cała znalazła się w głębi odpływu. Dopiero wtedy można przystąpić do jego przetykania.
Domowe patenty na zatkany zlew
- Soda i ocet - wsypujemy do odpływu pół szklanki sody oczyszczonej, a następnie zalewamy ją pół szklanką octu. Odpływ należy przykryć talerzem albo przytkać kurkiem. W jego wnętrzu dojdzie do połączeniu sody z octem. Na skutek reakcji chemicznej powstawać będzie dużo piany, słychać będzie syczenie. To naturalne objawy tego, że domowa chemia działa. Po 20-30 minutach odpływ trzeba przepłukać, puszczając silny strumień gorącej wody.
- Proszek do pieczenia - jeśli nie mamy sody oczyszczonej, możemy wykorzystać proszek do pieczenia, który znajdzie się w prawie każdym domu. Jego głównym składnikiem jest soda. Po wsypaniu opakowania lub dwóch do odpływu należy zalać proszek do pieczenia octem. Reakcja będzie podobna jak w przypadku sody. Po kilkunastu minutach zlew trzeba obficie spłukać gorącą wodą.
- Sól i wrzątek. Podobne działanie będzie mieć sól i wrzątek. Do odpływu trzeba wsypać pół szklanki soli, zalać ją odrobiną gorącej wody i zostawić na 15-20 minut. Sól powinna w tym czasie rozpuścić nagromadzone resztki. Następnie do odpływu puszczamy silny strumień gorącej wody, żeby go dobrze przepłukać.
Jak przetkać zlew, w którym stoi woda?
Podczas zmywania naczyń do odpływu spływają resztki jedzenia, które będą się zbierać i po pewnym czasie mogą zmniejszyć światło przepływu albo wręcz go zatkać. Wtedy woda zaczyna wolniej spływać ze zlewu, z czasem może stać w nim dość długo. Jeśli mamy gumowy przepychacz do rur, warto reagować, gdy tylko pojawią się pierwsze oznaki utrudnionego spływania. Gumowy kielich nakładamy na otwór odpływowy, dociskamy do dna zlewu i energicznie raz za razem ciągniemy góra-dół drewnianym trzonkiem. Czynność należy powtórzyć kilkakrotnie, tak aby całkowicie wypompować zalegające w rurach nieczystości. Żeby zwiększyć efektywność przepychania, najlepiej jest drugą dłonią zatkać otwór przelewowy na ściance zlewu. Wtedy powietrze nie będzie zasysane i przepychanie będzie sprawniejsze.
Czyszczenie syfonu
Gdy wcześniejsze patenty nie pomogły, trzeba oczyścić syfon, w którym zatrzymuje się większość śmieci dostających się do odpływu. Najpierw podstawmy pod syfon wiadro albo miednicę, żeby nie zalać szafki pod zlewem. Następnie odkręcamy nakrętkę syfonu i zdejmujemy całą jego konstrukcję wraz z rurą odpływową znajdującą się w otworze w ścianie. Usuwamy zabrudzenia nagromadzone w jego wnętrzu, a potem przepłukujemy poszczególne części syfonu. Na koniec całość montujemy z powrotem.