Jak obniżyć koszty utrzymania domu?

2009-09-01 2:00

Koszty utrzymania domu można zmniejszyć nawet o 40% i to bez obniżania standardu życia! Potrzeba tylko naszej uważności w codziennych czynnościach.

Buduj i mieszkaj w zgodzie z naturą
Autor: Andrzej T. Papliński

Zielona energia jest droga

Surowce kopalne się wyczerpują,­ świat z nadzieją patrzy na źródła odnawialne – wiatr, słońce, biomasę.­ Już 14% energii w Europie pochodzi z tych źródeł. Czy świat zdąży się przestawić na zieloną energię? Nie jest to proste. Jeśli chcemy wymienić żarówkę­ zwykłą na energooszczędną, musimy zapłacić za nią dziesięć razy więcej. Energia pochodząca ze źródeł odnawialnych jest droższa od uzyskiwanej z surowców kopalnych – wyprodukowanie megawatogodziny tradycyjnej energii kosztuje około 120 zł, „zielonej” – dwa razy więcej. Do ekologii trzeba dopłacać, a często koszt działań proekologicznych jest wyższy niż zyski dla przyrody.Przykład ­– inicjatywa­ znanej sieci hipermarketów. Zrezygnowano z rozdawania jednorazowych toreb foliowych, które rozkładają się przez 400 lat. Nowe torby wielokrotnego użytku zrobione ze skrobi rozkładają się szybciej niż jednorazówki, ale w wyniku biodegradacji powstaje o 66% więcej gazów cieplarnianych niż w procesie recyklingu zwykłych toreb foliowych.Gdyby się zdecydować na energię słoneczną  także do napędu samochodów – przemysł musiałby wyprodukować miliony baterii słonecznych, zużyć ogromne ilości surowców, zadbać o składowanie i recykling akumulatorów. Nie można przemeblować globu prostym pomysłem, potrzebna jest ewolucja. Tylko jeśli zaczniemy oszczędzać to, co już mamy, damy sobie i Ziemi więcej czasu na zmianę...

Szóste paliwo - oszczędzanie

Modne się staje nowe pojęcie - szóste paliwo. Po węglu, gazie, ropie naftowej, prądzie i energii odnawialnej jest nim oszczędzanie. W Polsce roczny wydatek na wodę, gaz i ogrzewanie to nawet cztery miesięczne pensje przeciętnej rodziny. Czy wiesz, o ile możesz zmniejszyć koszty utrzymania domu? Nawet o 40%! Tyle mniej można płacić, i to bez obniżania standardu życia.

Stare domy można ocieplać, a nowe budować w standardach zbliżonych do parametrów domów pasywnych. Jeśli zwiększysz wydatki na ocieplenie o 5% kosztów budowy, to nakłady zwrócą się niższymi rachunkami maksymalnie po 15 latach. Szacuje się też, że wymieniając stare kotły grzewcze na nowoczesne kondensacyjne, korzystając z rekuperacji, można zaoszczędzić do 30% kosztów ogrzewania. Stosując nowe AGD, energooszczędne oświetlenie i dobre praktyki użytkowania – nawet do 40% prądu. A urządzając ogród z roślin lokalnych niewymagających podlewania, uzyskasz wielkie oszczędności wody i prądu. To są wyliczenia ogólne, które można jeszcze uszczegółowić. Na przykład woda. Jeśli nie będzie płynęła, gdy myjesz zęby, zaoszczędzisz za każdym razem 15 l. Jeżeli skorzystasz z prysznica zamiast z wanny, zużyjesz cztery razy mniej wody. Gdyby wszyscy Europejczycy gotowali tyle wody, ile potrzebują, czyli średnio o 1 l dziennie mniej, zaoszczędzona energia mogłaby zasilić jedną trzecią oświetlenia ulicznego w Europie.

