Dom po pożarze – formalności, ocena stanu, zakres prac przy odbudowie. Co robić po pożarze domu?
Zniszczenie budynku w pożarze to wielkie nieszczęście, jednak w wielu wypadkach jest możliwe podjęcie kroków mających na celu jego odbudowę. Jaka jest procedura po pożarze domu? Kiedy potrzebna jest ekspertyza rzeczoznawcy budowlanego? Jak uzyskać odszkodowanie po pożarze?
Spis treści
- Dom po pożarze – oględziny
- Dom po pożarze – zabezpieczenie pogorzeliska
- Dom po pożarze – ekspertyza dla ubezpieczyciela
- Dom po pożarze – wyłączenie domu z użytkowania
- Pożar domu – co po ekspertyzie?
Dom po pożarze – oględziny
Do pożaru domu przyjeżdża straż pożarna, żeby go ugasić. Jeśli istnieje podejrzenie podpalenia, są ofiary, jest wzywana policja i prokuratura. Gdy budynek jest w dużym stopniu zniszczony, istnieje ryzyko katastrofy budowlanej, służby wzywają na miejsce nadzór budowlany.
Do oględzin domu po pożarze można przystąpić po zakończeniu akcji gaśniczej, gdy pozwoli na to straż pożarna. Sporządza ona notatkę z interwencji gaśniczej, w której określa, co było przyczyną pożaru, w którym miejscu rozpoczął się pożar. Jeśli na miejscu nie ma właściciela budynku, jest on wzywany przez służby.
Dom po pożarze – zabezpieczenie pogorzeliska
Pogorzeliska nie należy porządkować, dopóki nie zakończą się ekspertyzy. Powinno być zabezpieczone, tak żeby nie stwarzało zagrożenia dla ludzi, nie ulegało dalszemu zniszczeniu, a także żeby było możliwe prowadzenie prac wyjaśniających przyczyny pożaru oraz przeprowadzenie ekspertyzy rzeczoznawcy.
Dom po pożarze – ekspertyza dla ubezpieczyciela
Gdy budynek jest ubezpieczony i jego właściciel będzie chciał uzyskać odszkodowanie, konieczna jest ekspertyza rzeczoznawcy. Szkodę należy jak najszybciej zgłosić w firmie ubezpieczeniowej. Na miejsce przyjeżdża rzeczoznawca tej firmy.
Żeby uzyskać ubezpieczenie, należy przygotować dokumentację budynku, notatkę od straży pożarnej, potwierdzenia wykonywania okresowych przeglądów, dokumenty potwierdzające wartość ruchomości (jeśli były ubezpieczone), a także przygotować dokładną dokumentację fotograficzną szkód.
Dom po pożarze – wyłączenie domu z użytkowania
Gdy zniszczenie budynku jest bardzo rozległe, grożące katastrofą, wzywany jest nadzór budowlany. Na podstawie art. 66 prawa budowlanego nadzór wyłącza taki budynek z użytkowania. Jego przedstawiciel nakłada na właściciela budynku obowiązek dostarczenia osobnej ekspertyzy budowlanej. Wybór rzeczoznawcy i pokrycie kosztów jego pracy spoczywa na właścicielu domu.
Celem ekspertyzy jest ocena stanu technicznego budynku po pożarze i ustalenie zakresu niezbędnych napraw konstrukcji budynku pozwalających na dopuszczenie go do użytkowania. Ekspertyza swym zakresem powinna obejmować analizę istniejącej dokumentacji budynku, analizę obecnego stanu technicznego konstrukcji budynku na podstawie wizji lokalnej, dokumentację fotograficzną stwierdzonych uszkodzeń wraz z inwentaryzacją graficzną, niezbędne odkrywki elementów konstrukcyjnych poddanych oddziaływaniu pożaru. W razie konieczności badanie próbek betonu i stali w celu weryfikacji ich wytrzymałości po oddziaływaniu wysokiej temperatury. Na tej podstawie wykonuje się niezbędne obliczenia statyczne elementów konstrukcyjnych (stropy, ściany, słupy) narażonych na oddziaływanie pożaru. Ostatnimi elementem ekspertyzy są zalecenia remontowe opisujące zakres prac wymaganych do wykonania oraz wnioski końcowe, podsumowujące ustalenia ekspertyzy. Wnioski w ekspertyzie powinny być sformułowane w sposób jednoznaczny, zarówno w zakresie dopuszczenia budynku do użytkowania, jak i zakresu niezbędnych robót do wykonania.
Do opracowania ekspertyzy budynku po pożarze należy przystąpić jak najszybciej, zazwyczaj po zakończeniu działań straży pożarnej oraz ewentualnie policji i prokuratury, jeżeli te instytucje też są zaangażowane w ustalenie przyczyn pożaru. Służby te wzywają na miejsce pożaru nadzór budowlany w celu oceny stanu technicznego budynku, który z kolei może nałożyć na właściciela lub zarządcę obiektu budowlanego obowiązek dostarczenia w określonym terminie ekspertyzy. Koszt sporządzenia ekspertyzy spoczywa na osobie wezwanej do jej dostarczenia.
Prawidłowe wykonanie zaleceń ekspertyzy spoczywa na właścicielu lub zarządcy obiektu budowlanego. Część prac może wymagać uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę, co wymusza zaangażowanie organów nadzoru budowlanego.
Pożar domu – co po ekspertyzie?
Ekspertyza rzeczoznawcy musi być dostarczona do nadzoru budowlanego. Na jej podstawie urząd wydaje decyzję o koniecznych robotach remontowo-budowlanych, które mają być wykonane we wskazanym terminie. Po przeprowadzeniu remontu należy zgłosić do nadzoru wykonanie robót. Następnie odbywa się kontrola z nadzoru budowlanego, która - jeśli prace zostały wykonane zgodnie z zaleceniami - dopuszcza budynek do użytkowania.
- Przejdź do galerii: Ogród po powodzi
Autor: GettyImages
Po powodzi postarajmy się odwodnić cały teren ogrodu i usunąć naniesiony muł