Zdaniem specjalisty

Ekologia staje się powoli stylem życia. To dobra wiadomość. Nawet jeśli kreowanie własnego ekologicznego wizerunku jest przejawem mody, to jednak przyczynia się do zwiększenia świadomości społeczeństw i przedsiębiorców. Dziś oszczędzanie nie ma nic wspólnego z pogarszaniem standardu życia. Nie musimy przecież pozbawiać się na siłę wody czy energii, wystarczy ograniczyć niepotrzebne straty, które powstają, kiedy nie korzystamy ze światła, zmywamy czy prowadzimy samochód. Nawet wymiana żarówek na energooszczędne przekłada się na realne korzyści finansowe. Tylko w zeszłym roku sprzedano w USA ponad 360 tys. samochodów hybrydowych. Ich popularność na Zachodzie jest przejawem mody na ekologię, ale też wiąże się z różnego rodzaju zachętami stosowanymi przez władze – ulgami podatkowymi, zwolnieniem z opłat rejestracyjnych czy parkingowych. W Polsce nie istnieje, niestety, żaden system promowania przyjaznych środowisku inwestycji. A szkoda, bo to z pewnością zachęciłoby Polaków do większej troski o środowisko. Wojciech Stępniewski, WWF Polska

Buduj i mieszkaj w zgodzie z naturą
Autor: archiwum muratordom Przyszłość to energia odnawialna. Nie oczekując na zysk od razu, należy inwestować w zieloną energię.

Trwa walka o zmniejszenie ilości CO2, jaki dostaje się do atmosfery na skutek działalności człowieka. I znów – każdy z nas może tę wielkość zmniejszyć:

  • jeśli obniżysz temperaturę w domu o 1°C, „wyprodukujesz” o 300 kg CO2 rocznie mniej;
  • jeśli przesuniesz lodówkę w chłodniejsze miejsce - „zaoszczędzisz” 150 kg CO2;
  • jeśli zadbasz o prawidłowe ciśnienie w oponach samochodu - 140 kg CO2;
  • jeśli wyłączysz na cztery godziny pięć żarówek 60-watowych - 270 kg CO2;
  • jeśli będziesz korzystał ze słuchawki prysznicowej oszczędzającej wodę - 230 kg CO2;
  • jeśli przejedziesz krótki dystans, rowerem zamiast samochodem, - zyskasz dla przyrody 240 kg CO2, który nie dostanie się do atmosfery.

W Polsce gospodarstwa domowe zużywają 30% produkowanej energii elektrycznej. Co najmniej jedna piąta tego się marnotrawi! Czy wiesz, że gdyby wszyscy w Polsce wyłączali stan czuwania (stand-by) w urządzeniach domowych, można by oszczędzić produkcję jednej średniej wielkości elektrowni?! Jeśli zrobiłaby to tylko połowa ludzi, w skali kraju można by rocznie zaoszczędzić 293 mln zł i wyprodukować o 1 mln ton dwutlenku węgla mniej. Oszczędności w skali gospodarstwa domowego? Roczne zużycie energii­ na czuwanie urządzeń odpowiada rocznemu zużyciu prądu przez lodówkę. Taki potencjał tkwi w malutkiej czerwonej diodzie świecącej na telewizorze. A możliwości jest przecież więcej...

Solidarność ekologiczna świata

Potrzebna jest ekologiczna solidarność ludzi i wyrabianie ekologicznej wrażliwości. Możesz zostawiać telewizor w stanie czuwania, możesz wyrzucać baterie do śmietnika, wylewać zużyty olej silnikowy do kanalizacji, zmywać naczynia pod bieżącą wodą – ale miej przynajmniej poczucie, że robisz źle. Powiesz: – Jedno wyłączone urządzenie nie zmieni sytuacji Polski. Mylisz się. Jak na wyborach – zwycięstwo lub klęskę liczy się sumą pojedynczych głosów. Rockefeller, jeden z najbogatszych ludzi w historii świata, zaoszczędził fortunę, bo w swoich rafineriach kazał zmniejszyć z 40 do 39 ilość kropel cyny, którą lutowano beczki z ropą. Każdy z nas może odjąć swoją kropelkę.Jak droga będzie energia w niedalekiej­ przyszłości? Bardzo droga. To nie są przypuszczenia, lecz konstatacja oparta na faktach. Jest zatem powód, by już teraz inwestować i oszczędzać. Nagrodą w tych wszystkich poczynaniach będą niższe rachunki. Czy może być lepsza zachęta? Trzeba się przyłączyć do ratowania świata!

Nie myśl, że Twoje „tak” dla środowiska niewiele znaczy. Jak na wyborach - zwycięstwo lub klęskę liczy się sumą pojedynczych głosów.

Nasi Partnerzy polecają